Ne kockáztasd vállalkozásod engedélyeztetését: ezt ne felejtsd e

Több, mint egy papír – miért ennyire fontos az ivóvíz bevizsgálás?
Gyakran hajlamosak vagyunk úgy tekinteni az ivóvíz bevizsgálására, mint egy kipipálandó tételre a hosszú engedélyeztetési listán. Pedig valójában sokkal több ennél. A víz, amellyel mosunk, főzünk, vagy amelyet egyszerűen csak elérhetővé teszünk a vendégek vagy munkavállalók számára, közvetlenül befolyásolja az élelmiszer-biztonságot. Nem mindegy, hogy milyen minőségű víz kerül be a rendszerbe – és ez nemcsak egy étterem, hanem akár egy kisebb fagylaltozó vagy büfé esetében is igaz.
Az ivóvíz bevizsgálása nem csupán a vendéglátóhelyekre vonatkozik: ha olyan tevékenységet végzünk, amelyben az ügyfelek vagy a felhasználók valamilyen módon kapcsolatba kerülhetnek az ivóvízzel – például egy szalonban, szálláshelyen vagy akár egy műhelyben –, ugyanez az elvárás érvényes. Sok esetben az építkezés vagy felújítás befejezése után, a használatbavételi engedély kiadásának feltételeként is előírják a negatív vízminta bemutatását.
Mikor szükséges a víz bevizsgálása? Sokkal gyakrabban, mint gondolnád
Az ivóvíz bevizsgálás nem kizárólag a nyitási szakaszhoz kapcsolódik. Ha például a vízhálózat megbontásra kerül – mondjuk egy bővítés vagy felújítás miatt –, akkor a visszakötés után szintén szükséges a vizsgálat. De ugyanígy kötelező, ha a vállalkozás HACCP rendszerrel működik, hiszen ennek része a víz minőségének dokumentált igazolása is. A hatóságok minden esetben elvárják a legfeljebb 30 napos, akkreditált laborból származó jegyzőkönyvet.
Ha cukrászati termékeket, meleg vagy hideg ételeket kínálsz, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) külön engedélye is szükséges lehet a működéshez – amelyhez szintén nélkülözhetetlen a hivatalos vízvizsgálati eredmény.
Mi történik, ha elmarad az ivóvíz bevizsgálás?
Ha egy üzletnyitási vagy használatbavételi engedélykérelemhez nem csatoljuk a szükséges vízvizsgálati dokumentumokat, az a teljes folyamat megakasztását jelentheti. Rosszabb esetben, ha a működés már megkezdődött, de a háttérben nincs megfelelő minőségű ivóvízre vonatkozó dokumentáció, az akár bírságot, ideiglenes bezárást vagy az engedély visszavonását is eredményezheti. Ez nemcsak kellemetlen, de komoly anyagi veszteséggel is járhat – különösen akkor, ha egy már berendezett, kész helyiséget kell átalakítani vagy újra vizsgáltatni.
Kivel érdemes elvégeztetni a vizsgálatot?
A hatóságok csak az akkreditált laboratóriumok eredményeit fogadják el hivatalos dokumentációként. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a vizsgálatot megbízható szolgáltatóval végeztessük el, aki pontosan ismeri a jogszabályi követelményeket, és gyorsan, pontosan végzi a munkát.
Az egyik ilyen szakértő partner az AquaSolutions Kft., amely az ivóvíz bevizsgálások terén országos szinten is kiemelkedő gyorsasággal dolgozik. Akár 2 napon belül sor kerülhet a vízmintavételre, az eredmények pedig rövid határidővel elérhetők – legyen szó alapvető, 4 paraméteres bakteriológiai vizsgálatról vagy részletesebb, 7 paraméteres tesztről. A cég kizárólag akkreditált jegyzőkönyveket biztosít, így biztos lehet benne, hogy a hatóságok is elfogadják.
Ne a vízen csússzon el az indulás
A vállalkozásod engedélyeztetése hosszú és összetett folyamat, amelyben minden apró részlet számít. Az ivóvíz bevizsgálás lehet, hogy nem a leglátványosabb eleme ennek a rendszernek, de az egyik legfontosabb. Egyetlen elmaradt vizsgálat elég lehet ahhoz, hogy heteket vagy akár hónapokat veszíts – ne hagyd, hogy ez megtörténjen.
Ha biztosra szeretnél menni, érdemes időben gondoskodni a megfelelő szolgáltatóról – olyasvalakiről, aki nemcsak gyorsan dolgozik, de segít eligazodni a kötelező dokumentumok világában is. Ezzel nemcsak a hatósági elvárásoknak felelsz meg, hanem egy biztonságos és megbízható működés alapjait is megteremted.