Megugrottak az árak februárban: a budapesti használt lakások átlagára már 100 millióhoz közelít

Ahogy arra számítani lehetett, az elmúlt hónapokban olyan mértékben élénkült a piaci kereslet, hogy ennek köszönhetően februárban megugrottak a lakásárak. – derül ki az ingatlan.com februári lakásárindexéből. A legnagyobb áremelkedésre Budapesten került sor.

Megugrottak az árak februárban: a budapesti használt lakások átlagára már 100 millióhoz közelít

A fővárosban az árak éves szinten közel 17 százalékkal nőttek az idei év második hónapjában, de januárhoz képest is kiemelkedő, 4,4 százalékos volt a drágulás. Országos átlagban visszafogottabb, de szintén erőteljes áremelkedés következett be: éves szinten 10,4, havi összevetésben pedig 2,4 százalékos volt az emelkedés. Az éves mutatókat nézve kiderül, hogy az országos átlagnál Budapest mellett nagyobb drágulást értek el a dél-dunántúli, az észak-alföldi és a dél-alföldi települések, mindhárom térségben 11,2 százalékos volt a növekedés. Ezzel szemben Pest vármegyében, a közép- és nyugat-dunántúli, valamint az észak-magyarországi régióban mérsékeltebb, 4,8-7,3 százalékos éves áremelkedés történt februárban.

Az adatokat értékelve Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta: „Az idei év elején felfutó kereslet februárban épült be igazán az árakba, az eladók viszonylag gyorsan beárazták a jelentős érdeklődést. Az országos, de különösen a budapesti drágulásban szerepet játszik, hogy a kínálat egyáltalán nem tart lépést a kereslettel. Hiába adnak fel évről évre és hónapról hónapra több lakáshirdetést a tulajdonosok és ingatlanközvetítők, a kereslet felszívja ezeket a piacról, így a választék szűkül. Ez pedig szintén hozzájárul az áremelkedéshez.”

Százmilliós ligában a fővárosi lakások, de vannak még olcsóbb lokációk Budapesten

A tempós budapesti drágulás eredményeként a használt lakások és házak átlagos négyzetméterára március elején már 1,24 millió forintnál tart. „Azaz már olyan szintet értek el a fővárosi lakásárak, hogy a legfelkapottabb kerületben sok vevő már vakon aláírná az 1 millió forintos négyzetméterárat, ha lenne ilyen.” A lakásvásárlók viszont még bízhatnak a kedvezőbb árfekvésű kerületekben. A X. kerületben a használt eladó lakások és házak átlagos négyzetméterára csak 975 ezer forint, de a peremkerületek még ennél is olcsóbbak. A XV., XVI., XVII., XVIII., XIX., XX., XXI. és XXIII. kerületekben a használt eladó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 767-922 ezer forint között mozog.

„Az is a drágulásnak köszönhető, hogy a fővárosban vevőre váró használt társasházi lakások átlagos ára már a 100 millió forintot súrolja. Március elején 97 millió forintnál járt ez az érték, amire korábban még nem volt példa. A házakkal együtt az eladó használt lakóingatlanok átlagára a fővárosban viszont már 108 millió forint. Azoknak, akik a legalacsonyabb áron keresnek budapesti ingatlant, a használt társasházi lakások piacán érdemes körbenézniük. A XX. és XXIII. kerületben az átlagos lakásár 55 millió forint, de a XXI. és a X. kerületben is 57-58 millió forint az eladó használt társasházi lakások átlagára.” – emelte ki az ingatlan.com szakértője.

A Budapesten kívüli piacokat nézve továbbra is kiemelt szerepet játszik Pécs, Debrecen, Kecskemét és Szeged, ahol a legnagyobb a kínálat. A pécsi használt lakóingatlanok átlagos négyzetméterára március elején 732 ezer forintot tett ki, Szegeden 836 ezer, Kecskeméten 688 ezer, Debrecenben pedig 924 forint volt az eladó használt lakások és házak négyzetméterárainak középértéke idén márciusban. Ez utóbbi a legmagasabb érték a vármegyeszékhelyek körében.

A legolcsóbb vármegyeszékhelyek közé az eladó használt lakások és házak piacán Salgótarján, Békéscsaba, Kaposvár, Miskolc és Szolnok tartozik, ahol a négyzetméterárak átlaga 282 és 485 ezer forint között mozog.

A Balaton már drága, a Velencei-tavat elfoglalják az állandó lakók – vadászni kell a jó nyaralókra?

Az elmúlt években szép lassan telítődött a magyar nyaralópiac, és ma már egyre nehezebb jó áron megfelelő ingatlant vásárolni. Ennek több oka is van: a Balaton mára szinte budapesti árakon forog, a Velencei-tónál a főváros közelsége miatt egyre több az állandó lakó. Azoknak, akik most elérhető áron szeretnének vásárolni, érdemes körülnézniük a kevésbé felkapott területeken is, mint például a Tisza-tó környékén, ahol még jó ár-érték arányú nyaralók találhatók.
2025. 05. 15. 20:30
Megosztás:

Nőtt az Otthon Centrum nyeresége tavaly

Az Otthon Centrum (OC) ingatlanközvetítő csoport nettó árbevétele 8,839 milliárd forint volt 2024-ben, az előző évi 5,726 milliárd forint után, az adózott eredmény meghaladta az 1,15 milliárd forintot, míg az előző évben 964,2 millió forintot tett ki - tette közzé a társaság a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) alapján készült konszolidált jelentésében, csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2025. 05. 15. 19:30
Megosztás:

Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda

Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda, a Rainbow Tours – írja az economica.net.
2025. 05. 15. 19:00
Megosztás:

Az AI új korszaka – kisebb, hatékonyabb, olcsóbb

Egyre jellemzőbb, hogy az általános célú, nagy AI-modellekről inkább a kisebb, speciálisan egy-egy feladatra szabott rendszerek felé fordul a céges felhasználók figyelme. Ezt a változást a hatékonyság, a költségoptimalizálás és a gyakorlati alkalmazhatóság iránti igény hajtja. A vállalatok ma már nem egyetlen AI-modellre támaszkodnak, hanem olyan stratégiát követnek, ami több modell együttes alkalmazásával növeli a mesterséges intelligencia pontosságát, csökkenti a költségeket és az AI-t megbízható módon integrálják a napi működésbe.
2025. 05. 15. 18:30
Megosztás:

Óriási érdeklődés és hatékony banki együttműködés a Demján Sándor Program új hitelterméke kapcsán

Az EXIM Magyarország által május 5-én elindított Jövő Exportőrei Forgóeszközhitel iránt rendkívüli érdeklődés mutatkozott, amelynek eredményeként a rendelkezésre álló 250 milliárd forintos keretösszeg öt nap alatt teljes egészében kimerült. A Demján Sándor Programban meghirdetett termék sikeréhez hozzájárult, hogy az EXIM termékeit a vállalkozások felé közvetítő partnerbankokat előzetesen értesítették a várható új konstrukcióról, lehetővé téve számukra a felkészülést és az ügyfelek időben történő tájékoztatását. Az összesített adatok alapján a termékre 415 darab kérelem érkezett be. Az igénylések 80 százaléka forint-, 20 százaléka pedig euróalapú finanszírozásra irányult. A konstrukció célja a hazai vállalkozások működésének és a vevőkörük bővítésének támogatása, valamint a lakásépítési piac élénkítése.
2025. 05. 15. 18:00
Megosztás:

Hasznos információk a szürkehályog kezelésével kapcsolatban

A legtöbb döntésünk pénzügyi szempontból is mérlegre kerül, de az egészségünkkel kapcsolatban ez egy rugalmasabban kezelt terület. Ez nem jelenti azt, hogy ne tájékozódjunk kellőképpen, mielőtt nagyobb összeget kiadnánk.
2025. 05. 15. 17:30
Megosztás:

Új törvény a nemteljesítő hitelekre (NPL) Magyarországon

Magyarország jelentős lépéseket tett a nemteljesítő hitelekre (NPL) vonatkozó keretrendszer korszerűsítése felé a nemteljesítő hitelmegállapodások hitelgondozóiról és a nemteljesítő hitelmegállapodások felvásárlóiról szóló 2025. évi XII. törvény bevezetésével. A 2025. május 16-án hatályba lépő új jogszabály a 2021/2167-es uniós irányelvet ülteti át a magyar jogba, és ezzel átfogó rendszert hoz létre a nemteljesítő hitelek átruházására, kezelésére és kiszolgálására. Ezek a reformok várhatóan átalakítják a magyar NPL-piacot, új lehetőségeket és felelősséget teremtve mind a hazai, mind a nemzetközi befektetők számára.
2025. 05. 15. 17:00
Megosztás:

Jön a közös európai diploma!

A Tanács állásfoglalást fogadott el az egységes európai diploma bevezetéséhez szükséges intézkedésekről.
2025. 05. 15. 16:30
Megosztás:

Mire fel ez a nagy tőzsdei szárnyalás?

Az elmúlt néhány hétben jó nagyot emelkedtek mind az amerikai, mind az európai piacok. Mindeközben az USA-ban enyhültek a kamatcsökkentési várakozások, azaz a három héttel ezelőtti négy helyett most már csak két kamatcsökkentést vár idénre a piac.
2025. 05. 15. 16:00
Megosztás:

Mi az a konverzió? – Az online siker látható jele

Ha neked is eszedbe jutott már, hogy vajon miért nem vásárolnak többen az oldaladon, akkor jó helyen jársz. Az online térben nem elég, ha sokan kattintanak – az igazi kérdés az, hogy hányan jutnak el a valódi cselekvésig. Ezt nevezzük konverziónak. De mit is jelent ez pontosan, és miért ennyire fontos?
2025. 05. 15. 15:30
Megosztás:

Kötelező lesz a bérsávok közlése Magyarországon is

Jövő nyártól Magyarországon is életbe lép az uniós fizetési átláthatósági irányelv, amely kötelezővé teszi a bérsávok előzetes ismertetését, tiltja a fizetési titoktartást, és jelentési kötelezettséget ír elő a nemek közötti bérkülönbségről. Szakértők szerint az irányelv bevezetése újfajta transzparenciát hoz, amely jelentősen érinti a magyar munkaerőpiacot, különösen a cégek felkészültségét és a belső feszültségek kezelésének módját.
2025. 05. 15. 15:00
Megosztás:

Szja bevallás: Több százezres bírság lehet a vége

Május 20-án lejár az SZJA-bevallás határideje, de még mindig sokan nem tudják: a rezsi is bevételnek számít, és a NAV már nem nézi jó szemmel a mulasztásokat.
2025. 05. 15. 14:30
Megosztás:

Hogyan és miért befolyásolja a politika a kriptovaluták fejlődését?

A kriptovaluta napjainkra túllépett a technológiai újítások iránt érdeklődők szűk körén, és széles körben használt pénzügyi eszközzé vált. Alkalmazása kiterjed a nemzetközi tranzakciókra, a decentralizált pénzügyekre és a digitális befektetésekre is.
2025. 05. 15. 14:00
Megosztás:

Csodás megjelenés erőlködés nélkül

A hosszas reggeli készülődés és a mindennapos sminkelés rengeteg időt igényel, ráadásul a szükséges kozmetikumok, eszközök beszerzése pénzügyileg is megterhelő. Tartós smink viselésével azonban időt és energiát is spórolhatunk, ráadásul a szépségápolással kapcsolatos kiadásaink is csökkenhetnek.
2025. 05. 15. 13:30
Megosztás:

Veszteséggel zárta az első negyedévet a Masterplast

Növekvő árbevétel mellett veszteséggel zárta az első negyedévet a Masterplast - közölte a közép európai régió legnagyobb magyar tulajdonú építőanyag-gyártó vállalata a tőzsde honlapján csütörtökön.
2025. 05. 15. 13:00
Megosztás:

A Siemens a vártnál kedvezőbb negyedéves adatokról jelentett

A Siemens AG német ipari konszern az elemzők által vártnál kedvezőbb negyedéves profitról és bevételről jelentett csütörtökön, egyben jelezte, hogy továbbra is 3-7 százalék közötti éves árbevétel-növekedésre számít "a megnövekedett bizonytalanság ellenére".
2025. 05. 15. 12:30
Megosztás:

GINOP Plusz pályázatok - Több mint 200 milliárd forint maradhat a magyarországi vállalkozásoknál

Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a béke helyett és az összes rendelkezésre álló pénzt Ukrajnának adja. A magyar kormány azon dolgozik, hogy ebben a negatív külső európai környezetben is megvédje és erősítse a magyar gazdaságot. A hazai KKV-k kiemelt támogatása érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium és a GINOP Plusz Irányító Hatóság április elején kedvező módosításokat tett a GINOP Plusz pályázatokban. A könnyítések a héten már a pályázati felhívásokban is megjelentek, a tárca intézkedett, így akár 210 milliárd forint támogatás maradhat a 2021-2022-ben támogatásban részesült közel 3 ezer mikro-, kis- és középvállalkozásnál.
2025. 05. 15. 12:00
Megosztás:

Elrajtol a V-sport lóverseny

Újabb sportággal bővült a v-sport játékok kínálata, a virtuális lóversennyel, amely egyelőre csak az online felületen, azaz a TippMixPro-n érhető el. A valósághű, ám szó szerint minden tekintetben virtuális meccsekre, versenyekre 2021 óta lehet fogadni, és a játék gyorsasága miatt nagyon hamar a játékosok egyik kedvencévé vált. Magyarországon a lóversenysport nagy hagyományokkal rendelkezik, ezért vélhetően a virtuális lóverseny is gyorsan népszerű lesz a játékosok körében.
2025. 05. 15. 11:30
Megosztás:

Az amerikai-kínai átmeneti vámmegállapodás hatására tovább enyhültek a recessziós félelmek és a kamatcsökkentési várakozások

Az amerikai-kínai átmeneti vámmegállapodás hatására tovább enyhültek a recessziós félelmek és a kamatcsökkentési várakozások, miközben emelkedtek a hozamok a fejlett gazdaságok kötvénypiacain.
2025. 05. 15. 11:00
Megosztás:

Trump elnök közel-keleti útjára figyeltek a piacok

A hét eleji emelkedést követően tegnap inkább kivártak a befektetők az amerikai piacokon. Az S&P 500 a negatív és a pozitív tartomány között ingadozott, végül 0,1%-os emelkedésben zárt. A Dow Jones 0,21%-ot esett, a Nasdaq Composite 0,72%-ot emelkedett.
2025. 05. 15. 10:30
Megosztás: