A német fékek: válaszúton a biztonság és haladás között

A német szövetségi alkotmánybíróság megakadályozta a kormány fejlesztési és beruházási terveit. A döntés várhatóan gátolja Németország versenyképességének javulását és az EU költségvetési szabályainak reformját is befolyásolhatja - olvashatjuk a Ludovika.hu blogjában.

A német fékek: válaszúton a biztonság és haladás között

Az elmúlt napokban rendkívül sok figyelem irányult a német szövetségi alkotmánybíróság egyik döntésére. A testület szerint alkotmányellenes volt az Olaf Scholz vezette szociáldemokrata-zöld-liberális kormány azon döntése, amelynek értelmében a koronavírus-járvány leküzdésére megszavazott hitelek közül 60 milliárd eurót a klímavédelmi alapba csoportosított át.

A kormány ebből az összegből tervezete finanszírozni a magas energiaárak leszorításához szükséges intézkedéseket, valamint egyéb, a zöld és digitális átállási programot vagy a fűtés-korszerűsítési és vasútbővítési projekteket. Az alkotmánybíróság döntése lényeges fejlesztési beruházásokhoz szükséges források felhasználását akadályozta meg, és milliárdos költségvetési hiányt hagy a kormány kasszájában, amelynek így a jövő évi költségtervezetet is újra kell számolni.

A szövetségi alkotmánybíróság döntése egy 2009-es törvény értelmében született, amely egy úgynevezett adósságféket vezetett be. A jogszabályt a 2008-as gazdasági válság után fogadták el és az volt a célja, hogy megakadályozza a szövetségi kormány eladósodását. A törvény megtiltotta a tartományok kormányai számára a hitelfelvételt, és előírta, hogy a szövetségi költségvetés legfeljebb a GDP 0,35 százaléka alatti mértékű adósságot halmozhat fel évente. A szóban forgó 60 milliárdos euró kölcsön ezt a küszöböt lényegesen meghaladja, de a pandémia miatti válság hatásainak kezelése érdekében a német kormány lazított a hitelfelvételi szabályokon. Hasonlóan lazítottak a szabályokon, amikor az orosz-ukrán háború fényében a német haderő modernizálása céljából átcsoportosították a költségvetési tételeket. A jelenlegi gazdasági helyzet azonban nem minősül rendkívüli esetnek, így az adósságfék szabályát ismét alkalmazni kell.

Vagyis, egy gazdasági válság időszakában elfogadott törvény miatt Németország nem halmozhat fel adósságot – ami alapvetően tekinthető pozitívumnak. Jelenleg az államadósság GDP-hez viszonyított aránya alig lépi túl a 60 százalékot, ami alacsonyabb, mint az euróövezet 90 százalékos átlaga Sokkal megnyugtatóbb, mint a belga, portugál, spanyol, francia 110 százalékot meghaladó államadóssági ráta vagy az olasz és görög 140, illetve 160 százalék fölötti arány. Csakhogy az olcsó orosz energiahordozóktól való „függetlenedés” miatt a hagyományosan nagy energiaigényű német ipar, és így az EU legnagyobb gazdasága jelenleg gondban van.
Németország gazdasága az év első három hónapjában stagnált, majd a második negyedévben mindössze 0,1 százalékkal nőtt. A harmadik negyedévben a 0,1 százalékkal csökkent a második negyedévéhez képest, az árakkal, a szezonális és a naptári változásokkal kiigazítva. Az iparnak és a gazdaságnak égető szüksége van a befektetésekre, ám az eladósodottságtól való (némileg jogos) aggodalom miatt, a szükséges modernizációs folyamatokat jelenleg Németország nem tudja véghez vinni. Ez viszont ismét napirendre tűzi azt a kérdést, hogy mikor és mennyi államadósság az ideális konstrukció.

A gondos tervezés és szigorú államháztartási szabályok hosszútávon általában kiszámítható gazdasági környezetet eredményeznek. Vannak viszont olyan időszakok, amikor szükség van kritikus jellegű beruházásokra ahhoz, hogy egy adott ország gazdasága fenn tudja tartani versenyképességét. Az orosz energiahozókkal való szakítás után a német ipar a 22-es csapdájában találta magát: a jelenlegi energiaárak mellett gazdasága nem tud versenyképes lenni, az eladósodottságtól való félelem miatt viszont nem készült fel egy energiahordozó váltásra és jelenleg úgy néz ki, egyhamar nem is fog. Ez viszont versenyképességének további csökkenéséhez fog vezetni. Európa vezető gazdaságának versenyképességi romlása nemcsak a németországi lakosoknak fájna, hanem bizony nekünk is, hiszen az elmúlt évtizedekben Németország volt a legfontosabb kereskedelmi partnerünk.

Az egyes országok – elsősorban gazdasági – versenyképességét számos mutató komplex számításával lehet mérni. A nemzetközi Vezetésfejlesztési Intézet (International Institute for Management Development, IMD) által kidolgozott rangsort széles körben elismerik. Az intézet egy ország versenyképességét több dimenzió mentén vizsgálja, így a gazdaság, az üzleti szféra, a kormányzat hatékonysága, valamint az infrastruktúra szempontjából elemzi. Egyes dimenziókhoz több komplex mutatót dolgoztak ki, így például a gazdaság versenyképességnél a fogyasztói árakat, az üzleti szféra esetében az adózási környezetet, vagy az infrastruktúránál a lakosság egészségi állapotát is figyelembe veszik. Összesen több, mint 330 szempont vizsgálatával és azok súlyozásával alakul ki egy mérőszám, majd ezek alapján rangsorolják az országokat.

A 2023-as ranglista első helyezettjei Dánia, Írország és Svájc, amelyeket Szingapúr követ. Németország a nem túl hízelgő 22-ik helyet foglalja el és olyan országok előzik meg, mint például Csehország vagy Katar. Az uniós első helyezettel, illetve a legjobb ázsiai ellenféllel összehasonlítva úgy tűnik, hogy Németország különösen az alapvető, illetve a technológiai infrastruktúra tekintetében van lemaradva, hiába vezet a tudományos infrastruktúra területén. Mindezekből levonhatnánk azt a következtetést, hogy egy kölcsön felvételével Németország viszonylag könnyedén tudná orvosolni lemaradását, ám a helyzet nem ilyen egyszerű.

Ha csak ennyin múlna, könnyen függhetne a versenyképesség attól, hogy az egyes országok mennyi kölcsönt hajlandóak felvenni, hogy a legújabb technológiába fektethessenek – annak reményében, hogy az előbb-utóbb megtérülne. Ezen logika alapján Németország is lazíthatna az adósságfék szabályán és könnyedén megoldhatná gazdasági és versenyképességi kérdéseit. Csakhogy a dobogós helyen szereplő Írország, Dánia de még az ötödik helyezett Hollandia is alacsonyabb államadóssági rátát halmozott fel, mint a rendkívül takarékos Németország.

Úgy tűnik, a jellemzően kisebb országok rugalmasabb intézményei gyorsabban tudnak alkalmazkodni a környezeti változásokhoz, mint ahogyan azt Németország az utóbbi időben tette. Emellett nyilván az is lényeges szempont, hogy milyen egy adott ország gazdasági szerkezete: inkább szolgáltatások vagy termékek terén rendelkezik komparatív előnnyel. Végezetül az is érdemes figyelembe venni, hogy a fejlett gazdaságok esetében egy magas államadósság lassíthatja a gazdasági növekedést, így Németország esetében sem garantálható a gazdasági növekedés. Vagyis, egyáltalán nem biztos, hogy a német gazdasági modell a közeljövőben továbbra is annyira sikeres lehet, mint amilyen az elmúlt évtizedekben volt. A digitalizáció és a mesterséges intelligencia alaposan átírja a versenyképesség eddigi szabályait és valószínű, hogy egy ipari gyártásra berendezkedett ország ennek nem lesz nagy nyertese. Ettől függetlenül, a jó minőségű termékekre szükség lesz, így korai lenne a német – és így a magyar gazdaságot különösebben félteni.

Ezzel ellentétben több aggodalomra ad okot, hogy a jelenlegi helyzetben a német kormány esetleg hajlamosabb lehet az uniós fiskális politikákat szabályozó keretrendszer nagyobb rugalmasságát támogatni. A pandémia okozta súlyos gazdasági károk enyhítése érdekében a tagállamok ideiglenesen felfüggesztették a Stabilitási és Növekedési Paktum (SNP) szabályait, azonban a mentességi záradéka 2024-ben megszűnik és az új szabályok elfogadása és bevezetése 2023 végére várható. A SNP-t nagyon sok kritika érte, amelyek leginkább a jelenlegi németországi helyzethez hasonló esetek orvoslását nehezítik meg – vagyis azt, hogy egy-egy tagállam infrastruktúrákba való beruházás céljából nagyméretű kölcsönt vehessen fel. Bár várható, hogy az Európai Bizottság szigorúan ellenőrizné a költségvetési tervezeteket, mégis fennáll a veszély, hogy egyes esetekben a tervezett befektetések mégsem térülnének meg, vagy nem a tervezett időszak alatt. Ez viszont azzal járna, hogy az EU számos tagállama magas államadósságot halmozna fel, amelyet viszont nem tudna fenntarthatóan finanszírozni. Az EU néhány tagállamának jelenleg is kiugróan magas államadóssági rátája van, ám ezek nem jól megfontolt és célzott beruházások finanszírozása miatt keletkeztek – sokkal inkább egy kényelmes életmód fenntartása érdekében, amelynek számos veszélye van. Egy túlságosan rugalmas SNP szabály tovább nehezítené az EU gazdasági helyzetét és több veszélynek is kitenné.

Az idősebb magyar olvasók számára talán ismerős lehet egy hasonló eset saját történelmünkből, és annak részletes értékelése a „pizsamás interjúból.” Ugyan más a politikai és gazdasági környezet, de ha egy ország nem termeli meg azokat a gazdasági javakat, amelyeket viszont elkölt, annak mindig drága ára van. Az Európai Unió túlzott mértékű, valamint téves irányú és célú eladósodása sokkal nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozhat, mint a harminchárom évvel ezelőtti taxis blokád okozott Magyarországon. Éppen ezért fontos lenne, hogy a SNP új szabályai ne tegyék lehetővé a túlzott mértékű államdosság felhalomzását.

A cikk szerzője: Máthé Réka Zsuzsánnatudományos munkatárs NKE Európa Stratégia Kutatóintézet

Több autópálya-matrica fogyott tavaly, mint a megelőző években

Minden korábbinál több autópálya-matricát vásároltak a közlekedők a tavalyi évre – tudatta a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ Zrt.), amelynek adatai szerint összesen 15,2 millió darab e-matricát vettek a 2024-es esztendőre a közlekedők. A napi matrica tavaly áprilisi bevezetése ugyanakkor némileg átalakította a matricavásárlási szokásokat, elsősorban a külföldi utazóközönség tekintetében.
2025. 01. 15. 09:00
Megosztás:

Magyar tulajdonban levő cég kapott sókitermelési jogot Romániában

Magyar tulajdonban levő cég kapott sókitermelési jogot Romániában - írja a profit.ro.
2025. 01. 15. 08:30
Megosztás:

Az XRP szárnyal: Trump találkozása a Ripple (XRP) vezetőivel árfolyam-emelkedést idéz elő, miközben a BYDFi a befektetők kedvenc tőzsdéjévé válik

2017 vége óta a Ripple XRP-je a kriptokereskedők kedvence. Az XRP a hagyományos pénzügyek és a blokklánc-technológia közötti híd szerepét tölti be, kiemelkedve sebességével, alacsony költségeivel és skálázhatóságával. Ezeknek az egyedülálló előnyöknek és a folyamatosan bővülő ökoszisztémának köszönhetően az XRP az egyik legfontosabb eszközzé vált a határokon átnyúló fizetések területén, és kulcsszereplője a blokklánc-forradalomnak.
2025. 01. 15. 08:00
Megosztás:

Az amerikai szenátusban éles vitát hozott az új kormány tagjainak első meghallgatása

Az amerikai törvényhozás felsőházában megkezdődött kedden a jövő héten elnöki hivatalba lépő Donald Trump kormánytagjelöltjeinek meghallgatása, ami megelőzi a szenátusi jóváhagyást.
2025. 01. 15. 07:30
Megosztás:

A magyar gazdaság olyan sikert ért el az inflációval, amelyre az eurózóna évek óta képtelen

Három év kihagyás után, 2024-ben az éves infláció visszatért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kívánatosnak tartott 2-4 százalékos célsávba: a fogyasztói árak összességében és a nyugdíjasok fogyasztóiár-indexe egyaránt 3,7 százalékkal emelkedett - írta Szalai Piroska miniszterelnöki főtanácsadó, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa a Mandiner című lap online kiadásában kedden megjelent cikkében.
2025. 01. 15. 06:30
Megosztás:

Megduplázza a kormány a családi adókedvezményt a jövő év elejéig

Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026. január 1-ig - közölte a kulturális és innovációs miniszter kedden a közösségi oldalára feltett videóban.
2025. 01. 15. 05:00
Megosztás:

Csehország felkészült arra, hogy az orosz kőolajról átálljon a nyugati irányból érkezett kőolaj használatára

Csehország már felkészült arra, hogy az orosz szállítások kiesése esetén azonnal teljes mértékben átálljon a nyugati irányból érkező kőolaj felhasználására - jelentette ki Petr Fiala cseh kormányfő kedden a közép-csehországi Nelahozevesben, miután találkozott az ország vezetékhálózatát üzemeltető Mero állami cég vezetőségével.
2025. 01. 15. 03:00
Megosztás:

Kedvezményesen 1,8 milliót adhat a munkáltató a harmincöt évnél fiatalabb dolgozóinak lakhatásra

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak lakhatását. Így az alkalmazottjának a lakásbérleti díjához vagy a lakáscélú hitelének törlesztőrészletéhez járulhat hozzá - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2025. 01. 15. 02:00
Megosztás:

Jelentős kifizetések 2024-ben is az agrár- és vidékfejlesztési programokban

Tavaly közel 585 milliárd forint forráshoz jutottak a gazdálkodók, a vidéki vállalkozások és az önkormányzatok, amely összeget európai uniós támogatások és az ezekhez kapcsolódó, kiemelkedően magas, 80 százalékos hazai társfinanszírozás biztosított. Ezen támogatások az agrárium versenyképességének növelését, a fenntartható gazdálkodás elősegítését és a vidék fejlesztését szolgálják - tájékoztatott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a tárca MTI-nek küldött keddi közleménye szerint.
2025. 01. 15. 01:00
Megosztás:

Visszatérhet a Dogecoin a népszerűsége? A mainstream trendek szerint 230%-os keresletnövekedés tapasztalható egy virális AI altcoin iránt

Dogecoin árfolyamát az elmúlt 24 órában a 0,33 dollár körüli konszolidáció jellemezte. Figyelemre méltó, hogy ez a 0,32 dollár körüli mozgás a DOGE-t egy olyan fontos trendvonal felett tartotta, amely alapvetően meghatározhatja az árfolyam jövőbeli alakulását.
2025. 01. 15. 00:01
Megosztás:

Megújul az ingatlan-nyilvántartás

A jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően január 15-én újabb fejezetéhez érkezett az ingatlan-nyilvántartás megújítása. Az E-ING projekt keretében elkészült új informatikai rendszer bekapcsolása ütemezetten történik, így az elektronikus ügyintézésre történő teljes átállás is ennek megfelelően több lépcsőben valósul meg - hívta fel a figyelmet keddi közleményében a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium.
2025. 01. 14. 23:30
Megosztás:

A gazdasági szakértők magas globális inflációt várnak

A gazdasági szakértők továbbra is magas globális inflációra számítanak az ifo német gazdaságkutató intézet (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München) és az Institut für Schweizer Wirtschaftspolitik svájci gazdaságpolitikai intézet kedden publikált negyedéves kutatási eredményei szerint.
2025. 01. 14. 22:30
Megosztás:

Autópálya matrica áremelés – továbbra is megéri a szokott módon közlekedni?

A termékek és szolgáltatások drágulása az elmúlt néhány évben sajnos itthon is megszokottá vált, így az autópálya matricák áremelésének hírét sem fogadták meglepődött tömegek. A változás mértékét már annál inkább, de ez közel sem jelenti azt, hogy idén ne érné meg autópályán közlekedni.
2025. 01. 14. 21:00
Megosztás:

A vártnál kisebb mértékben nőttek a termelői árak Amerikában

Az Egyesült Államokban havi szinten 0,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak decemberben, ami lassulást jelent a novemberi 0,4 százalékhoz képest, és elmarad a várt 0,3 százaléktól.
2025. 01. 14. 20:00
Megosztás:

Az ügyfélvélemények szerepe a pénzügyi szolgáltatások kiválasztásában

Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy úgy válasszunk pénzügyi szolgáltatást, hogy előtte ne olvasnánk el az online véleményeket. A legfrissebb kutatások is ezt támasztják alá. Az ügyfelek 78%-a rendszeresen elolvassa mások tapasztalatait bank vagy pénzügyi szolgáltatás választása előtt. Az adatok a The Financial Brand by Rivel Banking által készített felmérésből származnak.
2025. 01. 14. 19:25
Megosztás:

Az iGaming Gazdasági Hatásai és Befektetési Lehetőségei

Az iGaming ͏szektor, az online ͏fogadáshoz͏ hasonlóan,͏ gyorsan t͏erjeszkedik, és világszerte ͏jelentős gazdasági ͏hozzájárulást tesz͏ lehető͏vé.
2025. 01. 14. 19:10
Megosztás:

Az NKFIH projektet indít a kkv-k ösztönzésére

Szakmai fejlesztésre, újításra, a gazdasági kapcsolatok és a kutatási területek bővítésére ösztönzi a mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) új projektje - közölte a hivatal kedden az MTI-vel.
2025. 01. 14. 19:00
Megosztás:

Túlfutott a célsávon a magyar infláció decemberben

Ma reggel tette közzé a KSH az decemberi infláció adatokat. A fogyasztói árak 0,5 százalékkal nőttek havi szinten.
2025. 01. 14. 18:30
Megosztás:

Rekordévet zártak a magyar turisták Horvátországban

A harmadik éve tartó emelkedő ütemnek megfelelően 2024-ben újabb rekordévet zártak a magyar turisták Horvátországban, létszámuk és a vendégéjszakák száma egyaránt 8 százalékkal növekedett - tájékoztatta a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti képviselete kedden az MTI-t.
2025. 01. 14. 18:00
Megosztás:

A hálózati aktivitás jelentése, értelmezése és szerepe a kriptovaluták világában

A kriptovaluták, mint a Bitcoin vagy az Ethereum, nemcsak pénzügyi eszközök, hanem komplex hálózatok, amelyek mögött hatalmas adatforgalom és tranzakciós folyamatok állnak. Ebben a cikkben a hálózati aktivitás fogalmát járjuk körbe, megvizsgálva annak alapjait, jelentőségét és a gyakorlati életben betöltött szerepét.
2025. 01. 14. 17:30
Megosztás: