A KSH felülvizsgálta a keresetstatisztikát

A KSH 2019-től a havi kereseti- és kapcsolódó létszáminformációkat a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól átvett járulékbevallásból, a költségvetési szervezetek vonatkozásában pedig a Magyar Államkincstártól átvett adatokból állítja elő és publikálja.
A mostani revízió keretében az utólag érkezett, illetve a munkáltatók által utólag javított bevallások adatai kerültek átvezetésre, valamint finomhangolásra került sor a feldolgozási algoritmus a statisztikai fogalmak még pontosabb számbavétele érdekében.
A revízióval nem történik jelentős változás a nemzetgazdasági adatokban, ugyanakkor a frissített adatok az egyes részsokaságok pontosabb leírását, megismerését teszik lehetővé - írták.
A keresetstatisztikai adatközlés fő indikátorában, a nemzetgazdasági szintű teljes munkaidős bruttó átlagkereset értékében a revízió 0 és 1 százalék közötti változást okoz a korábban közzétett adatokhoz képest. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók létszáma évente átlagosan 0,4 százalékkal nő
- tették hozzá.
A revízióval egyidőben módosul a munkavállalók egy kis részének TEÁOR’08 szerinti besorolása, elsősorban a helyi költségvetési szervezeteknél dolgozó közfoglalkoztatottak átsorolásából adódóan, de pontosabban történik meg az orvosi egyetemeknél oktatási és egészségügyi tevékenységet végzők elhatárolása is.
A TEÁOR besorolásával kapcsolatos részletesebb információk a módszertani dokumentációk között érhetők el.
A revízióval egyidőben, de attól függetlenül egyszerűsödik az adatpublikáció, és bővül az elérhető adatok köre, igazodva a felhasználói igényekhez.
Az adatközlések egyszerűsítése érdekében az alkalmazásban állók létszámának közzétételekor a kedvezményeket és mentességi jogcímeket is elszámoló nettó kereset kerül a publikációk fókuszába, "nettó kereset" néven, valamint a továbbiakban a havi 60 munkaóránál rövidebb munkaidőben dolgozók megkülönböztetése megszűnik, az ő számbevételük is az alkalmazásban állók között történik.
Bővül a honlapon elérhető adatok köre, igazodva a felhasználói igények változásához. A dinamikus lekérdezést biztosító úgynevezett Tájékoztatási adatbázisban ezentúl a munkáltató nagysága (létszám-kategória alapján) és szektor szerint is lekérdezhetők a főbb kereseti és létszámadatok - közölte a KSH.