Régóta várt jogszabály-módosítás javítaná az egészségpénztár használhatóságát

Az egészség- és önsegélyező pénztárakra vonatkozó javaslatok a Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról nevet viselő, több jogszabályt érintő törvényjavaslat részeként jelentek meg. A módosítások többségükben, de nem kizárólag az önsegélyező szolgáltatásokra vonatkozóan jelenthetnek könnyítéseket. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a módosítások elfogadásával jelentősen nőhet a pénztárak önsegélyező szolgáltatásainak népszerűsége.
1. 180 napos várakozási idő megszűnése
A legfontosabb, minden önsegélyező szolgáltatást érintő változás, hogy megszűnik a 180 napos várakozási idő a szolgáltatások igénybevételére.
A BiztosDöntés tapasztalatai alapján eddig ez jelentette az egyik legnagyobb akadályt a felhasználás terén, azaz hogy önsegélyező szolgáltatásra csak a pénztárban már fél éve tartott összegből lehetett költeni. Ezen változtat a módosítás a 180 nap eltörlésével.
Ezzel összefüggésben a pénztáraknak a továbbiakban nem kell külön nyilvántartani a pénztártagok 180 napot meghaladó egyenlegét, ami jelentős adminisztrációs könnyebbség számukra.
2. A beiskolázási támogatás felhasználása digitális eszközökre
A beiskolázási támogatás keretében a jövőben digitális eszközöket, így a tanulást segítő elektronikus eszközöket, például laptopot, asztali számítógépet és ezek tartozékait, monitort, nyomtatót, másolót vagy szkennert is vásárolhatsz.
Ez egy szintén régóta várt módosítás, hiszen ma már az iskolai oktatásnak is szerves részét képezik a digitális eszközök. Korábban az ilyen eszközök árát nem lehetett elszámolni, vagy csak nagyon korlátozottan.
Jó, ha tudod, hogy mobiltelefonokra továbbra sem költhetsz egészségpénztárból.
3. A beiskolázási támogatáshoz elfogadhatók az év bármely szakában kiállított számlák
Szintén komoly nehezítés volt a beiskolázási támogatás felhasználásánál, hogy csak azokat a számlákat fogadhatta el a pénztár, amelyeket az iskolaév kezdete előtt két héttel kezdődő és az iskolaév után két héttel végződő időszakban állítottak ki.
Ha tehát a gyerekeidnek a nyári szünetben vásároltál ruhákat vagy mondjuk júliusban vetted meg a tanévkezdéshez szükséges tanszereket, akkor ezek árát nem számolhattad el, pedig ezeknek van egy praktikus beszerzési ideje.
Kevesen szeretnek a következő évre már az előző tanév végén betárazni, hogy aztán egész nyáron kerülgessék az új tanszereket, és sokan nem szívesen halasztják az iskolakezdési bevásárlást közvetlenül a tanév kezdete előtti időszakra, amikor már csökken a választék jó áron elérhető, de megfelelő minőségű tanszerekből.
A jövőben ez az időbeli korlátozás megszűnik, így az év bármely szakában kiállított számlákat elszámolhatod. Ez a módosítás tehát nem csak könnyítés, de jobban igazodik sok szülő bevásárlási szokásaihoz, és mellesleg a boltok készleteihez és akcióihoz is. Így a tanszerek nem csak elszámolhatók, de gyakran jobb áron lehet őket megvásárolni.
4. Bővül az elszámolható gluténmentes termékek köre
A gluténmentes termékek eddig is viszonylag széles köre elszámolható volt az egészségpénztárban, és ami a lényeg, hogy nem kell orvosi igazolással igazolni a gluténérzékenységet.
Akkor is vásárolhatsz tehát gluténmentes termékeket az egészségpénztár terhére, ha valóban egészségügyi okokból fogyasztod ezeket, de akkor is, ha meggyőződésből nem eszel glutén tartalmú élelmiszereket, például mert úgy gondolod, hogy így egészségesebb lehetsz.
A gluténmentes termékek közül a jövőben már nem csak azokat vásárolhatod meg, amelyeket az egészségügyi államigazgatási szerv nyilvántartásba vett. Ezáltal bővül majd az elszámolható gluténmentes termékek köre, hisz az eddig gyakran attól függött, hogy a gyártó cég ekként bejegyeztette-e a termékét.
Melyek az önsegélyező szolgáltatások?
Az önsegélyező szolgáltatások másként működnek mint az egészségpénztári szolgáltatások, például a gyógyszervásárlás vagy magánorvosi szolgáltatások igénybevétele.
A felhasználásnak ezek a szolgáltatások kisebb részét képviselik, és sok pénztártag nem is ismeri őket, pedig nagyon hasznosak lehetnek. A lényegük, hogy a pénztárban gyűjtött megtakarításodból bizonyos élethelyzetekben saját magadat támogathatod. (Ezért is hívják őket segélynek vagy támogatásnak.) Vannak köztük egyösszegű, de rendszeres kifizetést lehetővé tevő szolgáltatások is.
Önsegélyező szolgáltatások
Gyermekszületési támogatás
Ha gyermeked születik, akkor a pénztári számládról 120 napon belül akár 1 millió forint kifizetését kérheted. A pénzt bármire szabadon felhasználhatod, a pénztárnak nem kell számlákat benyújtanod. Ha valamely közeli hozzátartozód szolgáltatási kedvezményezett a számládon, akkor az ő gyermeke után is igénybe veheted a szolgáltatást.
Gyermekgondozási támogatás
Ha gyermek születése vagy örökbe fogadása miatt állami ellátásra vagy jogosult, például CSED-et, GYED-et, GYES-t vagy GYET-et kapsz, akkor ezek összegét a pénztár számládról kiegészítheted. Így növelheted a rendelkezésre álló összeget olyan helyzetben, amikor a korábbi fizetésednek csak egy része áll rendelkezésedre.
Nevelési, oktatási év kezdési, tanévkezdési támogatás
Óvodás, általános vagy középiskolás gyermekednek fizetheted a tanévkedzését, illetve a tanév alatt az óvodával, iskolával kapcsolatban felmerült kiadásait. Vásárolhatsz ruhákat, taneszközöket, tanszereket. Felsőoktatásban tanuló gyermeked tandíját és egyéb díjait, kollégiumi, albérleti díját fizetheted. Erre a célra gyermekenként évente a havi bruttó minimálbér összegét költheted.
Lakáshitel törlesztése
Ha lakáscélú jelzáloghiteled van, akkor ennek törlesztőrészletéből havonta a minimálbér 15 százalékának megfelelő részt a pénztárból törleszthetsz.
Táppénz-kiegészítés, álláskeresési támogatás
Ha tartósan táppénzen vagy, illetve ha elvesztetted a munkád, akkor a pénztárból havonta kiegészítheted a táppénz vagy álláskeresési járadék összegét.
Otthonápolás, idősgondozás támogatása
A pénztárból kérhetsz támogatást a megtakarításod terhére akkor is, ha te ápolsz közeli hozzátartozót, és akkor is, ha te szorulsz ápolásra.
Temetési költségek elszámolása
Közeli hozzátartozó halálakor 120 napon belül kérheted a temetés költségeinek megtérítését a pénztári számládról, a benyújtott számlák alapján.
A leggyakrabban használt önsegélyező szolgáltatások a lakáshitel fizetése és a gyermekekkel kapcsolatos támogatások.
Kell a modernizálás az egészségpénztáraknak
Az MNB 2024-es éves jelentése alapján az egészségpénztárak szolgáltatási kifizetései 2023-ban kiugróan nőttek, de az önsegélyező szolgáltatások ebben igen kis részarányt képviselnek, ráadásul a lakáshitel törlesztése szolgáltatáson kívül mindegyik szolgáltatásra kevesebbet fordítottak a tagok.
Lakáshitel törlesztésére a szolgáltatási kiadások 2,7 százalékát, míg a gyermekekkel kapcsolatos ellátásokra 3,9 százalékát költötték. A lakáshitel törlesztés ezen belül jelentősen, 50,5 százalékkal nőtt.
Az önsegélyező szolgáltatások alacsony népszerűségének egyik oka a 180 napos várakozási idő. Az egészségpénztárak a fenti módosításokat igen régóta várják és szorgalmazzák annak érdekében, hogy az önsegélyező szolgáltatások szélesebb kör számára elérhetők legyenek.
Az egészségpénztár közbeiktatásával a tagok évi legfeljebb 150 ezer forintot spórolhatnak az adóvisszatérítésnek köszönhetően.
Bár az új módosítások kifejezetten hasznosak, és régóta időszerűek voltak, némi további modernizálás is ráférne az egészségpénztár működésére.
Hasznos lenne még a 150 ezer forintos adóvisszatérítési keret leválasztása a nyugdíjpénztári megtakarításokról, illetve az állami támogatás módját is érdemes lenne átgondolni a jogalkotónak. Jelenleg ugyanis számos csoport szorul ki a pénztárhasználatból azért, mert nem fizet adót, így a 25 év alatti fiatalok, nyugdíjasok, és a gyermeket nevelő anyák egyre nagyobb része.
Az egészségpénztárak megteszik, amit tudnak
Bár a jogszabályi környezet nem mindenben segíti őket - ezen sokat változtat a jelenlegi módosítás - az egészségpénztárak igen innovatívnak bizonyultak az elmúlt években. Olyan újítások születtek, mint a teljes mértékben online belépés a pénztárba, a bankkártyás befizetés lehetősége, a teljes mértékben elektronikus ügyintézés vagy a bankkártyával összeköthető egészségpénztári kártya.
Több pénztár számos kényelmi megoldással és széles szolgáltatási skálával várja a tagokat.
Az OTP Egészségpénztár egyszerű belépést biztosít az online felületén, és bankkártyával összeköthető egészségkártyájával akkor is fizethetsz, ha épp nincs a vásárláshoz megfelelő pénztári egyenleged. A pénztárnál alacsony díjas egészségbiztosítás áll rendelkezésedre, amely kritikus betegségek esetén nyújt védelmet, és három választható egészségbiztosítási csomag közül is választhatsz.
A Patika Egészségpénztár honlapja megújult, és a pénztár az elektronikus ügyintézés megkönnyítésére külön portált hozott létre. Ha fontos neked, hogy rendszeresen információt kapj az egészségi állapotodról, akkor részt vehetsz a pénztár Affiedea Magyarországgal közösen kínált szűrővizsgálatain, ahol az árakból kedvezményt kapsz, vagy válassz az egészségbiztosítási csomagok közül. A Patika Egészségpénztárnál hűségprogram működik, ahol az egészségpénztárban igénybe vett szolgáltatásokkal egészségforintokra váltható hűségpontokat gyűjthetsz.
A Prémium Egészségpénztár nem csak bankkártyával összeköthető egészségkártyát és egészségbiztosítást kínál, de online foglalórendszert is működtet, ahol kiválaszthatod a neked szimpatikus szakorvost, időpontot foglalhatsz, és előre kifizetheted a vizsgálat árát is.
Érdemes figyelni a pénztárak honlapját, hiszen rendszere akciók keretében további lehetőséged van arra, hogy megőrizd az egészséged, de részt vehetsz nyereményjátékokban is. Eközben minden befizetésed után jogosult vagy az adóvisszatérítésre.