Matolcsy - tömegszerencsétlenséghez vezetett az elmúlt 8 év gazdaságpolitikája
Az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) hétfői budapesti fórumán úgy fogalmazott: ahhoz, hogy Magyarország sorsa jobbra forduljon, a gazdaság talpra állítására, szociális piacgazdaság építésére van szükség. Matolcsy György szerint érdemes már most körvonalazni a következő "négy-nyolc-tíz-tizenöt-húsz év" gazdaságpolitikáját: hogyan tud kijönni az ország a szakadékból.
A politikus úgy látja, két út áll Magyarország előtt: egy liberális-neoliberális és egy szociális piacgazdasági út. A liberális-neoliberális út azt mondja: először be kell állítani a költségvetési egyensúlyt, és ha az megvan, automatikusan jön a növekedés, majd bővül a foglalkoztatás; ez a fordított háromszög alakú modell azonban "billeg" - fejtette ki, hozzátéve: "Mi tudjuk, hogy ez nem jött be, ez egy elrontott, hibás gazdaságpolitikai gondolat."
Ezzel szemben a Fidesz által támogatott szociális piacgazdaság modellje - folytatta - minden erővel a foglalkoztatás bővítését hangsúlyozza - ez szerepel a háromszög "talpán" -, ez az, ami növekedést teremt, a kettő együtt pedig automatikusan hozza meg a költségvetési egyensúlyt. A "növekedési motorok" között említette például az egészségipart, az autóipart, valamint a hagyományos ágazatokat, köztük az építő-, az energiaipart, a mezőgazdaságot, a hulladékgazdálkodást.
Matolcsy György azt mondta, az elmúlt nyolc év gazdaságpolitikája "tömegszerencsétlenséghez" vezetett: Magyarország a régió éllovasából a sereghajtójává vált, és - egyes nemzetközi felmérések szerint - hatmillió szegény országa lett. "Ha most nem fordítunk, ha nem fordítjuk meg a gazdaságpolitikát, akkor Magyarországra az elkövetkező 10-15 évben stagnálás vár, egy helyben maradás, toporgás" - hangsúlyozta a politikus.
A tényleltárra szerinte azért van szükség, mert jelenleg hamisságok, trükkök, különböző "sejtelmes homályok" borítják a magyar gazdaság valódi helyzetét. A növekedés és a foglalkoztatás pedig az a két fegyver, amellyel Magyarországot ki lehet húzni a mostani helyzetből - jegyezte meg. Matolcsy György számos adatot ismertetett előadásában: egyebek mellett rámutatott, hogy az állam adósságcsapdába csalta többek között a devizahiteleseket és az üzleti szférát is.
A fideszes képviselő a gazdasági mutatók közül kiemelte az államadósság alakulását, a gazdasági növekedést és a foglalkoztatás, illetve a munkanélküliség adatait. Mindhárommal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az Orbán-kormány idején jobban állt az ország ezeket a számokat illetően. Példaként említette az akkori kabinet idején tapasztalt gyors foglalkoztatás-bővülést; szerinte ha folytatódhatott volna az 1998-2002 közötti gazdaságpolitika, ma legalább 500-600 ezerrel több munkahely lehetne az országban. Matolcsy György beszéde zárásaként szólt arról is, erkölcsi fordulatra is szükség van.