Eljött a mobil korszak: ezek a legfontosabb mobilalkalmazás-tesztelési trendek

Míg egyes vállalkozások mobil weboldalakat és alkalmazásokat is alkalmaznak, más cégek a kettő közül csak az egyiket választják. Ez a választás függ a költségektől, a használhatóságtól, a szükséges funkcióktól és a kiszolgált célközönségtől is, a felhasználók azonban mára jobban kedvelik a mobilalkalmazásokat, mint a mobil weboldalakat. A hiba azonban azonnali piacvesztést okozhat, ezért érdemes alaposan tesztelni – áll a Deloitte tanulmányában.

Eljött a mobil korszak: ezek a legfontosabb mobilalkalmazás-tesztelési trendek

Minden vállalkozásnak, szolgáltatónak érdemes azon elgondolkodnia, hogy mobilalkalmazásokat hozzon létre a potenciális és a meglévő ügyfelek legjobb eléréséhez. Míg az Egyesült Államokban 2019 óta a mobileszközökön böngészőkre fordított idő változatlan, 52 perc maradt, addig a mobilalkalmazásokra fordított idő fokozatosan 2 óra 39 percről 3 óra 28 percre nőtt. Hasonló dinamika figyelhető meg a letöltött mobilalkalmazások számában is, 2021-ben már összesen 230 milliárd mobilalkalmazást töltöttünk le, a 2016-os 140 milliárd után.

„Az adatok azt mutatják, hogy a mobilalkalmazás-fejlesztésnek óriási piaca van, egyben kemény versennyel is szembe kell nézniük, és a piac kíméletlen: egy hibára garantált az 1-csillagos értékelés, ami azonnali reputáció és piacvesztést. Az ügyfelek ugyanis elvárják, hogy minden alkalmazás hibátlanul működjön. Ha hibával találkoznak, nem hezitálnak és eltávolítják az alkalmazást. Ezért kulcsfontosságú a mobilalkalmazások funkcionális tesztelése” – mondta Bakó Béla, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának menedzsere.

Hogyan érdemes mobilappot tesztelni?

Egy mobilalkalmazás tesztelése történhet emulátoron, szimulátoron vagy valódi eszközökön, ezzel rugalmasan megválasztható a tesztelési eszköz és környezet. Fontos, hogy az emulátorok és szimulátorok alkalmatlanok a végső fázisú tesztelésre, nem képesek megismételni az olyan eszköz jellemzőket, mint az alacsony akkumulátorszint, vagy instabil hálózati töltöttség, melyek az alkalmazás nem megfelelő helyzetekre való optimalizálásához szükségesek. Csak a valódi készüléktesztelés nyújthat meggyőző, pontos eredményeket, és teheti alkalmassá a mobilalkalmazást arra, hogy valós felhasználói körülmények között működjön.

De szólnak érvek ez emulátorok és szimulátorok mellett is. „Ezek elsősorban bizonyos típusú funkcionális tesztesetek végrehajtására alkalmasak, minimális költséggel járnak, a legtöbb esetben nyílt forráskódúak, ingyenesek és a platformok közötti tesztelés zökkenőmentesen elvégezhető, ami valódi készülékek esetében például nem támogatott. Érdemes tehát mindkét módszer előnyeit kihasználva tesztelni.” – mondta Szász Beáta, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának szenior tanácsadója.

Egy meggyőző keretrendszer: Appium

Ha mobilalkalmazások teszteléséről van szó, függetlenül attól, hogy az alkalmazás natív, hibrid vagy webes, Androidon, iOS-en vagy Windowson fut, az Appium az egyik legjobb, nyílt forráskódú automatizálási keretrendszer, amely skálázhatóságával és rugalmasságával sokkal hatékonyabbá teszi a mobilalkalmazások tesztelését. Az Appium széleskörű funkcióival végzett mobiltesztelés rövid idő alatt egyre nagyobb teret nyert a mobilalkalmazások iparágában: a Bitbar, a Testbytes és az Intuz is a legjobb mobil tesztelési eszközök közé sorolta, piaci részesedése az Android-alkalmazások esetében több mint 35%, iOS-alkalmazások esetében pedig több mint 40%.

Népszerűségét számos funkciójának köszönheti, többek között szinkronizálható a TestNG tesztelési keretrendszerrel, amely szélesebb körű funkciókat kínál; képes részletes információs naplók előállítására, és részletes jelentéstételi struktúrával rendelkezik a teszteredmények jobb elemzése és a jobb hibakeresés érdekében; ugyanazon kód újrafelhasználhatóságát kínálja különböző eszközplatformok, például iOS, Android és Windows esetében, amely rengeteg időt és erőfeszítést takarít meg; a tesztelőknek semmilyen módon nem kell módosítaniuk vagy újrafordítaniuk a tesztelt alkalmazást, mivel az Appium minden platformon a szabványos automatizálási API-kat használja - nem kell tehát hozzáférni a tesztelés alatt álló alkalmazás forráskódjához; platformok közötti kompatibilitást kínál, lehetővé téve ugyanazon tesztek futtatását több platformon, így szélesítve a lefedettséget; a tesztek valós életben történő nyomon követését kínálja, így a tesztek végrehajtása megbízhatóbbá válik.

A legfontosabb mobilalkalmazás-tesztelési trendek

AI (mesterséges intelligencia) és ML (gépi tanulás)

Az elmúlt években az AI és az ML kombinálása vált a mobilalkalmazások tesztelésének legújabb trendjévé: ezek a technológiák lehetővé tették az intelligensebb tesztelést és a gyorsabb automatizálást. Ezek a technológiák felismerhetik a redundanciákat és eltávolíthatják az ismétlődő teszteseteket, képesek megtalálni és kijavítani az olyan hibákat, amelyeket más módszerrel nem vettek észre, és azonosítani, hogy mely tesztekre kell összpontosítani, és melyekre nem. Ezen kívül optimalizálják az alkalmazás tesztelési eljárásokat, és olyan képességeket is felfedezhetnek az alkalmazásokban, amelyekre a gyártó korábban nem gondolt.

IoT (a dolgok internete)

Az IoT alapvetően technológiák közötti kapcsolat és adatcsere, de arra is utal, hogy egy felhasználó hogyan tud Wi-Fi vagy Bluetooth technológiával eszközt kezelni. Ez a tesztelési trend vizsgálja az alkalmazás használhatóságát az adatfeldolgozás tekintetében, több eszköz közötti kapcsolat megteremtését és az információ problémamentes átvitelét, az alkalmazás skálázhatóságát és teljesítményének optimalizálását, és elvégzi a lehetséges biztonsági fenyegetések felkutatását az összes csatlakoztatott eszközben. Összességében ez a tesztelési trend a legmegfelelőbb a felhasználói nyomkövetéssel kapcsolatos mobilalkalmazásokhoz, és elsősorban a viselhető kütyük népszerűsége miatt vált trenddé.

Felhőalapú technológia

A mobilalkalmazások sok eszközön történő tesztelése kihívást jelenthet, mivel rengeteg eszköztípus létezik. Ennél a tesztelésnél az alkalmazás teszteseteit a felhőben végzik el, olyan virtuális környezetet használva, amelyben lemásolják a kiválasztott eszköz tulajdonságait. Előnyei, hogy rengeteg felhőalapú tesztelési lehetőség van, teljesen személyre szabhatóan, egyszerre több eszközön is lehet tesztelni, nincsenek kapacitáskorlátozások, költséghatékony és könnyen beállítható, és különböző erőforrásokhoz, pl. okostelefonhoz is biztosíthat hozzáférést a felhőn keresztül.

A kriptó, amivel tanulva kereshetsz már 850 ezer dollárnál jár az előértékesítésen, de hamarosan emelkedik az ár

A 99Bitcoins token előértékesítése továbbra is gőzerővel folyik. Az érme ára az előértékesítési kampány alatt fokozatosan emelkedik, a következő emelkedés nagyjából egy nap múlva lesz.
2024. 05. 02. 00:01
Megosztás:

Kiemelkedő volt a Debreceni Állategészségügyi Intézet munkája

Kiemelkedő szakmai munkát folytat az élelmiszerlánc biztonságáért a Debreceni Állategészségügyi Intézet, amelynek tevékenysége egy fontos mérföldkő a hazai állatorvosi diagnosztika és kutatás területén - jelentett ki Nobilis Márton, az Agrárminisztérium államtitkára az Intézet alapításának 75. évfordulója alkalmából rendezett eseményen, kedden Debrecenben az AM közleménye szerint.
2024. 05. 01. 23:00
Megosztás:

Harmincöt díjazottja volt a Szakma Sztár Fesztiválnak

Három szakmában mindhárom érmet budapesti versenyzők vihették haza az ország legnagyobb szakmai versenyének döntőjében, kiemelkedő szerepléssel 35 budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon - közölte a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) az MTI-vel kedden.
2024. 05. 01. 22:00
Megosztás:

Tartotta áprilisban az előző havi inflációs szint az euróövezetben

Az elemzői várakozásokkal összhangban március után áprilisban is 2,4 százalék volt az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
2024. 05. 01. 21:00
Megosztás:

Társadalmi célú kötvényeket bocsátott ki a Magyar Fejlesztési Bank

Közel 25 milliárd forintnyi forrást vont be a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) első társadalmi célú kötvényeinek aukcióján - tájékoztatta a pénzintézet az MTI-t kedden.
2024. 05. 01. 20:00
Megosztás:

Arany ékszereket is elárvereznek a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
2024. 05. 01. 19:00
Megosztás:

Bővülnek a lehetőségek a MÁV-Volán-csoportnál

Május 1-től két területen is szintet lép a MÁV-Start és a Volánbusz integrációja: a közös tarifa- és kedvezményrendszer mellett egységesítik a telefonos utastájékoztatást, bővítik a jegyváltási lehetőségeket - közölte a MÁV-Volán-csoport kedden az MTI-vel.
2024. 05. 01. 18:00
Megosztás:

Nőtt az eredményes közbeszerzési eljárások száma és értéke is

Idén az első negyedévben az ajánlatkérők 1873 eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le, 716,2 milliárd forint értékben, éves szinten az eljárások száma mintegy tíz, összértékük csaknem két százalékkal nőtt - közölte a Közbeszerzési Hatóság kedden az MTI-vel.
2024. 05. 01. 17:00
Megosztás:

Nem változott a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Változatlan hozam mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2024. 05. 01. 16:00
Megosztás:

Kaposváron megújulnak az orvosi rendelők

Kaposvár idén hatszázmillió forintot költ orvosi rendelők felújítására - adta hírül a somogyi vármegyeszékhely polgármestere a Facebook-oldalán.
2024. 05. 01. 15:00
Megosztás:

Dinamikusan nő a turisztikai ágazat teljesítménye

Dinamikusan nő a turisztikai ágazat teljesítménye, márciusban a vendégek és vendégéjszakák száma is jelentősen nőtt - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden az MTI-vel.
2024. 05. 01. 14:00
Megosztás:

Mind a vendégek és a vendégéjszakák száma is nőtt márciusban a tavalyi évhez képest

A vendégéjszakák száma 25, a vendégeké 30 százalékkal nőtt 2023 márciusához képest a turisztikai szálláshelyeken - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az MTI-vel.
2024. 05. 01. 13:00
Megosztás:

Országszerte sok helyen elegendő az állami forrás a lakásvásárláshoz

Magyarország számos településén elegendő az állami támogatás ahhoz, hogy szinte teljes mértékben fedezze a lakásvásárlás költségeit, így például egy kétgyermekes család akár 90 négyzetméteres ingatlant is vehet a CSOK-ból egy kistelepülésen – derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank kutatásából, amelyben az elemzők megvizsgálták, hogy milyen állami támogatásokat igényelhetnek Magyarország különböző részein az ingatlanvásárlást tervező családok. Elsősorban a preferált kistelepüléseken élő, több gyermeket nevelő vagy gyermeket tervező családok pályázhatnak a falusi CSOK keretében magas támogatási összegekre. A városokban a CSOK helyére a CSOK Plusz lépett, így idéntől már csak a további gyermeket tervezők juthatnak hozzá az állami forrásokhoz. Az év első két hónapjában az új lakáshitel szerződések összege országosan a tavalyi azonos időszakban mért volumenhez képest több mint kétszeresére, 167 milliárd forintra nőtt, melynek jelentős részét a támogatott hitelek adják.
2024. 05. 01. 12:00
Megosztás:

Az Erste Csoport jó teljesítménye folytatódott az első negyedévben is

Az Erste Csoport 1,51 milliárd eurós működési eredményt ért el 2024 első negyedévében (2023 első negyedév: 1,26 milliárd euró). A 208,1 milliárd eurós hitelállomány 2023 végéhez képes nem változott, az ügyfélbetétek állománya kis mértékben, 235,3 milliárd euróra (+1,1%) emelkedett. 2023 azonos időszakával ellentétben 2024 első negyedévében már kellett kockázati költséget könyvelni; mindazonáltal a 95 millió eurós összeg hosszabb távon mérsékelt szintet jelent. Az NPL ráta 2,3%-os aránya nem változott az előző negyedévhez képest. A költség/bevétel arány 46,0%-ra javult (2023 első negyedév: 49,7%). Az értékpapír-megtakarítási programok száma 1,24 millióra emelkedett 2024 első három hónapjában, ami éves szinten 24%-os növekedést jelent. A negyedéves nettó nyereség 783 millió euró volt (2023 első negyedév: 594 millió euró)
2024. 05. 01. 11:00
Megosztás:

Útjára indult a MOHU textilgyűjtőkonténer-telepítési programja

Megkezdődött a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. textilgyűjtőkonténer-telepítési programja - közölte a cég kedden az MTI-vel.
2024. 05. 01. 10:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
2024. 05. 01. 09:07
Megosztás:

A szálláshelyek márciusi forglmát közli a KSH

A márciusi turisztikai szálláshelyek forgalmát publikálja ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 05. 01. 08:00
Megosztás:

Sok az idős és kevés a nő jelenleg a hazai agráriumban

A mezőgazdasági irányítók harmada már 65 éves vagy idősebb, valamint 10-ből mindössze 3 nő. A korosztály öregedő, a nemek aránya pedig még koránt sem egyenlő a hazai mezőgazdaságban. Jó hír viszont, hogy a képzettséggel rendelkezők száma már jelentős ideje emelkedik.
2024. 05. 01. 07:00
Megosztás:

Új kőolajlelőhelyet tárt fel Magyarországon a Mol és az O&GD

Új kőolajlelőhelyet tárt fel Tura közelében a Mol és az O&GD; a sikeres fúrás a két társaság közös kutatásának eredménye, amit azután kezdtek meg, hogy 2023 nyarán az olajvállalat 49 százalékos részesedést szerzett az O&GD három kutatási koncessziójában - közölte a Mol kedden az MTI-vel.
2024. 05. 01. 05:00
Megosztás:

A Rollblock (RBLK) májusban 100%-os ugrásra készül, a Solana (SOL) és a Ripple (XRP) közel állnak az alj kialakításához?

Az instabil kriptopiac közepette a kereskedők a legjobb befektetési lehetőséget keresik. Egy olyan érme, amely sok érdeklődést váltott ki, a Rollblock (RBLK), egy első szakaszbeli előértékesítési sztár, amely májusban akár 100%-os emelkedést is mutathat. Eközben sokan azt kérdezik, vajon a Solana (SOL) és a Ripple (XRP) közelítenek-e az aljukhoz. Vizsgáljuk meg.
2024. 05. 01. 04:00
Megosztás: