Nőtt az otthoni munkavégzést biztosító álláslehetőségek száma

Az MTI-nek kedden elküldött összefoglaló szerint az elmúlt egy évben meghirdetett állásokat vizsgálva a leginkább jellemző atipikus munkavégzési formának továbbra is a home office számít, az álláslehetőségek 12,3 százalékában említették ezt a munkaadók. Idén is a részmunkaidős munkaviszony szerepel a második helyen, ezek az állások a teljes hirdetésszám 5,6 százalékát teszik ki.
A 2024 májusa óta meghirdetett pozíciók 80 százaléka hagyományos, 8 órás jelenlétet igényel heti 5 napon. A hirdetések 7,7 százalékánál beosztás szerinti munkavégzést írnak elő, rugalmas munkaidőt 4 százalékuk ajánl, 2,7 százalékban pedig kétműszakos rendszert jelöltek meg a cégek.
Az elemzés szerint távmunkát leggyakrabban az IT területen kínálnak. A tavaly májust megelőző egy évben is kiemelkedő arányban biztosítottak home office-t az informatikai területeken, ebben nincs lényeges változás. Az elmúlt egy év során leggyakrabban az IT programozás és fejlesztés, valamint az IT üzemeltetés és telekommunikáció területeken meghirdetett pozícióknál volt adott az otthoni munkavégzés lehetősége, az előbbi esetében közel felében, az utóbbinál pedig valamivel több, mint egyharmadában szerepelt ilyen információ.
Tavaly május óta az IT területek után az üzleti támogatóközpontok állásainál került elő leggyakrabban az otthoni munkavégzés, ezeknek közel egyharmada tartalmazott erre vonatkozó információt. A pénzügy, könyvelés területén 29 százalékra emelkedett a home office-t kínáló hirdetések aránya a vizsgált időszakban.
Az otthoni munkavégzést kínáló állásokra gyakrabban jelentkeznek a fiatalabb munkavállalók. A legnagyobb arányban a 18-25 éves korcsoportból kerülnek ki ezek a pályázók (27,9 százalék), őket követik a 31-40 éves munkakeresők (26,8 százalék), majd a 26-30 évesek (20 százalék). Az ilyen munkalehetőségekre jelentkezők felének egyetem vagy főiskola, 40 százalékuknak pedig középiskola a legmagasabb végzettsége.
Az álláskeresők döntésében jelentős szerepet játszanak a bércsomag melletti, nem anyagi jellegű juttatások is, ezek közül is különösen fontos a home office lehetősége - ismertette a Profession.hu.