Románia az ikerdeficit csapdája felé robog

Románia gazdasága az elmúlt években egyre inkább az ikerdeficit, azaz a költségvetési hiány és a folyó fizetési mérleg hiányának kettős csapdája felé sodródik.

Románia az ikerdeficit csapdája felé robog

Ez a helyzet emlékeztet Magyarország 1990-es és 2000-es évekbeli gazdaságpolitikai hibáira, amikor hasonló problémákkal kellett szembenézni. Igaz ugyanakkor, hogy a jelenlegi román az adósságszint és fejlettségi szint kedvezőbb gazdasági környezetet teremt, mint a két vagy három évtizeddel korábbi magyar eset. Az ikerdeficit hosszú távon fenntarthatatlan, és komoly gazdasági kihívásokat jelenthet egy ország számára.

Románia költségvetési és folyó fizetési mérleg hiánya

A Román Nemzeti Bank adatai szerint Románia folyó fizetési mérlegének hiánya 2024 decemberében jelentősen, 2,936 millió euróra nőtt az előző év azonos időszakában mért 1,721 millió euróról. A költségvetési hiány szintén aggasztó képet mutat. Előzetes adatok szerint 2023-ban a kormányzati költségvetés hiánya a GDP 5,6%-át tette ki. Összehasonlításképpen, Románia 1993 és 2023 között átlagosan a GDP 3,61%-ának megfelelő költségvetési hiányt produkált, a legmagasabb értéket 2009-ben érte el, amikor a hiány a GDP 9,5%-át tette ki.

Magyarország az 1990-es és 2000-es években hasonló kihívásokkal szembesült. A rendszerváltást követően, 1994-re az országban ikerdeficit alakult ki, mind az államháztartás, mind a folyó fizetési mérleg hiánya meghaladta a GDP 10%-át. Az 1995–96-os kiigazítási kísérlet során megszorító intézkedéseket vezettek be, amelyek rövid távon javították az egyensúlyt, de hosszú távon nem hoztak tartós eredményt. A 2000-es években ismét jelentős költségvetési hiány alakult ki, ami újabb kiigazításokat tett szükségessé. Ezek az intézkedések azonban gyakran csak rövid távú hatásokat értek el, és nem biztosították a fenntartható növekedést.

Az ikerdeficit veszélye

Ahogy mostanában bemutatott könyvünkben írtuk: „A gazdaságpolitika külső egyensúlyra gyakorolt hatását jól érzékelteti az úgynevezett ikerdeficit állapota, amely különösen kockázatos gazdaságpolitikai fundamentumokat takar. Ez a jelenség a költségvetési hiány és a folyó fizetési (vagy a kereskedelmi) mérleg hiányának együttes fennállását jelenti és a veszélye abban van, hogy miközben a gazdaság egésze a külföld felé eladósodik, a fiskális politika pénzügyi megmentőképessége is megszűnik, sőt jó eséllyel az államadósság jelentős része is külföldi hitelezők által finanszírozott. Amennyiben a külföldi hitelpiacok bezárulnak, akár a likviditásuk csökkenése, akár a kockázatérzékenységük növekedése, akár az adott ország adósságkockázatának növekedése miatt, az egyszerre okoz államcsődöt az államkötvények lejáratakor, mert nem lesz új hitelező, aki megújítaná a lejáró kötvényeket, és a magángazdaságnak sokkszerűen visszaesik a kereslete, mivel a kieső külföldi forrásokból finanszírozott fogyasztás és beruházás nem talál hazai helyettesítő forrást sem a magán- sem az állami szektorban.” (Gazdaságpolitika: Nyitott gazdaságok gazdasági kormányzása, p. 234.)

A negatív következmények már jelentkeznek

A Moody’s múlt pénteken negatívra rontotta Románia adósságának kilátását (Baa3-), míg a Standard & Poor’s már januárban, míg a Fitch Ratings februárban döntött arról, hogy továbbra is negatív kilátással tartja a BBB- besorolást. A hitelminősítések a befektetők számára jelzik Románia hitelképességének romlását, ami jelentős hatással van az ország hitelfelvételi költségeire. A makrogazdasági adatok előrejelzésében is megmutatkozik a negatív hatás. A később készült előrejelzések egyre pesszimistábbak a növekedést és az inflációt illetően, amely utóbbi már 5% felett volt februárban. (Pl. egy korábbi kontra későbbi)

Mi várható?

A költségvetési deficit csökkentése elkerülhetetlen, bár még így is magas marad a fiskális kockázat: „A kormány célja, hogy 2025-ben a GDP 7 százalékára csökkentse a költségvetési hiányt, teljesítve ezzel az Európai Bizottság célkitűzését. A legfontosabb intézkedések közé tartozik a kiadások szigorúbb ellenőrzése, beleértve a bérek és nyugdíjak befagyasztását, valamint az adóbeszedés javítását. 2025-ben a GDP 7,5%-ának, 2026-ra pedig 6,8%-os hiányra számíthatunk, ami több mint kétszerese a jelenlegi előre jelzett „BBB” mediánnak, amely 2025–2026-ban átlagosan 3,2%. A költségvetési konszolidáció középtávon nehéz kompromisszumokkal szembesülhet a már amúgy is visszafogott gazdasági növekedésre gyakorolt ​​esetleges kedvezőtlen hatása miatt, valamint a pénzügyi piaci volatilitás kockázata miatt, amely megemeli a kamatköltségeket, tovább gyengítve a költségvetési pozíciót.” – írja a Fitsch Ratings.

A már bejelentett intézkedések közül néhány példa: a közszféra béreinek és nyugdíjainak indexálásának befagyasztása megtörtént. Van, aki már az államháztartási kiadások és bevételek átalakítását vagy az adóemelést vetíti előre. Bár a folyó fizetési mérleg nincs a román gazdasági diskurzus középpontjában, nem lenne logikátlan a lej leértékelődése sem, mint rövid távú tűzoltó megoldás. (Szerző: Kutasi Gábor intézetvezető, NKE Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézet, Forrás: ludovika.hu)

Újabb alkuszcégek integrációjával folytatja piaci terjeszkedését az Insura

A Bilab Development Kft. csatlakozásával az egészségbiztosítások területére is kiterjeszti tevékenységet az Insura, Magyarország egyik piacvezető független biztosításközvetítő társasága. Egy éven belül a szegedi Mester Alkusz Kft. és a pécsi Benevolus Független Biztosításközvetítő csatlakozása mellett ez immár az Insura harmadik jelentős integrációs lépése, amelyek révén együttesen 20-25 százalékkal bővülhet a társaság alkuszi értékesítési potenciálja.
2025. 05. 14. 14:00
Megosztás:

Közel 3,5 tonna bor versenyez idén az Országos Borversenyen

Május 13-án Budapesten kezdetét vette a 44. Országos Borverseny, Magyarország legnagyobb múltú, legrangosabb szakmai bormustrája. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) által szervezett megmérettetés idén is teljes országos lefedettséggel zajlik: 22 borvidékről 239 pincészet összesen 890 bormintát nevezett – ez közel 2700 palack, vagyis csaknem 3,5 tonna bort jelent. A legtöbb tételt Villány, Szekszárd és a Kunság borvidékei nevezték, a mezőnyben pedig összességében a csendes fehérborok vannak elsöprő többségben.
2025. 05. 14. 13:30
Megosztás:

Európa legnagyobb családi adócsökkentési programját hajtja végre a kormány

Júliustól jön a CSED, a GYED, az örökebfogadói díj, októbertől a háromgyermekes anyák, januártól a 30 év alatti anyák, valamint a 40 év alatti kétgyermekes anyák adómentessége - az Országgyűlés döntésének értelmében hétfőn este a Magyar Közlönyben kihirdetésre kerültek azok a törvények, amelyek megalapozzák Európa legnagyobb családi adócsökkentési programjának végrehajtását. Brüsszel nyomásgyakorlása ellenére a kormány nem Ukrajnára, hanem a magyar gyermekes családok támogatására fordítja Magyarország forrásait.
2025. 05. 14. 13:00
Megosztás:

Hidratálás futóknak: a víz nem elég

A futás során a hidratálás elengedhetetlen az egészség megőrzése és a teljesítmény fenntartása érdekében. Ehhez bizonyos táplálékkiegészítőkre is szükség lehet. Ha azonban ezekre nem szeretnénk sokat költeni, érdemes minőségi, garantáltan hatásos termékeket beszerezni. 
2025. 05. 14. 12:30
Megosztás:

Így találj rugalmas munkaidős vagy távmunka lehetőséget, ha a munkádnak alkalmazkodnia kell az életedhez: A Jooble összefoglalója

Fedezd fel a Jooble segítségével a rugalmas munkaidős és távmunka lehetőségeket, amelyek alkalmazkodnak az életstílusodhoz. Találd meg az ideális állást még ma!
2025. 05. 14. 12:00
Megosztás:

Váratlanul csökkent az amerikai infláció

Az Egyesült Államokban a márciusi 2,4%-ról 2,3%-ra mérséklődött áprilisban az éves inflációs ráta a várt stagnálás helyett.
2025. 05. 14. 11:30
Megosztás:

Így kerülhetjük el a légkondis vitákat a munkahelyeken, avagy útmutató az optimális irodai klímahasználathoz

Az irodai klímaberendezések elengedhetetlenek a munkakörnyezet komfortosabbá tételéhez, különösen a nyári hónapokban. Azonban számos probléma merülhet fel a használatukkal kapcsolatban, amelyek negatívan befolyásolhatják a dolgozók közérzetét és teljesítményét. Az egyik leggyakoribb gond, hogy a munkatársak hőérzete eltérő. A hőmérséklet állítgatása pedig sokszor konfliktusokhoz vezethet a kollégák között. Íme a legjobb irodai klímamegoldások a Gree légkondicionálók szakértőinek segítségével!
2025. 05. 14. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett gazdaságok kötvényhozamai

Az amerikai-kínai vámmegállapodás és a csökkenő geopolitikai feszültség még felfelé hajtotta a kötvényhozamokat, az európai kötvénypiacon napi összevetésben enyhe emelkedést mutattak a hozamok.
2025. 05. 14. 10:30
Megosztás:

Továbbra is kedvező a piaci hangulat a tengerentúli tőzsdéken

A tengerentúlon is többnyire kedvező volt a piaci hangulat, az amerikai-kínai vámcsökkentés okozta optimizmus mellett a vártnál lassabb áremelkedést mutató inflációs adat is támogatta a befektetési kedvet: a főbb Wall Street-i mutatók közül a Nasdaq Composite 1,5, a S&P500 0,7%-kal kapaszkodott feljebb, miközben a Dow 0,5%-ot gyengült.
2025. 05. 14. 10:00
Megosztás:

Enyhe emelkedés a nyugat-európai tőzsdéken; tovább növekedett a BUX

Mérsékelt emelkedéssel zárták a keddi kereskedést az európai részvénypiacok, a Stoxx600 0,1%-kal, a DAX 0,4%-kal került feljebb, míg a FTSE100 néhány pontos csökkenéssel fejezte be a napot.
2025. 05. 14. 09:30
Megosztás:

Újabb lendületben a félvezetőpiac

Az idei első negyedévben 18,8 százalékkal, 167,7 milliárd dollárra nőttek a globális chipeladások éves összevetésben. Márciusban 55,9 milliárd dollár értékben adtak el chipeket a világon, ami 1,8 százalékos növekedés februárhoz képest.
2025. 05. 14. 09:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint reggel

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 05. 14. 08:30
Megosztás:

Steve Witkoff: ha Kijev és Moszkva nem ér el eredményt a béketárgyalásokon, Washington kivonul a rendezésből

Donald Trump amerikai elnök ultimátumot intézett Ukrajnához és Oroszországhoz, miszerint előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból - emlékeztetett Steve Witkoff, az Egyesült Államok elnökének különmegbízottja a Breitbart News amerikai hírportálnak adott, kedden megjelent interjújában.
2025. 05. 14. 08:00
Megosztás:

Lassult az éves infláció az OECD-ben

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak átlagos növekedése 2021 júliusa óta a legkisebb ütemű, 4,2 százalék volt idén márciusban éves összevetésben a februári 4,5 százalék után.
2025. 05. 14. 07:05
Megosztás:

A fővárosi lakáspiacon áprilisban lassult az áremelkedés üteme

A fővárosi lakáspiacon áprilisban megtört az árhullám, mivel az előző hónaphoz viszonyítva már lassult az áremelkedés üteme a befektetői kereslet lecsengésével párhuzamosan - közölte az ingatlan.com elemzésében kedden az MTI-vel.
2025. 05. 14. 06:00
Megosztás:

Bélflóra nélkül nincs nyár: így készülj az allergiára és utazásra

Allergia, stressz, utazás – a bélflóra egészsége kulcsszerepet játszik ezek kezelésében is – hangsúlyozza dr. Budai Marianna szakgyógyszerész.
2025. 05. 14. 05:30
Megosztás:

Zöld utat kapott a december 24-i munkaszüneti nap népszavazási kérdése

Hitelesítette a december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánítását célzó népszavazási kezdeményezést a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) kedden.
2025. 05. 14. 05:00
Megosztás:

Áprilisi lakásárak: Budapest fékez, vidék gyorsít

Megtört az árhullám a fővárosi lakáspiacon, mivel havi szinten már lassult a drágulás tempója a befektetői kereslet lecsengésével párhuzamosan. Éves összevetésben viszont már 19 százalékkal magasabbak az áprilisi lakásárak Budapesten. A magas fővárosi ingatlanárak a vevők egy részét az agglomeráció irányába terelte, ennek eredményeként Pest vármegyében 0,8 százalékról 1,7 százalékra nőtt a lakásár-emelkedés havi üteme. Ha a kereslet nem kap újabb lendületet, akkor az év második felében platózásra, másként fogalmazva az árak stabilizálódására lehet számítani. Közben pedig a vevők alkupozíciója javulhat. A budapesti fékeződéssel párhuzamosan a vidéki lakások havi árnövekedése egyre nagyobb tempót mutat.
2025. 05. 14. 04:00
Megosztás:

Szlovénia meghosszabbította Algériával a gázszállítási megállapodását

Szlovénia és Algéria két évvel meghosszabbította a földgázszállításról szóló megállapodást, amelynek értelmében Szlovénia a szükséges gázmennyiségének közel felét az észak-afrikai országtól szerzi be.
2025. 05. 14. 03:30
Megosztás:

Több millió eurós befektetési csalásokat működtető bűnszervezetet számoltak fel a hatóságok

Nemzetközi rendőrségi együttműködés keretében sikerült felszámolni egy szervezett bűnözői hálózatot, amely több mint 100 áldozattól több mint hárommillió eurót csalt ki egy hamis online befektetési platformon keresztül - közölte kedden az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete, az Europol.
2025. 05. 14. 03:00
Megosztás: