Rossz hír a MOL-nak: Az EU 2027-re teljesen le kíván válni az orosz energiaimportról

A leválás két lépésben fog megtörténni. Egyrészt 2025 végétől az EU tagországok vállalatai nem vásárolhatnak orosz földgázt az azonnali piacon, másrészt 2027 végétől a hosszútávú földgáz szerződéseket is fel kell mondaniuk a tagországok vállalatainak. További korlátozó intézkedéseket fog hozni az Európai Unió az olajszállító árnyékflotta betiltására, illetve a nukleáris anyagok importjára.
ERSTE elemző kommentár: A nyersolajra vonatkozó korlátozások az EU oldaláról a mi értelmezésünk szerint 2027 végével lépnek életbe. Szlovákiának és Magyarországnak 2025 év végéig kell részletesen kidolgoznia, hogy miként válik le az orosz kőolajimportról.
A MOL jelenleg a kőolaj feldolgozásának kétharmadát, kb. 9-10 millió tonnát importál évente Oroszországból. A leválás nem jelenti feltétlenül a Barátság kőolajvezeték használatának végét: a MOL esetleg csereügylet keretében kazah olajat is hozhat be ezen a vezetéken Oroszországon keresztül, vagy az Odessza-Brody vezetéken át más forrásból is juthat kőolajhoz.
A Barátság vezetéken kívül lehetőség van a Horvátországon átmenő és a Janaf tulajdonban lévő Adria kőolajvezeték igénybevételére is, amin keresztül tengeri kőolajat szállíthat be a magyar vállalat a két belső finomítójához.
Negatív a hír a MOL részvényekre
A leválás az orosz kőolaj használatáról negatív hír a MOL nyereségére nézve. Becslésünk szerint a cég EBITDA-jának 10-15%-át, kb. évi 300-450 millió dollárt veszítheti el emiatt, mivel az Ural típusú kőolajat a cég 5-10 dollár/hordó diszkonttal vásárolja meg a Brent típusú kőolajhoz képest.
A MOL felgyorsíthatja azon projektek végrehajtását, amelyek ehhez a leváláshoz szükségesek. Ezek beruházási mértéke kb. 500 millió dollár. A magyar és a szlovák kormány várhatóan tiltakozni fog az EU lépése ellen, elképzelhető, hogy a két ország további felmentést kap az orosz olajimport tilalom alól.