A Bitcoin árfolyama újra 100.000 dollár fölött jár, az Ethereum ára szárnyal a Pectra frissítés hatására

Amerika jegybankja kivár, a kriptopiac viszont nem! Míg a Federal Reserve nem módosította az irányadó kamatot, addig a Bitcoin árfolyam merészen felfelé törte az utat, és újra 100.000 dolláros szint fölé került. Mindeközben az Ethereum történetének egyik legfontosabb frissítését hajtotta végre, és az Egyesült Államok egyik állama hivatalosan is stratégiai tartalékká tette a Bitcoint. Összefoglaltuk a hét legfontosabb kriptopiaci híreit.
A Fed kivár, de a Bitcoin nem: 103 000 dollárig szárnyalt a vezető kriptovaluta
A Federal Reserve májusi kamatdöntő ülésén nem változtatott az irányadó kamatlábon, mely így maradt 4,25%–4,5% között. Jerome Powell, a Fed elnöke ismét hangsúlyozta, hogy az inflációs célkitűzések eléréséhez óvatos, adatvezérelt megközelítésre van szükség, tekintettel a gazdasági bizonytalanságra. A piacok kezdetben nem reagáltak hevesen a bejelentésre, de a befektetők egyre erősebben spekulálnak egy júliusi vagy szeptemberi kamatcsökkentés lehetőségére, amennyiben az amerikai gazdaság tovább gyengül.
A kamatdöntés mellett a kereskedelmi háború is feszültséget kelt: az USA és Kína között újra eszkalálódó vámtarifák borzolják a kedélyeket. A helyzet azonban fordulatot vett, miután Kína kereskedelmi minisztériuma bejelentette, hogy újratárgyalják a vámokat az Egyesült Államokkal. A közeledés lehetőségét a piac pozitívan fogadta, a Bitcoin pedig ezt egy markáns emelkedéssel ünnepelte, május 9-én elérve a 103 000 dolláros szintet.
New Hampshire történelmet ír: hivatalos Bitcoin tartalékot hozott létre
A HB302 számú törvényjavaslat elfogadásával New Hampshire lett az első amerikai állam, amely stratégiai tartalékként ismeri el a Bitcoint. Az új jogszabály értelmében az állami kincstár digitális eszközöket vásárolhat, amennyiben azok piaci kapitalizációja meghaladja az 500 milliárd dollárt — jelenleg ez csak a Bitcoinra igaz. Az állami befektetések maximum 5%-a fordítható ilyen eszközökre. Ez a lépés mérföldkő a kriptovaluták intézményi elfogadottságában, és más államok számára is precedenst teremthet.
Ethereum előre menekül: elindult a Pectra frissítés
Május 7-én, két nappal a tervezettnél korábban az Ethereum fejlesztői aktiválták a Pectra névre keresztelt rendszerfrissítést, amely 11 technikai változást tartalmaz. Ezek célja a felhasználói élmény javítása, a validátorok működésének optimalizálása és a második rétegű (Layer 2) skálázási lehetőségek bővítése.
Joseph Lubin, az Ethereum társalapítója, „a teljesen decentralizált globális rendszer felé tett jelentős lépésként” jellemezte az újítást. Ennek ellenére az $ETH árfolyama stabil maradt, a piaci szereplők egyelőre kivárnak.
ETF-hírek: a NEAR és a Litecoin is reflektorfényben
A kriptoalapok iránti érdeklődés tovább nő. A neves vagyonkezelő, Bitwise, bejelentette, hogy spot NEAR ETF-re adott be kérelmet, ami folytatása annak a trendnek, hogy a pénzügyi óriások az USA-alapú kriptoeszközökre koncentrálnak. Ezzel párhuzamosan az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) halasztotta a döntését a Canary Capital által javasolt spot Litecoin ETF ügyében, további nyilvános észrevételeket kérve, és piacmanipulációval kapcsolatos aggodalmakat is megfogalmazva.
A Hedera bekapcsolódik az EVM-ökoszisztémába
A Hedera hálózat is fontos technikai előrelépést tett: HashPack és SaucerSwap révén már elérhetővé vált az ERC-20 tokenek támogatása, vagyis a felhasználók immár egyszerűbben kapcsolódhatnak az Ethereum-ökoszisztéma decentralizált alkalmazásaihoz.
Emellett WalletConnect, Fireblocks és Copper segítségével él az EVM-kompatibilitás, amit a Chainlink CCIP sikeres integrációja is támogat. Ezzel Hedera egyre közelebb kerül a nagy EVM-láncokhoz, növelve a hálózat használhatóságát és interoperabilitását.
Összegzés
A hét eseményei ismét bebizonyították: a kriptopiac sosem alszik. Miközben a Fed kivár, az Ethereum technikai alapon lép előre, a Bitcoin pedig nemcsak árfolyamban, hanem intézményi elfogadottságban is új szintre lépett. A szabályozói környezet lassan, de biztosan változik, és egyre több amerikai állam és pénzügyi szereplő ismeri fel a digitális eszközök hosszú távú jelentőségét. A jövő hetek eseményei döntő fontosságúak lehetnek mind a befektetők, mind a fejlesztők számára.