A Bitcoin és a kriptovaluták "Patkányméreg" Warren Buffett pénzügyi szótárában

A Berkshire nem vásárol Bitcoint és más kriptovalutát sem
A Berkshire Hathaway – a világ egyik legismertebb és legsikeresebb befektetési konglomerátuma – hamarosan új vezető kezébe kerül, de a kriptopénzek iránti elutasítása változatlan marad. Warren Buffett, aki évtizedeken át formálta a vállalat arculatát és befektetési stratégiáját, 2025 végén átadja a vezérigazgatói stafétabotot Greg Abelnek.
Azonban a Bitcoinhoz fűződő, kifejezetten elutasító hozzáállása örökségként marad utódjára – és várhatóan tovább is él majd a cég filozófiájában.
Buffett, aki az igazgatótanács elnöki pozícióját továbbra is megtartja, sokszor és kíméletlenül bírálta a bitcoint.
Leghíresebb megjegyzése szerint a BTC „patkányméreg négyzetre emelve” („rat poison squared”), máskor pedig egyszerűen „szerencsejátéknak” nevezte azt. E nézetek nemcsak a médiában, hanem a Berkshire befektetési döntéseiben is visszaköszöntek: a vállalat soha nem fektetett digitális eszközökbe, és nem mutatott érdeklődést sem a bitcoin, sem más kriptovaluták iránt.
Greg Abel, a Berkshire Hathaway Energy jelenlegi vezérigazgatója és a cég nem-biztosítási ágának alelnöke, veszi át a vállalat irányítását. Befektetői körökben azonban kevesen számítanak arra, hogy ő másként viszonyul majd a Bitcoinhoz, mint elődje.
Az álláspont változatlan és az is marad!
„Nagyon meglepődnék, ha a Berkshire hozzáállása a bitcoinhoz érdemben változna” – nyilatkozta Meyer Shields, a KBW befektetési cég ügyvezető igazgatója. Szerinte világos különbséget kell tenni Buffették technológiai részvényekkel szembeni tartózkodása – amelyet részben saját meg nem értésüknek tulajdonítottak – és a kriptóval szembeni ideológiai ellenérzés között. „A kriptoval szembeni ellenszenv mélyebb meggyőződésből fakad, nem csupán tudáshiányból.”
Shields arra is rámutatott, hogy Abel nagy valószínűséggel nem fog hirtelen irányváltásokat eszközölni. „Greg Abel kezdetben minden bizonnyal kerülni fogja az olyan lépéseket, amelyek nyílt szakítást jelentenének Buffett és a nemrég elhunyt Charlie Munger értékrendjével – még akkor is, ha magánemberként esetleg másként gondolkodik.”
A részvényesi közgyűlésen Buffett meglepően rugalmasan nyilatkozott más valutákba való esetleges diverzifikációról, ha az amerikai gazdasági helyzet jelentősen romlana. Mint fogalmazott: „Elképzelhető, hogy történnek majd olyan dolgok az Egyesült Államokban, amelyek arra késztetnek bennünket, hogy sok más valutát birtokoljunk.” Azonban ismerve a kriptovalutákkal kapcsolatos, továbbra is rendkívül kritikus álláspontját, valószínűtlen, hogy ezek között helyet kapna a Bitcoin.
A vezérigazgató-váltás lebonyolítása mindenesetre a Berkshire hagyományaihoz híven elegáns és stratégiai volt. Macrae Sykes, a GAMCO Investors portfóliómenedzsere ezt így jellemezte: „Újabb zseniális példa arra, hogyan kezel egy jelentős átalakulást a Berkshire.” Külön kiemelte, hogy Buffett csak a részvényesi találkozón hozta nyilvánosságra a váltást, így elkerülve a találgatásokat és az eseményre árnyékot vető örökösödési vitát.
Sykes szerint Buffett igazgatótanácsi jelenléte továbbra is stabilitást jelent a vállalat számára. „A részvényesek örömmel fogadhatják ezt az átlátható átmenetet, és biztosak lehetnek abban is, hogy Warren nem megy sehová.”
Mindez azt jelenti, hogy bár az éra véget ér, a filozófia marad. A Berkshire Hathaway tehát továbbra is kimarad a kriptovaluták által kínált – sokak szerint ígéretes, mások szerint kockázatos – lehetőségekből. Az új generációs befektetők, akik a blokklánc technológiát és a decentralizált pénzügyi rendszerek jövőjét látják a bitcoinban, minden bizonnyal csalódottak lehetnek – de a tradicionális értékalapú befektetés hívei megnyugodhatnak: a Berkshire hű marad önmagához.