Nyugdíj korhatár változása Magyarországon 2025

Öregségi nyugdíjkorhatár 2025-ben
- 65 év: Az öregségi nyugdíjkorhatár 2025-ben is egységesen 65 év mindkét nem számára. Ez azt jelenti, hogy az 1960. január 1. és december 31. között születettek ebben az évben érik el a nyugdíjkorhatárt.
- Szolgálati idő: Teljes öregségi nyugdíjra az jogosult, aki legalább 20 év bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik. Amennyiben valaki 15 év szolgálati idővel rendelkezik, öregségi résznyugdíjra lehet jogosult.
Nők kedvezményes nyugdíja ("Nők 40")
- 40 év jogosultsági idő: A nők 2025-ben is igénybe vehetik a kedvezményes nyugdíjazást, ha legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkeznek, amelyből legalább 32 év munkával szerzett szolgálati idő. Ez a feltétel 30 évre csökkenhet, ha a nő súlyosan fogyatékos gyermeket nevelt.
Több gyermek esetén: Azok az édesanyák, akik öt vagy több gyermeket neveltek, az ötödik gyermektől számítva egy-egy évvel, de összesen legfeljebb 7 évvel csökkenthetik a 32 éves munkaviszonyra vonatkozó feltételt.
Nyugdíjemelés és valorizáció 2025-ben
- Nyugdíjemelés: január 1-jétől a nyugdíjak 3,2%-kal emelkednek, összhangban a költségvetésben előre jelzett inflációval.
- Valorizációs szorzók: A 2025-ben megállapított nyugdíjak számításánál alkalmazott valorizációs szorzók várhatóan 13,6–13,7%-kal lesznek magasabbak, mint az előző évben, ami kedvezőbb nyugdíjösszeget eredményezhet az új nyugdíjasok számára.
Nyugdíj melletti munkavégzés
- Adózás: A nyugdíjasok 2025-ben is dolgozhatnak a nyugdíjuk megtartása mellett. Keresetüket csak 15% személyi jövedelemadó terheli; társadalombiztosítási járulékot (18,5%) és szociális hozzájárulási adót (13%) nem kell fizetniük.
- Munkaadói előnyök: A munkáltatók számára is előnyös lehet nyugdíjasokat foglalkoztatni, mivel a nyugdíjas munkavállalók után nem kell szociális hozzájárulási adót fizetni.
Jövőbeli nyugdíj-kilátások
- Nyugdíjkorhatár-emelés: Bár 2025-ben nem emelkedik a nyugdíjkorhatár, a demográfiai trendek és az öregedő társadalom miatt a jövőben nem zárható ki a korhatár további emelése. Egyes európai országokban már bevezették a várható élettartamhoz kötött nyugdíjkorhatárt, ami Magyarországon is megfontolás tárgyát képezheti a fenntarthatóság érdekében.
A nyugdíjba vonulás tervezésekor érdemes figyelembe venni a valorizációs szorzók alakulását és a nyugdíjemelés mértékét, mivel ezek jelentősen befolyásolhatják a megállapított nyugdíj összegét. A pontos és naprakész információkért célszerű konzultálni a Magyar Államkincstár vagy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság hivatalos tájékoztatóival.