Kamatdöntő ülést tart a jegybank a jövő héten

Kedden tartja következő kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A tanács az áprilisi ülésén nem módosította az alapkamatot, így az 6,50 százalék maradt, a kamatfolyosó két széle sem változott: az egynapos (O/N) betéti kamat 5,50 százalék, az egynapos (O/N) hitel kamata 7,50 százalék maradt. Legutóbb szeptemberben változott a jegybanki alapkamat, akkor 25 bázispontos csökkentésről határoztak.
Szerdán a szálláshelyek áprilisi forgalmának adatai jelennek meg. Idén márciusban a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1 millió vendég közel 2,7 millió vendégéjszakát töltött el. Az idén teljes egészében áprilisra eső nagypéntek és húsvét, valamint a hosszú hétvégéhez nem kapcsolódó március 15-ei ünnepnap hatására a vendégek száma márciusban 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az év első három hónapjában a turisztikai szálláshelyekre érkezett belföldi vendégek száma 0,7, a külföldieké 16 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Csütörtökön a külkereskedelmi forgalom áprilisi statisztikáját közli a KSH. Idén márciusban a kivitel volumene 5,0, a behozatalé 6,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet. Az aktívum 1,8 milliárd euró volt, az egyenleg 173 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz képest. Az előző hónaphoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 0,3 százalékkal mérséklődött, az importé 2,1 százalékkal bővült. Márciusban a kivitel értéke 13,4 milliárd euró (5352 milliárd forint), a behozatalé 11,6 milliárd euró (4645 milliárd forint) volt.
Pénteken az áprilisi ipari termelői árak mellett a szolgáltatások első negyedéves külkereskedelmének adatait közlik. Idén márciusban az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 4,7, az exportértékesítésé 8,6 százalékkal felülmúlták az előző év márciusi értéket. Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 1,0, az exportértékesítési árak 0,6, így az ipari termelői árak összességében 0,7 százalékkal alacsonyabbak voltak.
Tavaly a negyedik negyedévben a szolgáltatások euróban számított exportja 0,4 százalékkal bővült, importja 1,6 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 2,7 milliárd euró volt, 137 millió euróval volt több a 2023. negyedik negyedévinél. Az előző negyedévhez mérten az export értéke 11, az importé 4,9 százalékkal volt kevesebb, ami 819 millió eurós egyenlegcsökkenést jelent.