Erős volt a turizmus első negyedéve

A turizmus meghatározó folyamatai:
- 2025 márciusában visszavett lendületéből a turizmus: márciusban a turisztikai szálláshelyeken 1,1 millió vendég közel 2,7 millió vendégéjszakát töltött el. Azzal, hogy a húsvéti hétvége idén zömmel áprilisra esett, illetve a március 15-e is sima hétvége volt, a vendégek száma 1,1%-kal a vendégéjszakáké 5,9%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.
- A belföldi vendégeknél volt igazán tetten érhető a lassulás mivel számuk 7,6%-kal és az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 13%-kal volt alacsonyabb az előző év azonos havinál.
- A külföldi vendégek száma azonban továbbra is növekedést mutat (+5,6%) és az általuk eltöltött vendégéjszakáké 0,7%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A külföldi vendégek száma márciusban 16%-kal több volt a turisztikai szálláshelyeken mint 2024 3. hónapjában.
- Az utazások célpontjai alapján belföldi vendégek száma az előző év azonos hónapjához képest mindegyik turisztikai térségben csökkent, a külföldiek pedig legnagyobb mértékben a Pécs–Villány turisztikai térségét preferálták.
2025 első negyedéveben 2024 azonos időszakához képest pozitív az összkép:
- A turisztikai szálláshelyeken 8,4%-kal több, összesen közel 3,2 millió vendégéjszakát regisztráltak.
- A belföldi vendégek 0,7%-kal kevesebb, a külföldiek 16%-kal több (1,5 millió, illetve 1,7 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken.
- A külföldi adatokat vizsgálva a turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma alapján 2025 Q1-ben Németországból, Olaszországból, Egyesült Királyságból, és Romániából származó turisták töltötték a legtöbb vendégéjszakát Magyarországon. A 10 legnagyobb beutazó piac közé az USA is befért (év/év alapon 11%-os növekedést is mutatott számuk), ahonnan azonban az utazási kedv csökkenéséről tájékoztat a Bankrate pénzügyi vállalat által készített friss felmérés. E szerint az amerikaiak 46%-a tervez nyári utazást 2025-ben, ez jelentős visszaesés a tavalyi 53%-hoz képest, pénzügyi okokra hivatkozva. A nemrég bevezetett vámok és egy recessziótól való félelem miatt kivárás jellemzi a nyaralások tervezését. 2025 Q1-ben az összes turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák számának 4%-át adták az USA-ból érkező vendégek.
- A turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel 69,1 milliárd forint volt márciusban, ami folyó áron 6,2%-kal több az egy évvel korábbinál.
- Márciusban tovább csökkentek Széchenyi Pihenőkártya költései: az előző év azonos hónapjához viszonyítva folyó áron 12%-kal kevesebbet, 2, milliárd forintot költöttek februárban a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken. Az egymás utáni három havi csökkenést magyarázhatják a SZÉP-kártya változások melyek januártól vannak érvényben: az ide érkező juttatások 50%-át lakásfelújításra lehet majd fordítani.
- Budapest Airport több, mint 4 millió utas forgalommal zárta az első negyedévet, így 15,5%-kal meghaladta a tavalyi első háromhavi eredményt.
Rövidtávú kilátások:
- Szálláshely szolgáltatás: 2025-ben azt várjuk, hogy folytatódik az idegenforgalom növekedési trendje a nemzetközi folyamatokkal összhangban. Árnyalva a képet, a forint gyengülése miatt (2024-ben 395,35 EUR/HUF volt az éves átlag árfolyam, 2025-re pedig átlagosan 400-405 közötti EUR/HUF-ot várunk) drágulhatnak a külföldi utazások, így elképzelhető, hogy idén több magyar fog belföldön nyaralni. Az MTÜ szerint, ha ilyen ütemben erősödik a szektor, akkor már 2030 előtt elérhető a Nemzeti Turizmusfejlesztési stratégiában célként kitűzött 20 milliós vendég- és 50 milliós vendégéjszakaszám, valamint a 16%-os GDP-hozzájárulás.
- Vendéglátás: A vendéglátóipar növekedéssel indította az évet Magyarországon, az első két hónapban 10%-kal haladta meg a forgalom az előző évit. A vendégéjszakák számának növekedéséből leginkább azok a vendéglátóegységek profitálnak melyek elősorban a külföldi vendégekre szakosodtak (Budapesten). A fogyasztók árérzékenysége 2025-ben is meghatározó, így óvatos bevételnövekedésre lehet idén számítani. 2025-ben a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése, és az ezeket felhajtó magasabb fizetések kitermelése jelent majd feladatot. Másrészről amennyiben a gazdasági környezet kedvezően alakul és a bizalomhiány oldódik, a reálbérek növekedése az éttermek forgalmának bővülését is segítheti idén.