Zajlanak a tárgyalások, csökkennek a gyógyszerárak?

Az EU esetében arra lehet számítani, hogy gázvásárlásért cserébe fog majd az USA kedvezményeket adni. Az amerikai LNG behozatalt olyan mértékben lehet növelni - több 10 milliárd, vagy akár 100 milliárd köbméter fölötti növekedés (ami 0,1-1 milliárd MWh gáz) -, hogy az 3,5-35 milliárd euróval csökkentheti a deficitet.
Ugyanakkor az EU 235 milliárd EUR többlettel rendelkezik az USA kereskedelemben. Szóval kb. 200 milliárd többletet kellene eltüntetni még akkor is, ha megdupláznánk a tavalyi 63 milliárd amerikai LNG behozatalt az EU-ba. Viszont a szolgáltatásokat is figyelembe véve már jobb a helyzet.
Ugyanis ebben a szegmensben az USA-nak 109 milliárd dolláros többlete van az EU val szemben. Szóval gázt véve az USA-ból, amelyre amúgy is haladnak az események, még nem fog megoldódni a nullszaldó, marad kb. 100 milliárd deficit, amit nehéz lehet majd eltüntetni.
Tavaly az EU export az USA-ba 605,8 milliárd dollárra rúgott. Ha 7,5 százalékponttal kb. 10 százalékra emelkedik az általános export tarifa, akkor az 45 milliárd dollár adóbevételt hozna az USA-nak, ceteris paribus. Szóval vagy ennek duplájával kellene emelkednie a vámnak, vagy pedig több terméket kellene vásárolni az USA-ból. Persze a számítások az árak miatt változó kereskedelmi struktúra miatt nem ilyen egyszerűek. De azért azt mutatja, hogy van mit tenni ez ügyben.
Akárcsak a gyógyszerárak esetében. Jól hangzik, hogy a világon legolcsóbb árat veszi figyelembe az USA, de ez azért nem ennyire egyszerű. Ugyanis komoly hiány tud kialakulni egy ilyen intézkedés kapcsán a piacon, amit a pénzzel igen, de gyógyszerrel nem rendelkező beteg amerikaiak valószínűleg nem fognak megköszönni.
Azok szavazatának hiánya nagyon fájna a jövő évi választásokon. Különben itt is volt próbálkozás hasonlóval, a generikus gyógyszerek esetében. Nem működött. Volt olyan gyártó, amelyik leverte az árat, leszerződött a kormánnyal, aztán nem szállított. Persze ezt lehet úgy is csinálni, hogy a világ legolcsóbb aszprinjének ára lesz az USA-ban, s ez akkor csak a Bayert érinti, aki vagy megemeli a világ többi részén a gyógyszerárat, s az USA-ban csökkenti, vagy megszünteti az amerikai értékesítést.
Azért vettem ezt a gyógyszert, mert egy elég népszerű szerről van szó. S Bayernek el kell döntenie, hogy kormányt buktat, vagy küzd az árakkal mindenhol a világban, s ott számol esetleg kereslet visszaeséssel. Ja, mert amúgy generikus szerről beszélünk.
Az tény, hogy az USA-ban fizetik a betegek és a biztosítók a legmagasabb árakat a világon. Ez teljes és a legmoderneb gyógyszerkínálatot biztosítja az amerikai betegeknek. Ugyanakkor, ha ez változna, akkor az egész világon lelassulnának a fejlesztések, mert az új gyógyszerek megtérülési ideje jelentősen növekedne. (forrás: ERSTE)