Színes programkavalkád, új helyszínek és fenntarthatósági forradalom az idei Művészetek Völgyében

A Kapolcs, Taliándörögd, Vigántpetend hármas 10 napon át a magyar kulturális élet közepévé változik; képzőművészettől az újcirkuszon át a zenéig mindenki megtalálja a neki valót a programok között. A teljes felhozatal, ahogy a 10, az 5 és a 3 napos jegyek is elérhetőek a
https://www.muveszetekvolgye.hu/
oldalon.
A Művészetek Völgye idén is már jól ismert udvarokkal és új kedvenc helyszínekkel készül felpezsdíteni a kulturális életet, kortárs képzőművészeti kiállítások, színházi darabok, cirkuszi show, táncszínházi előadások, kézműves, interaktív programok és természetesen zene minden mennyiségben és stílusban is helyet kap július legizgalmasabb napjain.
Idén ismét nemzetközi sztárfellépővel is találkozhatunk a Panoráma Színpadon: Franz Ferdinand elhozza Magyarországra is The Human Fear című legújabb lemezét, amelynek borítóját az Mauer Dóra képzőművész képe ihlette. A skót indie bandának a Völgyben is lesz lehetősége Mauer képet nézegetni, egy művét ugyanis a kiállítja a MűvészVölgy Kúria állandó kiállításán.
Ilyen kapcsolódásokról is szól a Művészetek Völgye, nem véletlen, hogy a szervezők az idei év nyitóprodukciójának egy igazán Völgyes performanszt képzeltek el. Egy állandó fesztiválszereplő, a Platon Karataev, Vecsei H. Miklós színész, rendező, a Poket udvar gazdájának rendezésében nyitja meg a fesztivált, a Művészetek Völgye legismertebb neveivel. Színpadra áll velük többek között a Kaláka, Henri Gonzo, Kollár-Klemencz László és még rengeteg művész, akiknek a személye legyen meglepetés.
A Művészetek Völgye x Platon Karataev - Nyitó show indítja útjára az idei fesztivált, ami az idei évben a Visa támogatásával jön létre.
„Örömmel jelentjük be a Visa első jelentős magyarországi támogatási együttműködését, amellyel a Művészetek Völgye fesztivál létrejöttét segítjük. Büszkék vagyunk, hogy egy olyan színes, összművészeti, kulturális eseményt támogatunk, amely az élményekre épít, generációkon átívelően megszólítja az embereket, és az alkotói szemléletet is megtestesíti.
A Visa biztonságos fizetési megoldásai mellett színes programokkal, játékokkal és élményekkel várunk mindenkit a Főtéren a Művészetek Völgye ideje alatt. Hasznos szolgáltatásokkal és kedvezményekkel is készülünk: idén először lesz értékmegőrző az eseményen, a Visa Széfeket központi helyeken találják majd a fesztiválozók, és a Visa kártyabirtokosok Visa Taxival is utazhatnak a fesztiválhelyszínek között” – mondta el Sármay Bence, a Visa Magyarországért felelős vezetője.
A fesztiválon a fenntarthatóság irányába tett lépésként idén is repohár rendszer, komposztálható étkészletek lesznek, amelyek mind olyan törekvések, amikből egy élhetőbb fesztivál bontakozik ki, az idei évtől ehhez egy gasztronómiai forradalom is társul. A fesztivál egy gasztrotérképpel segíti majd az eligazodást a kulináris kalandokban, ami már sokkal inkluzívabb, hiszen minden vendéglátóhely kínál vegetáriánus megoldást is.
A Művészetek Völgye újdonságainak sora itt nem ér véget, idén először vár mindenkit a Buda Udvar, a főváros II. kerületének saját helyszíne. Itt a Margit-negyed legismertebb szereplői kapnak helyet, többek között a Jurányi, a Free SZFE, a Füge-Orlai Produkció, a TÁP színház és a Dante is érkezik színdarabokkal Kapolcs egyik legújabb helyszínére. A Manyi és a Dugattyús a zenei körfogásba kapcsolódik bele, de beszélgetések, előadások és közös alkotásra hívó workshopok is szerepelnek a programkínálatban.
2025-ben szintén friss helyszínként jelenik meg a Völgy térképén a Sportoló Nemzet Program támogatásával megvalósuló Sportgarden. Ebben az udvarban 10 napon át a mozgásé a főszerep, ha valaki elegendő lépésszámot teljesít, akkor teljesítményét sporteszközökkel jutalmazzák. Bárki kezdheti a napját légzésterápiával, jógával, gerinctornával, de beszélgetéseken és workshopokon is tudatosíthatjuk magunkban a mozgás fontosságát.
A Művészetek Völgye együttműködései minden évben egyre nagyobb számot öltenek, idén a nemzetközi fellépők elhozatalát kilenc kulturális intézet támogatja. A Finnagora, az Osztrák Kulturális fórum, a Koreai Intézet, az Indonéz nagykövetség, a Lengyel Kulturális Intézet, a Héber és Izraeli Kulturális Központ (MERKAZ-Hebrew and Israeli Cultural Center The Jewish Agency for Israel / Hungary) valamint a Cseh- és a Szlovák Intézet is segítséget nyújtott a fesztivál nemzetközi felhozatalának színesítésében.