Ismét eljön a negatív kamatok kora?

Svájc exportjának legnagyobb felvevőpiaca az Egyesült Államok. 2024-es adatok alapján a svájci export közel 19%-a az Egyesült Államokba irányult, melyet Németország követett közel 15%-kal. Az exportcikkek között leginkább gyógyszeripari termékek, vegyszerek, gépek és precíziós műszerek szerepelnek. Svájc külkereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben a tavalyi évben közel 40 milliárd svájci frankot volt, aminek a nagy részét a gyógyszeripari termékek tették ki. Ezek a cikkek eddig még mentesültek a vámok alól, azonban Trump már meglebegtette, hogy a közeljövőben, ebben a szektorban is vámemelésre kell készülni.
Az USA számos kereskedelmi partnere már ellenvámokat is bejelentett, azonban Svájcban a kormány csak az új helyzet mélyreható elemzését követően fog döntést hozni, hiszen véleményük szerint az ellenvámok ész nélküli bevezetése sokkal nagyobb károkat tud okozni a gazdaságban. Jelenleg azonban már folynak a kereskedelmet érintő egyeztetések Trump és Karin Keller-Sutter (a Svájci államszövetség elnöke) között, melynek során a cél az, hogy egy mindkét fél számára kedvező helyzetet teremtsenek meg.
A „Felszabadulás napja” óta a svájci piacon is a gazdasági növekedést érintő félelmek uralkodtak. A jegybank márciusi 25 bázispontos kamatvágását követően megnőtt az esélye annak, hogy némi kivárás következik a jegybank részéről, és a következő kamatdöntő ülésen 0,25%-on maradhat az alapkamat. Az áprilisi fejlemények azonban felforgatták a dolgok rendjét és egyre inkább kezdett kirajzolódni, hogy ismét 0%-ra csökkenhet Svájcban az irányadó ráta. Az intézkedések hatására a svájci rövid kötvény hozamok estek és 2022 szeptembere óta most először ismét negatív tartományba csökkentek
A rövid kötvényhozamok átlépték a 0%-ot Forrás: Bloomberg, VIG AM
Az elkövetkezendő időszak történései így fontos mérföldkövet jelenthetnek a svájci gazdaságban, hiszen, ha Donald Trump beváltja ígéretét és jönnek a gyógyszeripart érintő vámok, akkor meglehet, hogy ismét eljön a negatív kamatok kora Svájcban.
A legtalálóbb szó tehát, amivel jellemezhetjük a piaci környezetet Trump beiktatása óta az a bizonytalanság. Ilyen turbulens és bizonytalan időszakokban azonban, mint ahogy azt az elmúlt húsz évben is láthattuk, megnövekszik a jelentőségük az ún. menekülőeszközöknek. Ezek közé tartoznak például az arany és a svájci frank is. Az arany árfolyama január 20-a óta közel 22%-kal emelkedett, de „Felszabadulás napja” óta a svájci frank is jelentős erősödést tudott felmutatni a dollárral szemben. A CHFHUF kereszt is közel 5%-kal emelkedett április 2-a óta.
Forrás: https://www.vigam.hu/