Nem ember nélküli háború, hanem ember ellen irányuló háború lesz

Többek közt ezen témákról beszélt a Világpolitika és közgazdaságtan folyóiratban frissen megjelent interjújában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, a hadtudományok doktora, az MTA Hadtudományi Bizottságának a tagja.
Kis-Benedek József szerint az Európai Uniónak hosszú évekbe telhet, mire katonai és technológiai szempontból felzárkózik az Egyesült Államokhoz, annak ellenére, hogy láthatóak ilyen irányú mozgások. Az alapvető problémákra, mint az EU-tagállamok hadiipari fejlettségének, céljainak és érdekeinek különbözősége és a technológiai lemaradás, azonban nem lát rövid távon megoldást.
A NATO és az EU szerepe kulcsfontosságú a hadiipari fejlesztések koordinálásában, különösen a légvédelem, rakétatechnológia és kiberhadviselés terén. Kis-Benedek szerint a műszaki harmonizáció elengedhetetlen, de a gyakorlatban sok kihívással jár, többek közt a különböző nemzeti érdekek, a kapacitások és a politikai szempontok – akár a nők munkahelyi érvényesülése – miatt.
Mint elmondta, a hadiipar és a polgári szektor közötti határ elmosódott. Számos civil vállalkozás vesz részt hadi célú fejlesztésekben, a tiszta hadiipar a múlté. Drónfejlesztés, kibervédelem és műholdas technológiák: mind olyan területek, ahol a tudományos és technikai eredmények pillanatok alatt katonai alkalmazást is nyernek.
Az ellátási láncokban a V4-es országok – köztük Magyarország – szerepe elsősorban a támogatott fejlesztésekben és az összeszerelésben lehet majd.
Kis-Benedek szerint a háború továbbra is emberközpontú marad: bár a gépek és MI fontos szerepet kapnak, mind a döntéshozatalban, mind a háború célját tekintve – a másik ország és annak állampolgárainak megsemmisítése – mindig jelen lesz az ember.