Döbbenet! Nők40 korkedvezményes nyugdíj! Biztos, hogy ezt akarja?

Kik jogosultak 2025-ben a „nők 40” nyugdíjra?
2012 január 1-jétől kezdődően öregségi nyugdíjat kizárólag a nyugdíjkorhatár betöltése után lehet igényelni. Ez alól csak egyetlen kivétel van: a nők számára biztosított kedvezményes öregségi nyugdíj lehetősége, amely negyven év jogosultsági idő megléte esetén életkortól függetlenül teljes öregségi nyugdíj megállapítását teszi lehetővé.
Fontos tisztázni, hogy a jogosultsági idő nem azonos a szolgálati idővel, mivel bizonyos, szolgálati időként elismert időszakok nem számítanak bele a „nők 40” kedvezményes nyugdíjhoz szükséges jogosultsági időbe.
Például nem vehető figyelembe az 1998 előtti nappali tagozatos felsőfokú tanulmányok időtartama, a megállapodás útján szerzett szolgálati idő, valamint a munkanélküli és álláskeresési ellátás ideje sem. Ezeket az időszakokat kizárólag a nyugdíj összegének megállapításánál veszik figyelembe, mint szolgálati időt.
Példa eseten keresztül:
Tegyük fel, hogy egy nő 1998 előtt három évig nappali tagozatos főiskolára járt, ezzel három év szolgálati időt szerzett.
Ezt követően harminc éven át dolgozott, majd egyéves külszolgálatra kísérte el a férjét, és ez idő alatt megállapodással biztosított magának szolgálati időt és nyugdíjalapot képező jövedelmet. Hazatérve még tíz évet dolgozott, és úgy döntött, hogy igénybe veszi a „nők 40” nyugdíjat.
A kedvezményes nyugdíjra való jogosultságát a negyven évnyi keresőtevékenységgel szerzett jogosultsági idő biztosította, míg a nyugdíj összegét a teljes, azaz 44 év szolgálati idő alapján számítják ki. (Fontos megjegyezni, hogy a negyven év jogosultsági időbe nemcsak a kereső munkavégzéssel szerzett biztosítási idő számít be, hanem – legfeljebb nyolc év erejéig – a gyermekgondozási és gyermeknevelési ellátások időtartama is, valamint súlyosan fogyatékos vagy otthongondozásra szoruló gyermek esetén akár tíz év is beszámítható.)
A nyugdíj megállapításának módja
A „nők 40” program alapján járó nyugdíj kiszámítása az általános szabályok szerint történik. Ez azt jelenti, hogy figyelembe veszik az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának évéig szerzett, nyugdíjjárulék-alapot képező kereseteket, és ezek havi átlagát, valamint az összes megszerzett szolgálati idő hosszát.
Minél hosszabb a szolgálati idő, annál kedvezőbb mértékben számítják be a keresetet. Negyven év szolgálati idő esetén például a havi átlagkereset legalább 80%-a képezi a nyugdíj alapját.
Mennyi lesz a nyugdíj összege 2025-ben?
Ha valaki 2025-ben szerzi meg a negyven év jogosultsági időt, vagy korábban már megszerezte, de csak ebben az évben dönt a nyugdíj igényléséről, akkor az idei évre érvényes valorizációs szorzószámok szerint történik a nyugdíj kiszámítása.
Ezek a szorzók korrigálják a korábbi évek kereseteit, hogy azok reálértéken megfeleljenek az előző év kereseti szintjének. Ez a tényező jelentősen befolyásolhatja a nyugdíj összegét.
Amit még érdemes tudni: egy 2025-ben induló nyugdíj esetén az éves nyugdíjemelés először 2026-ban történik meg, ahogy a tizenharmadik havi nyugdíj is csak 2026-ban jár először – ezek ugyanis csak azoknak járnak, akik az előző évben már legalább egy napig nyugdíjban részesültek, illetve az adott év januárjában (emelés) vagy februárjában (13. havi) is jogosultak a nyugdíjra.
A szolgálati idő „kerekítése” is fontos lehet
A nyugdíj megállapításának tervezésekor érdemes mérlegelni, hogy a megszerzett szolgálati idő mikor lépi át a következő teljes naptári év határát. Ugyanis a nyugdíj mértékét mindig a teljes évek alapján számítják.
Például: ha valaki 40 év és 350 nap szolgálati idővel rendelkezik, akkor nyugdíja a havi átlagkereset 80%-a lesz. A következő fokozat, 82%, csak akkor jár, ha pontosan 41 év szolgálati idő is megvan.
Nyugdíj mellett is lehet dolgozni
A „nők 40” kedvezményes nyugdíjban részesülő nők számára a munkavégzés nem korlátozott – sem időben, sem jövedelem szempontjából. Ugyanúgy dolgozhatnak, mint azok, akik a nyugdíj korhatár betöltése után mentek nyugdíjba. Munkavégzésük után csak személyi jövedelemadót kell fizetniük, társadalombiztosítási járulékot nem.
A nyugdíj összege nem változik a korhatár elérésekor sem
Fontos tudni, hogy ha valaki „nők 40” alapján megy nyugdíjba, később – a hivatalos nyugdíjkorhatár betöltése után – nem módosul a nyugdíj összege. Akkor sem történik újraszámítás, ha közben dolgozott, mivel saját jogú nyugdíjasként további szolgálati időt már nem szerez.
Mire nincs lehetőség a „nők 40” keretében?
Az ún. nyugdíjrögzítés (folyósítás nélküli megállapítás), valamint a későbbi nyugdíjba vonulásért járó többlet nem vehető igénybe a „nők 40” esetében. Ennek oka, hogy ezek a lehetőségek csak a nyugdíjkorhatár betöltéséhez kötődnek, amelyet a kedvezményes ellátást választó nők még nem értek el.