Zuhantak a brit gazdaság aktivitási mérőszámai

Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) kedden ismertetett végleges felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 48,5-re csökkent a múlt hónapban a márciusi 51,5-ről.
Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának lanyhulását jelzik, vagyis a 48,5-ös végleges áprilisi kompozit adat és a mutató zuhanásának mértéke a brit üzleti szektor teljesítményének gyors ütemű visszaesésére vall.
Az S&P Global hangsúlyozza a felmérés eredményének keddi ismertetésében, hogy másfél év óta most először jár az aktivitás élénkülésének és lanyhulásának 50-es határszintje alatt a kompozit jelzőszám.
Az adaton belül a brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási ágazat aktivitási indexe 49-re esett a múlt hónapban a márciusi 52,5-ről. A szolgáltatási BMI-mérőszám 17 havi folyamatos élénkülés után most először jelez visszaesést a szektorban.
A brit feldolgozóipar BMI-mutatója valamelyes javulással együtt is szintén a visszaesést jelző tartományban jár: az áprilisi S&P Global/CIPS-felmérés szerint a múlt hónapban 45,4 volt a gyáripar aktivitási indexe a márciusi 44,9 után.
Tim Moore, az S&P Global Market Intelligence gazdasági igazgatója az új aktivitási adatokhoz fűzött kommentárjában hangsúlyozta: a következő egy évre szóló üzleti várakozások meredeken gyengültek az elhúzódó világgazdasági viharokkal kapcsolatos aggályok és a recesszió megnövekedett kockázata miatt.
Moore kiemelte, hogy az áprilisi BMI-felmérésbe bevont brit vállalatok 22 százaléka üzleti aktivitásának csökkenésével számol a következő tizenkét hónapra.
Ez a várakozások markáns romlását jelzi: márciusban 14, a Munkáspárt győzelmével végződött tavaly júliusi nagy-britanniai parlamenti választások után mindössze 6 százalék volt azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek üzleti aktivitásuk visszaesésétől tartottak.
Ebben a környezetben általános az a piaci és elemzői várakozás, hogy a Bank of England monetáris tanácsa e héten esedékes kamatdöntő ülésén újabb kamatcsökkentésről dönt.
A brit jegybank tavaly augusztusban és novemberben, illetve idei első, februári kamatdöntő ülésén egyaránt negyed százalékponttal csökkentette alapkamatát, amely jelenleg 4,50 százalék, de a pénzügypolitikai testület a legutóbbi, márciusi ülésen szünetet tartott.
A Bank of England is meglehetősen borúlátóan ítéli meg a brit gazdaság kilátásait: a monetáris tanács idei első előrejelzésében a korábbi prognózis felére, 1,5 százalékról 0,75 százalékra rontotta a brit gazdaság idei egész éves növekedésére szóló becslését.