A nyugdíjhoz nincsenek meg az éveid? Akkor vásárolhatsz magadnak ennyiért!

Kik köthetnek szolgálati idő szerzésére irányuló megállapodást, és milyen formában történhet ez?
Nyugdíj szolgálati idő megszerzése érdekében az a személy vállalhatja járulékfizetésre irányuló megállapodás megkötését, aki nem áll biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban, vagy akinek biztosítása szünetel.
Minden megállapodástípus megköthető egy másik, kedvezményezett személy javára is – ilyen esetben azonban a feltételek teljesítésének a kedvezményezett részéről kell megvalósulnia.
Fontos tudni, hogy a nők kedvezményes öregségi nyugdíjához szükséges jogosultsági idő hiányzó részének pótlására nem lehet ilyen megállapodást kötni. Mivel az így szerzett szolgálati idő nem keresőtevékenységen alapul, az ebből származó járulékfizetés nem számít be a kedvezményes nyugdíjhoz szükséges jogosultsági időbe.
Milyen típusú megállapodások köthetők?
A társadalombiztosítási ellátásokról és ezek fedezetéről rendelkező 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 48. §-a alapján a következő típusú megállapodások megkötésére van lehetőség:
- Szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem megszerzése céljából – amennyiben az érintett személy nem áll biztosítási jogviszonyban vagy annak szünetelése esetén;
- Felsőoktatási intézményben nappali tagozaton folytatott tanulmányok időtartamának elismerése szolgálati időként;
- Öregségi teljes vagy résznyugdíjhoz szükséges szolgálati idő pótlása, ha kizárólag azért nem állapítható meg a nyugdíj, mert az érintett nem rendelkezik a törvény által előírt 20 (résznyugdíj esetén 15) év szolgálati idővel;
- Az 1998-as évre vonatkozóan, a gyermekgondozási segély (GYES) időtartamával megegyező otthoni gondozási idő szolgálati időként való elismerése céljából.
Ezek a megállapodások hivatalos, hatósági szerződésnek minősülnek.
Járulékfizetési szabályok a különböző megállapodások esetén
A szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem megszerzésére irányuló megállapodás esetén a járulékfizetés alapját a szerződő által megjelölt jövedelem képezi, amely nem lehet alacsonyabb a megállapodáskötés napján érvényben lévő minimálbérnél. A fizetendő nyugdíjjárulék mértéke 22%. Ez a jövedelem a későbbi nyugdíjszámítás során figyelembe vehető.
A felsőoktatási tanulmányok idejére, valamint a hiányzó öregségi nyugdíj jogosultsági idő pótlására szolgáló megállapodás szintén 22%-os nyugdíjjárulék fizetésével történik, a mindenkori minimálbér alapján számolva.
Az 1998. évre és a GYES időszakára kötött megállapodás esetén a járulékfizetés alapja a megállapodás napján érvényes gyermekgondozási segély összege, a fizetendő járulék pedig ennek 10%-a.
Ajánlott a megállapodás megkötése előtt alaposan mérlegelni a várható előnyöket és az ezzel járó anyagi terheket.
Hová kell fordulni a megállapodás megkötéséhez?
Belföldi lakóhellyel rendelkező személy esetében a megállapodás a lakóhely szerint illetékes nyugdíjbiztosítási feladatokat ellátó fővárosi vagy vármegyei kormányhivatalnál köthető meg.
Amennyiben a jogosult nem rendelkezik magyarországi lakó- vagy tartózkodási hellyel, a megállapodást a Budapest Főváros Kormányhivatalánál lehet kezdeményezni.