Kriptovaluta adózás: miért nem lesz soha népszerű az adófizetés kriptóval?

Colorado állama ugyan 2022-ben megnyitotta a kaput a kriptoadózás előtt, de a gyakorlatban az újítás inkább csak szimbolikus gesztus maradt. A szakértők szerint a jelenlegi szabályozási és technológiai környezet nem kedvez a digitális valuták valódi használatának az adórendszerben – és talán nem is fog a közeljövőben.
Amikor Jeremy Frank, a Coloradóban élő technológiai szakember először értesült arról, hogy állama 2022-től lehetővé teszi a kriptovalutával történő adófizetést, lelkesedéssel töltötte el a hír. „Csak azért is ki akartam próbálni, hogy elmondhassam: adót fizettem kriptóval” – mesélte Frank, aki a decentralizált pénzügyi megoldásokat fejlesztő Autonomys Network technológiai igazgatója.
Az öröm azonban gyorsan csalódottságba fordult. Kiderült, hogy az állam nem közvetlenül fogadja el a kriptót: a fizetést a PayPal végzi el, amely a kriptót átváltja dollárra, ráadásul mindezt 2%-os kezelési díjért cserébe. Emellett Franknak ki kellett mozdítania az érméit a biztonságos, privát tárcájából egy központosított platformra – ez már önmagában sokak számára elfogadhatatlan kompromisszum.
A program eredményei sem voltak meggyőzőek. 2024-ben Colorado mindössze 17 544 dollár értékben szedett be adót digitális eszközökből – ez kevesebb, mint 0,0005%-a az összes adóbevételnek, és csökkenés a 2023-as 23 241 dollárhoz képest. A kriptós adófizetés tehát alig mozdította meg az adófizetők fantáziáját.
Miért nem működik?
Mike Cahill, a Douro Labs vezetője szerint ez nem meglepő. „A kriptóval történő adófizetés sosem volt valódi felhasználási lehetőség, inkább szimbolikus gesztus. A legtöbben befektetésként kezelik a kriptót, nem napi fizetőeszközként.”
Hasonlóan vélekedik Sid Powell, a Maple Finance vezérigazgatója is: „Az állami rendszerek nincsenek felkészülve a kriptóra. Amíg az infrastruktúra és az ösztönzők nem fejlődnek, az elfogadás mindkét oldalon alacsony marad.”
A legnagyobb probléma sokak szerint abban rejlik, hogy a hagyományos állami rendszerekhez próbálnak „ráilleszteni” egy új technológiát – kevés sikerrel. Doug Colkitt, a Crocodile Labs vezetője szerint „nem lehet csak úgy ráhegeszteni a kriptót az elavult állami fizetési infrastruktúrára”.
Kriptovaluta: befektetés vagy fizetőeszköz?
Chris Kline, a BitcoinIRA társalapítója szerint az emberek nem azért tartanak bitcoint, hogy azzal adót fizessenek – sokkal inkább hosszú távú értékmegőrzőként tekintenek rá. „Ma okosabb dolog dollárban fizetni az adót – egy olyan valutában, ami amúgy is folyamatosan veszít értékéből – miközben a kriptót megtartjuk értékálló vagyonként.”
Emellett adózási szempontból sem éri meg kriptóval fizetni. Kadan Stadelmann, a Komodo Platform technológiai vezetője szerint „a kriptohasználat tranzakciók során – így adófizetésnél is – plusz adóterhet jelenthet a felhasználónak”. Mivel az elköltött kriptó realizált tőkenyereségként számít, annak adóvonzata lehet – vagyis az adózónak nemcsak fizetnie kell, hanem még adózni is.
Konklúzió:
A kriptovaluta-alapú adófizetés jelenleg inkább látványosság, mint valóság. Amíg a technológiai infrastruktúra, a szabályozás és a felhasználói szokások nem változnak meg érdemben, a digitális valutákkal történő adófizetés jó eséllyel megmarad a PR-gesztusok szintjén. Az igazi áttöréshez nemcsak technikai integráció, hanem gondolkodásbeli váltás is szükséges – mind a kormányzat, mind a felhasználók részéről.