Ismét nagyon gyenge magyar ipari termelési adatot közölt a KSH

A termelés volumene éves szinten 5,4 százalékkal csökkent a munkanaphatással igazított adatok szerint. Havi szinten 0,1 százalékkal emelkedett az ipari kibocsátás a szezonálisan és munkanaptényezővel igazított adat szerint. Az ipari termelés az év első három hónapjában 4,4%-kal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában.
Az adat részleteit jövő héten ismerteti a KSH. A hivatal rövid kommentárja szerint: „A feldolgozóipari alágak többségében csökkent a termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártás, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva, ugyanakkor a villamos berendezés gyártása visszaesett”.
A kilátások meglehetősen vegyesek: legnagyobb exportpartnerünk, Németország jól kezdte az évet, de vámháború eszkalálódása óta apadni látszik az optimizmus. A globális kereskedelmi konfliktus, a tarifák hektikussága általános bizonytalanságot okoznak és a bevezetett moratórium tovább nyújtja az időbeli síkon. Ennek eredményeként a kivárás dominálhatja a szereplők viselkedését, ami tőke visszavonulását és beruházások, fejlesztések elhalasztását vonja maga után.
A kapacitásbővítések pozitív növekedési kihatása jelen állás szerint főként 2026-tól jelentkezhet, azonban a vámháború kitörésének küszöbén ezzel kapcsolatosan is érdemben nőtt a bizonytalanság. (Nagy János, makrogazdasági elemző)