A magyarok többsége elutasítja az orosz energia tiltására vonatkozó brüsszeli tervet

Kiemelték: az Európai Bizottság egy új intézkedés keretében teljesen megtiltaná az uniós tagállamoknak, hogy orosz energiahordozókat vásároljanak. A Századvég felmérése szerint a magyarok 70 százaléka elutasítja a brüsszeli törekvést, és 55 százalékuk úgy véli, hogy a terv tönkretenné hazánk gazdaságát.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke május 6-án tartott beszédében elmondta, hogy az általa vezetett intézmény legfontosabb célkitűzését - Ukrajna felfegyverzése és gyorsított EU-csatlakozása mellett - az orosz energiahordozók uniós importjának teljes körű tiltása jelenti. Az EU - a korábban bevezetett szankciók ellenére, továbbra is nagy mennyiségű orosz energiát vásárol, és a tiltás következtében kieső mennyiség helyettesíthetősége kérdéses. A terv megvalósulása tehát jelentősen növelné az ellátási kockázatokat, valamint a piaci energiaárakat - írták.
Jelezték: a fokozódó árnyomás fenntarthatatlanná tenné a rezsicsökkentési programot, így a magyar háztartások kénytelenek lennének piaci árakat fizetni az energiáért. A Századvég korábbi becslése szerint a lépés három és félszeresére emelné a lakossági gázárakat, ami egy átlagos családnak évi csaknem félmillió forintos többletköltséget jelentene. Az energiaembargó tehát fokozottan befolyásolná a megélhetési viszonyokat, ami indokolttá teszi a lakosság véleményének felmérését a kérdésben - fűzték hozzá.
A Századvég új kutatásának eredményei alapján tíz válaszadóból hét elutasítja és mindössze negyedük támogatja a brüsszeli törekvést. Kijelenthető tehát, hogy az orosz olaj- és gázszállítások tiltásának nincs társadalmi legitimitása.
A nagyarányú elutasítottság aligha függetleníthető attól, hogy a lépés súlyos gazdasági és társadalmi következményekkel fenyeget. Ezt támasztja alá a felmérés másik eredménye is, amely alapján a magyarok többsége szerint a brüsszeli tervek megvalósulása tönkretenné a magyar gazdaságot - közölték.