Celebek és politika: ki a jobbos és ki a balos a lakosság szerint?

A 16 év feletti lakosság többségét nem érdekli a celebek politikai állásfoglalása, legalábbis saját elmondásuk szerint: a teljes népességnek csak 12%-a állítja, hogy többnyire, vagy rendszeresen követi a celebek ilyen típusú megnyilvánulásait.
Érdekesség, hogy elsősorban a fiataloknál (16-29 évesek) jellemzőbb az ilyen irányú figyelem, az ő esetükben 16% követi bevallottan a celebek politizálását.
Ennek megfelelően a fiatalok elnézőbbek a celebek politikai állásfoglalásaival kapcsolatban, közel annyian tartják kifejezetten helyesnek (33%) az ilyen típusú állásfoglalásokat, mint helytelennek (40%) (I.ábra).
Ezzel szemben az idősek körében sokkal elutasítóbb az ezzel kapcsolatos uralkodó attitűd: a 60 év felettiek 56%-a helytelennek és 23%-a helyesnek tartja, amikor a celebek politizálnak. Érdekesség, hogy a pártpolitikai szakadék is kifejezetten széles ebben a kérdésben: míg a kormánypártiak egyértelműen a celebek távolmaradását preferálják (60% ellenzi, 20% helyesli), addig a Tisza-szavazók inkább elvárják a celebektől a politikai állásfoglalást (47% szerint helyes, 37% szerint helytelen).
10-ből 4 magyar esetén legalább egyszer (24%-ánál pedig többször is) előfordult, hogy egy adott celeb politikai véleménynyilvánítása miatt hagyott fel a celeb követésével. A fenti eredményeknek megfelelően inkább az idősek érzékenyebbek a celebek politikai megnyilvánulásaira: a 60 év felettiek körében 48% követett már ki celebet ilyen okból. A fővárosiak körében még ennel is magasabb, 53%-os ez az arány.
Ehhez kapcsolodóan a szűk többség (53%) elég, vagy nagyon gyakran tapasztalja, hogy egyes celebek igyekeznek saját politikai nézeteiknek megfelelően befolyásolni a követőiket (II.ábra). A celeb világ átpolitizáltsága Magyarországon tehát általános jelenség, legalábbis a lakossági percepciók szintjén.
Pártok politikai kampányaiban is a többség szerint fontos (47%), vagy központi (12%) szerepet töltenek be a celebek és csak 16% gondolja úgy, hogy egyáltalán nincs fontos szerepük ezekben a kampányokban.
Végezetül felsoroltunk egy hosszú celeblistát (III.ábra), hogy felmérjük, hogy mennyire pontosan érzékeli a lakosság egyes ismert celebek egyik vagy másik politikai oldallal való szimpatiáját (a listán igyekeztünk olyan celebeket elhelyezni, akik nem a „politikai megmondóember” szerepüknek köszönhetik a celeb státuszukat).
A kormányközeli celebek közül Tóth Gabi-ról a leginkább összecsengőek a lakossági vélemények: a teljes népesség 71%-a tartja őt kormányközelinek és csak 13% ellenzékinek.
A másik oldalon Nagy Ervin szerepe a legegyértelműbb a lakosság szemében: 57% tartja ellezékinek és csak 11% kormányközelinek.
Általánosságban elmondható, hogy a kormánypárti szavazók hajlamosak “távolabb tartani” a kormányközeli celebeket a saját politikai oldalától: Pl. Tóth Gabi esetében csak 57%-uk látja őt kormányközelinek, Ákos esetén a teljes népesség 60%-hoz képest a kormánypártiak csak fele látja őt kormányközelinek, Győzikénél pedig a teljes népesség 67%-val szemben csak 46% helyezi őt a kormányhoz közeli celebek közé.
(Kép: indexképünk mesterséges inteligenciával készült)