Ha 1996-2006 között született nő vagy, akkor pénzügyileg rossz hírünk van számodra!

Jelentős különbség mutatkozik a nemek között a megtakarítási lehetőségekben: míg a férfiak 19 százaléka nem tesz félre, addig a nők esetében ez az arány már 33 százalék: ebben szerepet játszhat, hogy a fiatal férfiak nettó jövedelme 246 ezer forint, szemben a nők 201 ezer forintjával.
A megtakarítással rendelkező fiatalok elsősorban lakásra gyűjtenek, de az utazás és az autóvásárlás is a térképükön van.
A jövőben felmerülő hirtelen kiadások vagy akár hosszabb távon az időskori kedvező anyagi helyzet megalapozása érdekében kiemelten fontos lenne a takarékoskodás. Minél előbb kezdi meg valaki, annál komolyabb összeget tud felhalmozni, ám erre nem mindenkinek van kerete
A jövedelmi különbség a spórolásban is látszik
A K&H ifjúsági index szerint az idei első negyedévben a 19-29 éveseknek több mint a negyede, 26 százaléka közölte, hogy nem szokott takarékoskodni. A nemek között jelentős az eltérés: míg a nők egyharmada nem tud spórolni, a férfiak körében 19 százalékos ez az arány. Ez magyarázható részben azzal, hogy a kutatás szerint a nők személyes havi jövedelme - bevétele - 201 ezer forint, míg a férfiaké jóval magasabb, 246 ezer forint.
A több mint tíz évre visszatekintő kutatás legfrissebb eredményeiből kiderül az is, hogy 36 százalék rendszeresen az adott hónap elején tesz félre, majdnem 13 százalék pedig a hó végére megmaradt összeget gyűjti. A megtakarítók közel 10 százaléka szintén rendszeresen félretesz, de nem havi rendszerességgel. További 16 százalékuk csak akkor tartalékol, ha jelentősebb pénzösszeghez jut.
A kutatás eredményei arra is kitértek, hogy az előző hónap végére hány fiatalnak maradt pénze, amiből későbbre félretehetett. Ez a fiatalok 37 százalékának sikerült úgy, hogy meg is tudta mondani, mennyit: átlagosan 107 ezer forint maradt a zsebükben. A budapesti fiatalok esetében 172 ezer forint volt az átlag, a vármegyeszékhelyeken 102 ezer forintot, kisvárosokban pedig 57 ezer forintot tett ki ez az összeg. További ötödüknek sikerült valamennyit nem elkölteni – de ennek konkrét összegét már nem tudták megmondani.
Mibe fektetik
A legnépszerűbb megoldások közül megtakarítási számlát a huszonévesek 9 százaléka használ, 7-7 százalékuk állampapírokban és befektetési alapokban fialtatja a pénzét, emellett 6 százalékuk rendelkezik lakástakarékos konstrukcióval. A lekötött betéteket és a befektetéshez kötött életbiztosításokat 6-6 százalékuk választotta.
„A K&H számos megtakarítási konstrukciót kínál a fiatalok számára. A spórolás elkezdését nagyon jól tudja segíteni például a K&H tervező megtakarítási számla, aminek segítségével minden jövőbeni tervre akár külön megtakarítási cél is létrehozható, egyedi névvel és ikonnal, így folyamatosan nyomon követhetik, hogy hol tartanak az egyes céljaik elérésében.
A haladó megtakarítók számára az okostelefonjukon keresztül pár gombnyomással kiválaszthatóak például a befektetési alapok, amelyeknél profi szakemberek segítségével növelhető a vagyon. Ők a mostanihoz hasonló változékony piaci helyzetben is megfelelő lépésekkel biztosítják, hogy növekedjen a megtakarítók befektetett összege” – mondta Rammacher Zoltán, a K&H Lakossági ügyfél szegmens marketing vezetője.
Mire gyűjtenek
A megtakarítással rendelkező fiataloknál széles a skála a célok tekintetében, ezek közül többet is megjelölhettek. A végeredmény szerint az érintettek 46 százaléka lakásra gyűjt. Szintén népszerűek az utazások, 41 százalékuk spórol erre. Az autóvásárlásra való takarékoskodás 35 százalékukra igaz. A családi eseményekre 20 százalékuk tenne félre, míg az oktatás finanszírozására csak 15 százalék. Az általános célú tartalékképzés szintén gyakori, 36 százalékuk említette.
K&H ifjúsági index
A 19-29 éves fiatalok elégedettségét és jövőbeli várakozásait – többek között a lakhatással, munkával, előrelépési lehetőségekkel, oktatással, egészséggel, családdal kapcsolatban – vizsgálja a K&H ifjúsági index, amely a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány megrendelésére készült.
A minta összetétele reprezentálja a magyarországi 19-29 éves városi lakosság összetételét nem, korcsoport, régió, településtípus, befejezett iskolai végzettség, gazdasági aktivitás alapján. A felmérésben 300 fő vett részt, a hibahatár maximuma +/- 5,7 százalék. Az adatfelvétel 2025. február 7. és 17 között történt.