Hidvéghi Balázs: Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása nem érdeke Magyarországnak

Hidvéghi Balázs azt mondta: Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a napokban fejeződött be a Voks 2025 szavazólapok postázása. Nagyon fontosnak nevezte, hogy minél többen voksoljanak.
Hozzátette: a magyar kormány ezzel lehetőséget nyit arra, hogy a magyar emberek véleményt mondhassanak Ukrajna európai uniós csatlakozásáról. Ez egy egyedülálló kezdeményezés, máshol nem kérdezik meg az európai embereket erről, és az is látható, hogy vannak olyan erők, szereplők, amelyek meg akarják akadályozni, hogy a magyarok véleményt nyilváníthassanak - jegyezte meg.
Az államtitkár azt mondta, az egyik ilyen szereplő Brüsszel és a brüsszeli vezetés, amely úgy akar ebben a kérdésben gyorsított döntést hozni, hogy nem kéri ki az európai polgárok véleményét.
Annak ellenére sem, hogy ez egy óriási horderejű, az egész Európai Uniót megváltoztató és "szerintünk nehéz helyzetbe hozó" döntés lenne, ők azonban ezt át akarják erőltetni, erről számos alkalommal nyilatkoztak és nyilatkoznak - emelte ki Hidvéghi Balázs, jelezve, kedden volt hallható, hogy Marta Kos, a bővítésért felelős uniós biztos ezer emberét utasítja arra napi szinten, hogy minél gyorsabban intézzék el az uniós csatlakozás kérdését Ukrajnával.
Közölte: a másik ilyen erő a Tisza Párt Magyarországon és Magyar Péter, aki csatlakozott az Európai Néppárthoz, ahol feltétel volt az, hogy Ukrajnát támogatni kell. Ezt el is mondták nyilvánosan, és "minden jel arra mutat, hogy Magyar Péter meg is teszi, ami tőle telik, azért, hogy ezt a csatlakozást gyorsítsa és elősegítse" - tette hozzá.
Az államtitkár "kamuszavazásnak" nevezte a Tisza Párt kezdeményezését, amely után bejelentették, hogy a szavazók 58 százaléka támogatja Magyarországon az ukrán EU-csatlakozást. Nem sokkal később erre hivatkozott Zelenszkij ukrán elnök, aki azt mondta, hogy egy magyar ellenzéki párt szavazást tartott ebben az ügyben, és ő már 70 százalékos támogatásról beszélt - idézte fel.
Hidvéghi Balázs figyelemre méltónak nevezte azt is, hogy amikor a Tisza Párt "egy álhírrel, egy felfújt üres állítással" támadta a Magyar Honvédséget és a magyar honvédelmi minisztert, másnap Ukrajna titkosszolgálati akció keretében igyekezett és igyekszik Magyarország hitelét rontani a nemzetközi politikában.
Hangsúlyozta:
olyan horderejű ügyről van szó, amelyben "nem dönthetnek nélkülünk". Ez a döntés ugyanis hosszú távon meghatározza Magyarország gazdasági, biztonsági lehetőségeit, a gyermekeink jövőjét és kilátásait. Ezért mindenkit arra kért, hogy vegyen részt a szavazáson, és arra biztatott, hogy szavazzanak nemmel a szavazólapon szereplő kérdésre.
Hidvéghi Balázs kérdésre válaszolva azt mondta: az eddigi információkból az látszik, hogy Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök a magyar kormányzati állásponttal ellentétes módon lépett fel olyan NATO-tanácskozásokon, ahol a magyar hadsereget képviselte. Ez megengedhetetlen, egy katonai vezetőnek nem az a dolga, hogy politikai döntéseket hozzon, azokat az ország kormánya, parlamentje hozza meg, és a hadsereg vezetésének ehhez alkalmazkodnia kell - jelentette ki.
Ha bebizonyosodik - és úgy tűnik az adatokból, a dokumentumokból, hogy "van itt egy ellentmondás" - , hogy Ruszin-Szendi Romulusz ukránpárti álláspontot képviselt, "miközben mi egy békepárti és megegyezésre törekvő álláspontot viszünk politikailag", ez nem elfogadható, és "bizonyos vagyok benne további vizsgálatok is szükségesek" - fogalmazott az államtitkár.
Herczeg Zsolt, a térség fideszes országgyűlési képviselője elmondta: Magyarország kormánya úgy döntött - már sokadjára -, hogy kikéri a magyar állampolgárok véleményét, Európában egyedülálló módon.
Ukrajna gyorsított ütemben történő uniós csatlakozásáról azt mondta, hogy az rendkívül sok veszélyt rejt.
Amikor a keleti országok uniós taggá váltak, még egy pozitívumot jelentettünk az európai közösség számára, "most teljesen másról beszélünk"- közölte, egyben arra kért mindenkit, hogy postafordultával küldje vissza Magyarország kormányának a szavazólapokat.
"Lehetőleg nem szavazatot várunk"- mondta.