Szárnyaló tőzsdék, amire furcsán néz a szakember

Prága ugyan lemaradó, de ott is a történelmi maximum közelében kereskednek, miközben itthon ma is új történelmi csúcsot ütött az index. Az utóbbiak esetében ez talán kevésbé meglepő, hiszen mi is többször rámutattunk, hogy ezek a piacok alulértékeltek a többiekhez képest.
Németországban meg jön a fiskális lazítás, aminek lehet örülni. Ugyanakkor a stratégák próbálják megmagyarázni az amerikai „csodát”. A BNP Paribas szerint a recesszió nélküli tőzsdei zuhanás lehet az amerikai piac ellenállóképességének az oka. Ugyanis az elmúlt 100 év tapasztalatai szerint akkor szokott ilyen erős lenni a piac egy összeomlás után, ha azt nem követi recesszió az USA-ban.
S itt jön be az első negyedéves amerikai GDP adat, ami 0,3 százalékos kontrakciót mutatott. A visszaesés elsődleges oka pedig a megnövekvő import volt, az húzta vissza a teljesítményt.
Annak pedig a magas adók bevezetése előtti készletfelhalmozás az oka. Ez a visszájára fordulhat az elkövetkező negyedévben, ami támogató lehet a második negyedéves GDP-re nézve.
Mindenesetre a GDPNow egyelőre 1 százalék körüli bővülést jelez előre erre a negyedévre, miközben a piaci szereplők elég széles tartományban -1 és kb. 2,5 százalék közötti GDP „növekedést” várnak, valamivel 1 százalék alatti átlaggal.
S itt jön be a recesszió kérdése. Régebben két negyedévi GDP visszaesés volt a recesszió definíciója, ami mostanra más definíciót kapott. A National Bureau of Economic Research (NBER) non-profit és független gazdasági elemzőkből álló intézmény szerint a recesszió az a jelenség, amikor a gazdasági aktivitás jelentősen visszaesik és az az egész gazdaságra kiterjed.
Ilyen értelemben kicsit nehezebb előrejelezni, s általában inkább utólag derül ki, hogy recesszióban van, volt-e a gazdaság vagy sem. Ugyanis nincs fix metódus vagy szabály a meghatározására. Ugyanakkor a munkaerőpiac milyensége azért mégis meghatározó. Azon belül is a személyes jövedelmek és a munkanélküliségi ráta.
A munkaerőpiac pedig a központi kormányzati elbocsátások ellenére alapvetően jól van. A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék. A személyi bevételek és költések sem mutatnak egyelőre recessziót, hiszen moderált mértékben növekednek.
Viszont árgus szemekkel figyeli mindenki a másodlagos indikátorokat, amelyek jelezhetik a munkaerőpiac romlását. Ilyen pl. a fogyasztás eltolódása gyengébb minőségű termékek felé, vagy a tartósan munkanélküliek számának növekedése
Jelenleg azt tudjuk, hogy Trump elnök elég mélyen beavatkozott a gazdaságba. Ezek hatása negatív a kereskedelemre, amelyről csak mostanában tudunk meg majd adatokat. A belső termelés felépülése kérdéses, s még a hamarosan várható esteleges kereskedelmi megállapodások esetén is magasabb árakra és visszaeső keresletre lehet számítani.
Mindezek mellett a Fed a héten esedékes kamatdöntő ülésén nagy valószínűséggel kivár, s nem változat a kamatokon. Ezt Trump elnök valószínűleg nem fogja szó nélkül hagyni. Aminek nem fogunk örülni, ugyanakkor fontos lesz, hogy mit mond Powell. A piac különben június-júliusra vár egy kamatcsökkentést, amit az év hátralévő részében még 2-3 vágás követhet.
S akkor vissza a piacokra. Lehet, hogy a recessziót elkerüli az Egyesült Államok – habár ez még kétséges szerintem, s a valószínűség azért folyamatosan növekszik, jelenleg 40-60 százalék között áll– de a korábbi folyamtokhoz képest a kilátások jelentősen romlottak.
Így a túlzott részvénypiaci emelkedés nem indokolt. Különben a Marketwatch szerzője, Joseph Adinolfi összeszedte, hogy ha legalább kilenc egymást követő napon át emelkedett a múltban az S&P500 index (mint most, s amire 20 éve nem volt példa), akkor az ezt követő időszakban több mint 50 százalékos valószínűséggel tovább emelkedik egy picit, mintegy 2 százalékos mértékben (1-6 hó).
Ez persze egy statisztika, ami kapaszkodó lehet. Miközben a közelben levő 200 napos mozgóátlag egy természetes ellenállás lehet, az RSI, vagy a napon belüli MACD indikátorok csak enyhe túlvettséget mutatnak. Azaz a nagy menet ellenére a technikai kép vegyesnek tűnik a folytatás tekintetében. Funda oldalról pedig majdnem minden nap elmondjuk ugyanazt, szóval most nem ismétlünk. (forrás: ERSTE elemzés)