Az elektrosokk ellen tüntettek az ország pszichiátriai központja előtt

Bár legtöbben úgy hiszik, a pszichiátriai elektrosokkot, mint idejétmúlt és káros eszközt már régen kivonták a forgalomból, az igazság az, hogy a mai napig használják, Magyarországon is - mondja az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért (CCHR) nevű alapítvány, mely kifejezetten a pszichiátriákon történő jogsértések feltárásával foglalkozik. Az alapítvány és önkéntesei május 16-án Budapesten békés tüntetéssel hívták fel a figyelmet erre a káros módszerre, és hogy ideje lenne azt betiltani. A rendezvény apropóját az elektrosokk elleni harc nemzetközi napja (május 16.) jelenti - tíz évvel ezelőtt ezen a napon zajlott nemzetközi rendezvénysorozat az elektrosokk betiltása érdekében.
Ezt az ellentmondásos és hírhedt eljárást a mai pszichiáterek többsége sem támogatja már, pszichiáterek egy szűk csoportja azonban nemcsak ragaszkodik a használatához, de egyenesen lobbizik érte. Emiatt Magyarország jó néhány kórházában a mai napig is elektrosokkolnak embereket - évente több százat -, többek között az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai intézetben, más néven Nyírő Gyula Kórházban is. A civilek ide vonultak pénteken délután, hogy kifejezésre juttassák: az elektrosokk káros, és itt lenne az ideje betiltani.
"Mi értelme tönkretenni az elmém és kitörölni az emlékezetem, ami a szellemi tőkém, és hogy munkaképtelenné tesznek? A kezelés kitűnő volt, de a beteget elvesztettük..."
Ernest Hemingway, Nobel-díjas író, azután, hogy a Mayo klinikán elektrosokkolták, és néhány nappal azelőtt, hogy vadászpuskájával főbe lőtte magát.
Kiadó: Állampolgári Bizottság Az Emberi Jogokért Közép-Európa Alapítvány, Forrás: NKT