Jegybanki alapkamat 2025 április: Nincs változás monetáris fronton

A Monetáris Tanács állásfoglalásának publikálásával párhuzamosan Varga Mihály, a jegybank elnöke ismertette a döntés hátterét. A monetáris hatóság helyzetértékelése alapján az éves inflációs index a februári csúcs után áprilisban tovább mérséklődhetett és előretekintve a következő hónapokban a toleranciasáv felső széle körül alakulhat. A globális kereskedelmi konfliktus a konjunktúrára nézve lefelé mutató, míg az árdinamika szempontjából eltérő időzítéssel és vegyes irányú kockázatokat hordoz magával.
A Monetáris Tanács előretekintő iránymutatása: „A Monetáris Tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett. Az inflációs környezetet övező kockázatok, valamint a kereskedelem- és geopolitikai feszültségek továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikát tesznek szükségessé. A Tanács megítélése szerint a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt.”
A vámháború okozta feszültség az elmúlt napokban az enyhülés útjára lépett, ugyanakkor az intézkedéseket övező bizonytalanság még hónapokig velünk maradhat, ami ködössé teszi mind növekedési, mind az inflációs kilátásokat. Hazai vizekre evezve az árrésstopok és más adminisztratív fékek fogják vissza az inflációs számokat. Ezek kivezetése – valamelyest a limitált árakhoz hasonlóan – időzített árnyomásként ül a rendszerben. Különösen fontos lesz majd az inflációs várakozások alakulása, ami a márciusi felmérés alapján még 8-10 százalék körül állt. Ezek eredményeként és a mai kommunikáció kapcsán az mondható el, hogy az alapkamat változtatására továbbra sincs kilátás rövidtávon, ez a kijelentés explicit módon el is hangzott a sajtóeseményen. Ezzel együtt látva a világ vezető jegybankjainak és a régiós központi bankok várható kamatpályáit és a hazai folyamatok kedvező alakulása esetén látunk esélyt egy-két kamatvágásra az év végén.