Egy gondolat bánt engemet … Baj lehet a tőzsdéken

Viszont április elején a részvénypiaci prémium (ERP) a 4 százalék alatti mértékről még csak 4,43 százalékra emelkedett Damodaran számításai szerint. Azóta viszont Trump elnök alaposan megkavarta a gazdasági kilátásokat, s a bizonytalanságot tovább növelte.
A kérdés az, hogy hova emelkedhet az ERP? Mivel a NYU professzora csak 2016-tól számolja havi szinten az ERP-t, ezért a 2020-as értékek adhatnak erre támpontot. Akkor — 2020 áprilisában – egy hónap erejéig ez az érték 6,52 százalékra emelkedett, hogy aztán a Fed és a kormány közös intézkedéseinek köszönhetően viszonylag gyors csökkenésbe kezdjen. (Powell put)
Ha hasonló mértékű kockázati prémiumnövekedéssel kellene szembenéznünk, akkor az az április 1-i S&P500 indexértékekhez képest mintegy 20 százalékos csökkenést indukálna ((4.43+4.17)/(6,52+4,3)-1=-20,5%) az index értékben. Persze Trump azóta visszakozott 90 napra, de a bizonytalanság – szerintem – továbbra is él.
Ez pedig véleményem szerint nem indokolja azt, hogy az S&P500 olyan szinten legyen, mintha mi sem történt volna. Ez alatt a potenciális eltérést értem a korábban beharangozott 15-20 százalék közötti vámoktól. Na meg a pluszban bejövő bizonytalansági faktort a gazdaságban, ami kb. egy negyedévvel eltolja a beruházásokat, s bizonyos értelemben befagyasztja a kereskedelmet, a gazdaságot valamilyen mértékben. Egy szó, mint száz, mintha a piac megint egy picit túl optimista lenne.
Még valami. A rózsakerti bejelentést követően az S&P500 index majdnem 15 százalékot zuhant, vagyis közelítette a fenti logika szerinti értéket.