Megmagyarázza a KSH, hogy jött ki a 9,9%-os infláció, amit többen is megtámadtak

A 9,9%-os infláció, és ami mögötte van címmel jelent meg a KSH szakértőinek cikke. Lássuk, hogyan jött ki a hajszállal 10% alatti mutató, amit számos szakember kétkedéssel fogadott.

Megmagyarázza a KSH, hogy jött ki a 9,9%-os infláció, amit többen is megtámadtak

Manipulálták a számítást, hogy egy számjegyű legyen az infláció? - tette fel a kérdést a Forbes üzleti magazin számos szakértőnek, akik a lakossági gáznál látják a "gázt" a KSH képletében. 

A mai napon a KSH szakértői sajtóanyagban magyarázzák el, hogyan jött ki a 9,9%-os inflációs érték. Lássuk!

A megélhetéshez kapcsolódó legmeghatározóbb statisztikai mutatók, olyanok, mint a fogyasztóiár-index, a GDP-volumenindex, vagy akár az átlagkereseti statisztikák, mindenkor nagy érdeklődésre tartanak számot – a gazdasági nehézségek időszakában pedig még inkább rivaldafénybe kerülnek.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Nemzeti számlák főosztályának szakértő kollégái, Tréfás András és dr. Cseh Tímea szakmai cikke az infláció számításának háttérével foglalkozik.

A 9,9%-os infláció, és ami mögötte van

A gazdasági nehézségekkel sújtott időszakok során nem ritka, hogy a megélhetéshez kapcsolódó fő statisztikai mutatók – így a fogyasztóiár-index, a GDP-volumenindex, vagy akár az átlagkereseti statisztikák – rivaldafénybe kerülnek. Ilyenkor a nyilvánosság részéről érezhetően megnő a nyomás az adott statisztikai mutató számszerű értékére vonatkozóan, és lényegében bármi is lesz a hivatalos érték, az emberek egy része úgy fogja érezni, hogy valami nincsen rendjén.

Pedig a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által alkalmazott módszertanok nem elvárásokhoz vagy gazdasági ciklusokhoz alkalmazkodnak, hanem szigorú szakmai sztenderdekhez.

Az infláció számítása teljes mértékben az európai statisztikai irányelvekkel összhangban történik (kiemelten az Európai Bizottság 2020/1148. számú végrehajtási rendeletére, valamint az Eurostat HICP Methodological Manual című kiadványára támaszkodva), amit az Eurostat szakemberei rendszeresen ellenőriznek, ezzel támasztva alá a publikált adatok helytállóságát.

A fogyasztói árak mérése komplex feladat. Minden hónapban körülbelül 1000 termék és szolgáltatás1 árának történik meg a felírása (ez mindösszesen 80 000 rögzített árat jelent szerte az országból), annak érdekében, hogy mi itt, a KSH-ban valós országos átlagárakat figyelhessünk meg, és a szélsőséges értékek ne befolyásolják túlságosan az árindex mértékét.

Ennek következményeként ezek az átlagárak eltérhetnek azoktól a fogyasztói áraktól, amelyeket a fogyasztók megfigyelnek. Ezeket az árakat összesúlyozzuk a két évvel korábbi teljes év, illetve a megelőző év első három negyedévének fogyasztási adatai alapján – a súlyrendszer egyébként egész évben állandó marad.

Ezt követően tudjuk kiszámítani az árindexeket, amelyekből több speciális index is készül, a gazdasági elemzések igényeinek megfelelően. Ilyen például a nem feldolgozott élelmiszereket, háztartási energiát, üzemanyagokat mellőző, a gyorsan változó külső gazdasági hatásoktól megtisztított, az alapinflációt mutató maginfláció. A fogyasztóiár-index előállítása az egyik leggyorsabb a statisztikai mérőszámok közül, a tárgyhót követően néhány munkanappal már publikáljuk is a végső, hivatalos adatot, amelyet később sem módosítunk. Ezt a módszertant használjuk minden alkalommal, változást a magasabb inflációval jellemezhető 2023-as év sem hozott ebben.

A magyar háztartások fogyasztási szerkezetéből kifolyólag az inflációs mutatóban jelentős súlya van a háztartási energiának, amivel kapcsolatban a gáz és az elektromos energia lakossági áráról szóló kormányrendeletek 2022 nyarán történt módosítása új módszertan kialakítását tette szükségessé, amit a KSH szakértői a rendeletek változásával szinte egy időben megalkottak, a róla szóló leírást pedig azonnal közzé is tettük: Sajtószoba - Közlemények, tájékoztatók, 2022.08.08. – Központi Statisztikai Hivatal (ksh.hu).

A módszertan kialakítása ez esetben is az európai sztenderdek szerint történt, a mérési nehézségeket áthidalandó az Eurostat HICP Methodological Manual című kiadványának az „egységérték”-re vonatkozó ajánlását követve.

A gáz és az elektromos energia lakossági árának változását a háztartások érintettségének arányában vesszük figyelembe a fogyasztóiárindex-számítás során. Ennek megfelelően a KSH arra vonatkozóan készít becslést, hogy a teljes háztartási szektor által együttesen elfogyasztott gázért, illetve elektromos energiáért összességében mekkora összeget fizet a teljes háztartási szektor a régi (2022. augusztus 1. előtti) és az új árakon.

Azaz olyan árindexről – nem pedig érték- vagy volumenindexről – beszélhetünk, amelyet befolyásol a lakossági fogyasztás mértéke, hiszen az – a jelenlegi szabályozás miatt (rezsicsökkentett ár, valamint a fogyasztási küszöb felett piaci ár) – hatással van az átlagárra. Mivel az energiafogyasztás által erőteljesen befolyásolt átlagos árakat hasonlítjuk össze, az árindexben még változatlan hatósági szabályozás esetén is lehetnek elmozdulások.

Az árindex számítása során a KSH háztartásonkénti becsült energiafogyasztással, valamint a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal nemzetgazdasági szintű gáz- és áramfogyasztási adataival egyaránt számol. Ez a módszertan a korábbi időszakra nagyon jelentős mértékű áremelkedést (2023 januárjában éves szinten 52,4%-os háztartásienergiaár-növekedést), az elmúlt időszakban pedig ennél számottevően kisebb mérséklődést (2023 októberében éves szinten 16,1%-os háztartásienergiaár-csökkenést) mutatott ki.

Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy ez a módszertan nem 2023-ban, hanem még 2022 augusztusában, az emelkedő energiaárak idején lett bevezetve, és azóta is változatlan. A mérési módszernek az erőteljesebb árcsökkenés érdekében történő megváltoztatása szakmailag kifogásolható megoldást jelentene, amely fel sem merül a Hivatalban.

A publikált inflációs adatok helytállóságát számos további tényező támasztja alá. Egyrészt az, hogy az infláció erősen csökkenő trendje nem egyedülálló, Európa-szerte általános jelenség. Az éves pénzromlás ütemét tekintve Magyarország továbbra is az utolsó helyen áll az EU tagállamai között, de a 2023 januárjában megfigyelt lemaradás folyamatosan csökken. Másrészt az infláció mérséklődése irányában erőteljesen hat a bázishatás, amely – figyelembe véve a 2022 második felében dinamikusan növekvő árakat – most az éves index esetében erőteljesen visszafogó hatású. Harmadrészt kiemeljük, hogy a KSH által közzétett 2023. októberi, 9,9%-os adat csak minimálisan tér el a piaci elemzők által előzetesen várt 10,3%-tól, ami szintén a mutató hitelességét erősíti.

Végül érdemes szót ejteni az árváltozások kapcsán néhány lélektani hatásról is. Ezek egyike a gyakorisági torzítás, ami azt jelenti, hogy sokan csak a gyakran vásárolt javak (kiemelten élelmiszer, üzemanyag) árát veszik figyelembe, míg a ritkábban vásárolt, magasabb árú termékekről, illetve a nem közvetlenül kifizetett (például csoportos beszedéssel rendezett előfizetés) termékekről, szolgáltatásokról elfelejtkeznek.

Ezt a hatást ráadásul a média tovább erősítheti. Az árak alakulásának értékelésekor továbbá a fogyasztók gyakran nem megfelelő (általában régebbi) időszakokkal hasonlítják össze az aktuális árakat, míg a hivatalos statisztika az előző hónaphoz, illetve az előző év azonos hónapjához viszonyít. Negativitási hatás is jelentkezik, amely révén az emberek emlékezetében a negatív élmények (nagyobb áremelések) sokszor jobban rögzülnek a pozitívaknál (árcsökkenés). A fentiek miatt kevés értelme van a hivatalos és az érzékelt infláció értékét kizárólag az adatok ellenőrzésének céljából összehasonlítani, inkább a trendek vizsgálata indokolt.

Vegyesen zártak a tengerentúli tőzsdék; a vártnál kedvezőbben alakult a termelői árindex

A NASDAQ kivételével emelkedtek a tengerentúli indexek, amikor a befektetők már fél szemmel a ma érkező inflációs adatokra és a gyorsjelentési szezon kezdetére figyeltek.
2025. 01. 15. 10:00
Megosztás:

Többségében emelkedtek a nyugat-európai tőzsdék; gyorsult a hazai infláció decemberben

A második Trump-adminisztráció vámpolitikájával kapcsolatos aggodalmak enyhülése nyomán többségében kizödültek kedden a mértékadó nyugat-európai indexek, amelyek közül csak a brit FTSE100 lógott ki lefelé 0,3%-os mínuszával.
2025. 01. 15. 09:30
Megosztás:

Több autópálya-matrica fogyott tavaly, mint a megelőző években

Minden korábbinál több autópálya-matricát vásároltak a közlekedők a tavalyi évre – tudatta a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ Zrt.), amelynek adatai szerint összesen 15,2 millió darab e-matricát vettek a 2024-es esztendőre a közlekedők. A napi matrica tavaly áprilisi bevezetése ugyanakkor némileg átalakította a matricavásárlási szokásokat, elsősorban a külföldi utazóközönség tekintetében.
2025. 01. 15. 09:00
Megosztás:

Magyar tulajdonban levő cég kapott sókitermelési jogot Romániában

Magyar tulajdonban levő cég kapott sókitermelési jogot Romániában - írja a profit.ro.
2025. 01. 15. 08:30
Megosztás:

Az XRP szárnyal: Trump találkozása a Ripple (XRP) vezetőivel árfolyam-emelkedést idéz elő, miközben a BYDFi a befektetők kedvenc tőzsdéjévé válik

2017 vége óta a Ripple XRP-je a kriptokereskedők kedvence. Az XRP a hagyományos pénzügyek és a blokklánc-technológia közötti híd szerepét tölti be, kiemelkedve sebességével, alacsony költségeivel és skálázhatóságával. Ezeknek az egyedülálló előnyöknek és a folyamatosan bővülő ökoszisztémának köszönhetően az XRP az egyik legfontosabb eszközzé vált a határokon átnyúló fizetések területén, és kulcsszereplője a blokklánc-forradalomnak.
2025. 01. 15. 08:00
Megosztás:

Az amerikai szenátusban éles vitát hozott az új kormány tagjainak első meghallgatása

Az amerikai törvényhozás felsőházában megkezdődött kedden a jövő héten elnöki hivatalba lépő Donald Trump kormánytagjelöltjeinek meghallgatása, ami megelőzi a szenátusi jóváhagyást.
2025. 01. 15. 07:30
Megosztás:

A magyar gazdaság olyan sikert ért el az inflációval, amelyre az eurózóna évek óta képtelen

Három év kihagyás után, 2024-ben az éves infláció visszatért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kívánatosnak tartott 2-4 százalékos célsávba: a fogyasztói árak összességében és a nyugdíjasok fogyasztóiár-indexe egyaránt 3,7 százalékkal emelkedett - írta Szalai Piroska miniszterelnöki főtanácsadó, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa a Mandiner című lap online kiadásában kedden megjelent cikkében.
2025. 01. 15. 06:30
Megosztás:

Megduplázza a kormány a családi adókedvezményt a jövő év elejéig

Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026. január 1-ig - közölte a kulturális és innovációs miniszter kedden a közösségi oldalára feltett videóban.
2025. 01. 15. 05:00
Megosztás:

Csehország felkészült arra, hogy az orosz kőolajról átálljon a nyugati irányból érkezett kőolaj használatára

Csehország már felkészült arra, hogy az orosz szállítások kiesése esetén azonnal teljes mértékben átálljon a nyugati irányból érkező kőolaj felhasználására - jelentette ki Petr Fiala cseh kormányfő kedden a közép-csehországi Nelahozevesben, miután találkozott az ország vezetékhálózatát üzemeltető Mero állami cég vezetőségével.
2025. 01. 15. 03:00
Megosztás:

Kedvezményesen 1,8 milliót adhat a munkáltató a harmincöt évnél fiatalabb dolgozóinak lakhatásra

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak lakhatását. Így az alkalmazottjának a lakásbérleti díjához vagy a lakáscélú hitelének törlesztőrészletéhez járulhat hozzá - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2025. 01. 15. 02:00
Megosztás:

Jelentős kifizetések 2024-ben is az agrár- és vidékfejlesztési programokban

Tavaly közel 585 milliárd forint forráshoz jutottak a gazdálkodók, a vidéki vállalkozások és az önkormányzatok, amely összeget európai uniós támogatások és az ezekhez kapcsolódó, kiemelkedően magas, 80 százalékos hazai társfinanszírozás biztosított. Ezen támogatások az agrárium versenyképességének növelését, a fenntartható gazdálkodás elősegítését és a vidék fejlesztését szolgálják - tájékoztatott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a tárca MTI-nek küldött keddi közleménye szerint.
2025. 01. 15. 01:00
Megosztás:

Visszatérhet a Dogecoin a népszerűsége? A mainstream trendek szerint 230%-os keresletnövekedés tapasztalható egy virális AI altcoin iránt

Dogecoin árfolyamát az elmúlt 24 órában a 0,33 dollár körüli konszolidáció jellemezte. Figyelemre méltó, hogy ez a 0,32 dollár körüli mozgás a DOGE-t egy olyan fontos trendvonal felett tartotta, amely alapvetően meghatározhatja az árfolyam jövőbeli alakulását.
2025. 01. 15. 00:01
Megosztás:

Megújul az ingatlan-nyilvántartás

A jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően január 15-én újabb fejezetéhez érkezett az ingatlan-nyilvántartás megújítása. Az E-ING projekt keretében elkészült új informatikai rendszer bekapcsolása ütemezetten történik, így az elektronikus ügyintézésre történő teljes átállás is ennek megfelelően több lépcsőben valósul meg - hívta fel a figyelmet keddi közleményében a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium.
2025. 01. 14. 23:30
Megosztás:

A gazdasági szakértők magas globális inflációt várnak

A gazdasági szakértők továbbra is magas globális inflációra számítanak az ifo német gazdaságkutató intézet (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München) és az Institut für Schweizer Wirtschaftspolitik svájci gazdaságpolitikai intézet kedden publikált negyedéves kutatási eredményei szerint.
2025. 01. 14. 22:30
Megosztás:

Autópálya matrica áremelés – továbbra is megéri a szokott módon közlekedni?

A termékek és szolgáltatások drágulása az elmúlt néhány évben sajnos itthon is megszokottá vált, így az autópálya matricák áremelésének hírét sem fogadták meglepődött tömegek. A változás mértékét már annál inkább, de ez közel sem jelenti azt, hogy idén ne érné meg autópályán közlekedni.
2025. 01. 14. 21:00
Megosztás:

A vártnál kisebb mértékben nőttek a termelői árak Amerikában

Az Egyesült Államokban havi szinten 0,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak decemberben, ami lassulást jelent a novemberi 0,4 százalékhoz képest, és elmarad a várt 0,3 százaléktól.
2025. 01. 14. 20:00
Megosztás:

Az ügyfélvélemények szerepe a pénzügyi szolgáltatások kiválasztásában

Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy úgy válasszunk pénzügyi szolgáltatást, hogy előtte ne olvasnánk el az online véleményeket. A legfrissebb kutatások is ezt támasztják alá. Az ügyfelek 78%-a rendszeresen elolvassa mások tapasztalatait bank vagy pénzügyi szolgáltatás választása előtt. Az adatok a The Financial Brand by Rivel Banking által készített felmérésből származnak.
2025. 01. 14. 19:25
Megosztás:

Az iGaming Gazdasági Hatásai és Befektetési Lehetőségei

Az iGaming ͏szektor, az online ͏fogadáshoz͏ hasonlóan,͏ gyorsan t͏erjeszkedik, és világszerte ͏jelentős gazdasági ͏hozzájárulást tesz͏ lehető͏vé.
2025. 01. 14. 19:10
Megosztás:

Az NKFIH projektet indít a kkv-k ösztönzésére

Szakmai fejlesztésre, újításra, a gazdasági kapcsolatok és a kutatási területek bővítésére ösztönzi a mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) új projektje - közölte a hivatal kedden az MTI-vel.
2025. 01. 14. 19:00
Megosztás:

Túlfutott a célsávon a magyar infláció decemberben

Ma reggel tette közzé a KSH az decemberi infláció adatokat. A fogyasztói árak 0,5 százalékkal nőttek havi szinten.
2025. 01. 14. 18:30
Megosztás: