Lesz-e Trump–Putyin kiegyezés?

Nem tudjuk, mit hoz jövő, de látjuk, hogy az 1945 utáni világ történelmi fordulópontjához érkeztünk Trump elnök hatalomra lépésével. A következőkben egy lehetséges forgatókönyv vázlatát és kérdéseket kínálok vitára. Időkapszula, amelyet évek múltán visszatekintve megcáfolt vagy dermesztően beteljesült történelmi leckeként idézhetünk.

Lesz-e Trump–Putyin kiegyezés?

Egy biztos, stratégiai döntési helyzetek előtt állnak Európa országai is, így hazánk is. Az újrarendeződés radikális is lehet, és hosszú távra eldöntheti országok és régiók történelmi sorsát, amint az 1945 után is történt.

Van-e esélye egy USA–Oroszország érdekszövetség kialakulásának? A jelek szerint van, és ennek okát hiba lenne csak Ukrajnában keresni. Kérdés, hogy az EU közössége milyen pozíció kaphat és milyet próbálhat felvenni Trump és Putyin szövetségével szemben. További kérdés, hogy hazánk tud-e a konnektivitás logikájával egyensúlyozni a két blokk, Európa és az USA–orosz szövetség között, vagy választani fog, mert választania kell. 

Nézzük meg, milyen érdekközösség képzelhető el az USA és Oroszország között. Trump békét ígért, ezért ő béketeremtő akar lenni. Putyin a győzelmet szeretné bejelenteni, ami az ukrajnai háború egyfajta lezárása. A két elnök más-más célból, de ugyanazt akarja, ezért meg fognak egyezni. Ez meghozhatja a kedvüket arra, hogy „történelmet írjanak”, új korszakot nyissanak. Jó alap arra, hogy két vezető hosszabb távra is közös érdekeket határozzon meg, elporlasztva ezzel az elmúlt nyolc évtized unalmassá váló atlantista doktrínáját, tudniillik, hogy az USA vezette „Nyugat” elemi érdeke az oroszok gyengítése és gyengesége.

Milyen közös érdekek lehetnek ezek? Trump el akarja hozni az USA aranykorát, a gazdagságot. Putyin totális államának háborús vérvesztesége után szintén a gazdasági megerősödésben és az Európával szembeni fegyverkezés finanszírozásában fog kihívást találni. A két elnök ki tudja jelölni a gazdasági érdekszférákat és egymás passzív támogatására is elkötelezhetik magukat. Kína egyre idegesebb lesz, és ennek elsősorban Trump örülhet, Putyin pedig jobban egyensúlyozhat az USA és Kína között.

Vajon Európáról mit döntenek és milyen európai jövő szolgálná a legjobban az USA és Oroszország gazdasági alkuját? Ukrajna egy részét Trump már gazdasági erőforrásnak jelölte ki, az lehet kérdés, hogy az oroszok a már elfoglalt területeket meghaladó érdekszférát kérnek és kapnak-e Ukrajnában.

Ennek politikai kivitelezésében jelenleg nem Ukrajna látszik problémának, hanem a britekkel kiegészült EU-közösség Ukrajna mögötti kitartása. Erre azonban választ adhat a Trump–Putyin szövetség terve Európával: a „gyenge Európa” terve. Ehhez nem is kell sok. Az EU gazdasága hanyatló pályán van, a Draghi-jelentésből (2024) jól látszik, hogy a kitettség növekedni fog, a fegyverkezés és Ukrajna támogatása pedig gyorsítja az utat az EU gazdasági válsága felé.

Az USA számára Európa kívánatos exportpiac, az EU gazdasági gyengülése USA-érdekké válhat, amelyet a büntetővámok is gyorsíthatnak. Egy USA–EU gazdasági „háború” kimenetele könnyen megjósolható. Különösen, ha Keletről egy orosz gazdasági érdekszféra (a balkáni és egyes kelet-európai országok) szűkíti az EU belső piacát. Az USA-nak piac kell, amelyről Kínát kiszorítja.

Az oroszoknak gazdasági impérium kell, mert ebben ők is Kínával futnak eurázsiai versenyt. Egy USA–orosz szövetség közös érdeke lehet az is, hogy az EU mint politikai szövetség gyenge legyen, vagy ne is legyen. Az országokra „bomlott” Európa az USA-nak gazdaságilag fontos, az oroszoknak inkább katonailag. Az orosz katonai fenyegetés a Baltikum és Lengyelország felé erősödni akar. 

Mi tesz Európa és az EU? A britek és az EU 26 tagállama az elmúlt hetekben stratégiai újratervezésbe kezdtek. Ukrajnát fegyverben akarják tartani és élő pajzsként emelni az oroszok elé. Ehhez meg kell sokszorozni a támogatást, mivel az USA ki fog szállni Ukrajna háborús támogatásából. Ukrajna EU-integrációjának ígérete célt ad az ukránoknak, hogy folytassák a védekezést Zelenszkij vezetésével.

Az EU magállamai egy sokkal erősebb politikai, védelmi és gazdasági szövetségbe próbálnak rendeződni és gazdasági-katonai önvédelemre berendezkedni az USA–orosz harapófogóban. Ez egy új EU lesz, amelyből több balkán-közeli és mediterrán peremország is kiszorulhat. Vélhetően Kína partnerséget ajánl majd az új EU-nak, de megjósolhatatlan, hogy az EU akar-e közös stratégiát építeni Kínával az USA–orosz szövetség ellenében.

Magyarország az új érdekszférák ütközőzónájában van. Jelenleg a magyar kormány az USA–orosz szövetség felé megy, az EU-tól pedig távolodunk. A két blokk között semlegesnek maradni nem realitás.

A két szövetség közötti versengésből az erősebb kerül majd ki győztesen, a vesztesre pedig szétesés és zűrzavar vár, amint ez 1990 után az USA és Szovjetunió közötti hidegháború után bekövetkezett. Ha a „kövesd az erőt” elv határozza meg a külpolitikánkat, akkor az USA–orosz szövetségbe próbálunk bekapcsolódni.

Ha az EU-optimizmus kerekedik felül, akkor más utat választunk. Kérdés, hogy az új EU elengedi-e vagy kilöki-e hazánkat? Kérdés, hogy működhet-e az ütközőzónában egy semleges pozíció, bilaterális barátságokat keresve. Kínának érdeke lehet-e, hogy harmadik utat kínáljon Magyarországnak? Kérdés, hogy egy Trump–Putyin alkuban az USA vagy az orosz érdekszférához könyvelnek el minket? Nem tudjuk, de higgyünk abban, hogy szuverenitásunkra büszke nemzetként lesz beleszólásunk a közeljövő nagy döntéseibe!

Kis Norbert
egyetemi tanár, NKE

forrás: ludovika.hu blogbejegyzés

Csodás megjelenés erőlködés nélkül

A hosszas reggeli készülődés és a mindennapos sminkelés rengeteg időt igényel, ráadásul a szükséges kozmetikumok, eszközök beszerzése pénzügyileg is megterhelő. Tartós smink viselésével azonban időt és energiát is spórolhatunk, ráadásul a szépségápolással kapcsolatos kiadásaink is csökkenhetnek.
2025. 05. 15. 13:30
Megosztás:

Veszteséggel zárta az első negyedévet a Masterplast

Növekvő árbevétel mellett veszteséggel zárta az első negyedévet a Masterplast - közölte a közép európai régió legnagyobb magyar tulajdonú építőanyag-gyártó vállalata a tőzsde honlapján csütörtökön.
2025. 05. 15. 13:00
Megosztás:

A Siemens a vártnál kedvezőbb negyedéves adatokról jelentett

A Siemens AG német ipari konszern az elemzők által vártnál kedvezőbb negyedéves profitról és bevételről jelentett csütörtökön, egyben jelezte, hogy továbbra is 3-7 százalék közötti éves árbevétel-növekedésre számít "a megnövekedett bizonytalanság ellenére".
2025. 05. 15. 12:30
Megosztás:

GINOP Plusz pályázatok - Több mint 200 milliárd forint maradhat a magyarországi vállalkozásoknál

Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a béke helyett és az összes rendelkezésre álló pénzt Ukrajnának adja. A magyar kormány azon dolgozik, hogy ebben a negatív külső európai környezetben is megvédje és erősítse a magyar gazdaságot. A hazai KKV-k kiemelt támogatása érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium és a GINOP Plusz Irányító Hatóság április elején kedvező módosításokat tett a GINOP Plusz pályázatokban. A könnyítések a héten már a pályázati felhívásokban is megjelentek, a tárca intézkedett, így akár 210 milliárd forint támogatás maradhat a 2021-2022-ben támogatásban részesült közel 3 ezer mikro-, kis- és középvállalkozásnál.
2025. 05. 15. 12:00
Megosztás:

Elrajtol a V-sport lóverseny

Újabb sportággal bővült a v-sport játékok kínálata, a virtuális lóversennyel, amely egyelőre csak az online felületen, azaz a TippMixPro-n érhető el. A valósághű, ám szó szerint minden tekintetben virtuális meccsekre, versenyekre 2021 óta lehet fogadni, és a játék gyorsasága miatt nagyon hamar a játékosok egyik kedvencévé vált. Magyarországon a lóversenysport nagy hagyományokkal rendelkezik, ezért vélhetően a virtuális lóverseny is gyorsan népszerű lesz a játékosok körében.
2025. 05. 15. 11:30
Megosztás:

Az amerikai-kínai átmeneti vámmegállapodás hatására tovább enyhültek a recessziós félelmek és a kamatcsökkentési várakozások

Az amerikai-kínai átmeneti vámmegállapodás hatására tovább enyhültek a recessziós félelmek és a kamatcsökkentési várakozások, miközben emelkedtek a hozamok a fejlett gazdaságok kötvénypiacain.
2025. 05. 15. 11:00
Megosztás:

Trump elnök közel-keleti útjára figyeltek a piacok

A hét eleji emelkedést követően tegnap inkább kivártak a befektetők az amerikai piacokon. Az S&P 500 a negatív és a pozitív tartomány között ingadozott, végül 0,1%-os emelkedésben zárt. A Dow Jones 0,21%-ot esett, a Nasdaq Composite 0,72%-ot emelkedett.
2025. 05. 15. 10:30
Megosztás:

Ethereum technikai elemzés, ETH árfolyam előrejelzés és friss ETH kripto hírek

Árfolyam elemzés, kriptovaluta hírek és ETH ár előrejelzés: Merre tovább az Ethereum (ETH) árfolyama a parabolikus emelkedés után?
2025. 05. 15. 10:00
Megosztás:

A négynapos emelkedés után mérséklődtek az európai piacok

A négynapos emelkedés után – amit elsősorban az USA Kínával és az Egyesült Királysággal kötött kereskedelmi megállapodásai mozgattak – szerdán mérsékelten estek az európai részvényindexek. A DAX és a CAC40 fél-fél százalékkal, míg az FTSE 100 0,21%-kal került lejjebb. A páneurópai Stoxx600 0,24%-ot veszített értékéből és 543,88 ponton zárt. A Goldman Sachs az USA és Kína közötti kereskedelempolitikai enyhülésre hivatkozva 520-ról 570 pontra emelte a Stoxx600-ra vonatkozó 12 hónapos célárát.
2025. 05. 15. 09:30
Megosztás:

Átalakuló fajösszetétel, beözönlő inváziósok, félsivatag rövid életű növényekkel – ez várhat a Homokhátság gyepeire

Magyar ökológusok megvizsgálták, hogyan változtak csaknem két évtized alatt a Homokhátság természetes gyepei. Az eredmény aggasztó: ha így folytatódik a klímaváltozás, Petőfi Kiskunságában az árvalányhajat és a kék szamárkenyeret távoli tájak melegkedvelő, egzotikus növényei szoríthatják ki.
2025. 05. 15. 09:00
Megosztás:

Áldás és átok az állampapír a lakáshitel piacnak

Az elmúlt években megszokotthoz képest kevesebb lakás vásárlásához kellett hitel idén tavasszal, hiszen az emberek egy része az állampapír-megtakarítását tette át ingatlanba. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ugyanakkor a megugró árak miatt azok, akiknek mégis hitelre volt szükségük, komolyabb összegeket vettek fel. A szakértő szerint a következő hónapokban lassulhat a kihelyezések növekedésének dinamikája.
2025. 05. 15. 07:30
Megosztás:

Továbbra is a befektetők diktálnak a budapesti ingatlanpiacon

A Duna House legfrissebb adatai szerint a 2025 áprilisában Budapesten zárult adásvételek csaknem felében befektetési célból vásároltak ingatlant – ez a tendencia új lendületet adhat a fővárosi piac szerkezetének és árazásának is.
2025. 05. 15. 07:00
Megosztás:

A Daimler Truck negyedéves bevétele és működési eredménye is csökkent

Csökkenő negyedéves bevételről, a tavalyinál gyengébb működési eredményről számolt be a Daimler Truck német haszongépjármű-gyártó szerdán.
2025. 05. 15. 06:30
Megosztás:

A mobilhívás még népszerűbb, mint az online telefonálás

A Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság (NMHH) rendszeresen közreadott Mobilpiaci jelentése nem csupán a telekommunikációs előfizetések számáról ad tájékoztatást, hanem a különféle eszközökön bonyolított hívások és a mobilinternet-forgalom mennyiségéről és arányairól is.
2025. 05. 15. 06:00
Megosztás:

Tízből kilenc szülőnek kihívást jelent a nyári szünidő

A gyerekek nyári szünideje amellett, hogy anyagilag is megterhelő a családok számára, a felügyelet megszervezésében is komoly kihívás elé állítja a szülőket. Sok családban ezért ebben az időszakban a nagyszülőkhöz fordulnak segítségért, de egyre többen vannak azok is, akik gyorshitel felvételében, vagy rokoni és baráti támogatásban gondolkodnak. Az Erste az otthoni munkavégzés lehetősége mellett azzal is segíti a kollégákat, hogy idén harmadával emelte a hozzájárulás összegét a gyerekek nyári táboroztatásának költségeihez.
2025. 05. 15. 05:30
Megosztás:

Tudatosabb ügyfelek, erősödő biztonság: sikeresen zárult a 2025-ös lakásbiztosítási kampány

Az idei lakásbiztosítási kampány adatai alapján egyértelműen azt mutatják, hogy a magyar ügyfelek tudatosabban és hosszabb távra tervezve biztosítják otthonaikat. Az OVB adatai alapján a 2025-ös kampányban az ügyfelek 76%-a tartamkedvezménnyel választott, a legtöbben (81%) pedig saját értékmeghatározással kötötték meg szerződésüket, miközben a csoportos beszedés vált a legnépszerűbb fizetési móddá.
2025. 05. 15. 05:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 9-én záródott héten - közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
2025. 05. 15. 04:30
Megosztás:

Az MTel igazgatósága döntött a passzív mobil infrastruktúra szétválasztásáról

A Magyar Telekom igazgatósága a passzív mobil infrastruktúra portfólió 100%-os tulajdonú leányvállalatba történő szétválasztását javasolja. A vagyonleválasztásról 2025. június 26-án rendkívüli közgyűlés dönt majd.
2025. 05. 15. 04:00
Megosztás:

Hidvéghi Balázs: Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása nem érdeke Magyarországnak

Ukrajna gyorsított csatlakozása az Európai Unióhoz nem érdeke Magyarországnak, és ellentétes a közép-európai érdekekkel is - jelentette ki a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán Törökszentmiklóson, sajtótájékoztatón.
2025. 05. 15. 03:00
Megosztás:

Új környezetvédelmi bírságok: a cégeknek mostantól mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk

2025 májusától az engedélyeztetési, levegővédelmi, zajvédelmi, hulladékgazdálkodási bírságokat szabályozó, valamint a felszíni víz védelmére vonatkozó rendeletmódosítások értelmében a vállalatokra jelentős bírságok szabhatók ki. Az új szabályozási keret szerint a környezetvédelmi előírások megsértésével drámai mértékben emelkednek a pénzbeli szankciók.
2025. 05. 15. 02:00
Megosztás: