Kedvező külső hírek húzták az európai piacokat

Az sort egyértelműen a technológiaszektor vezette, amely 4,0%-kal került feljebb, ezt pedig a bankszektor követte 3,8%-os ralival, a közművek pedig alulteljesítettek 1,4%-os csökkenéssel. A német piacot és technológiaszektort egyaránt az SAP 10,6%-os ugrása emelte ki, miután a vállalatirányítási szoftvergyártó cég első negyedéves profitja felülmúlta az elemzők várakozásait. A Philip Morris International részvényei 2,3%-os növekedéssel szerdán történelmi csúcsra értek, miután a dohányipari óriásvállalat felülmúlta az első negyedéves becsléseket, és megemelte az egész éves profitkilátásait, köszönhetően a Zyn-hez hasonló nikotintermékek erős eladási számainak. A vesztesek közül a banki szoftvereket gyártó Temenos 7,1%-ot esett, ami a nap legrosszabb egyéni teljesítménye volt, miután a vállalat első negyedéves bevételei elmaradtak várakozásoktól.
Az áprilisi euróövezeti beszerzésimenedzser-indexek alapján eddig korlátozott volt az amerikai vámpolitika közvetlen hatása a termelésre. Az euróövezeti kompozit BMI márciusról áprilisra 50,9-ről 50,1-re esett, ami a szokásos havi ingadozásokon belül maradt. A HCOB eurózónára vonatkozó feldolgozóipari BMI-je majdnem egy ponttal haladta meg a várakozásokat, így 48,7 ponton állt, ugyanakkor a vállalatok a vámok miatt előrehozták rendeléseiket, így a következő hónapokban még várható némi visszaesés. Az új exportmegrendelések indexe továbbra is 50 pont alatt maradt, és a jövőbeli termelési index is csökkent.
A termeléssel szemben a szolgáltatószektori index alulmúlta mind a múlt havi, mind az elemzők által várt 50,5 pontos értéket, így 49,7 ponton állt, ami azt jelenti, hogy öt hónap után először esett a lélektani határnak számító 50 pont alá. Az eurózónán túllépve, az Egyesült Királyságban a feldolgozóipar 44 ponton állt, közel egy pontos visszaesést mutatva múlt hónaphoz képest és megegyezve a várakozásokkal, míg a szolgáltatószektor 48,9 ponttal jelentősen alulmúlta márciust és a várakozásokat.
A KKE-régió követte Nyugat-Európát: a PX50 1,3%-kal, a BUX 2,4%-kal, a WIG20 pedig 3,1%-kal emelkedett. A hazai blue chipek közül egyértelműen az OTP vezette a piacot: a bankpapírok 4,0%-kal emelkedtek; ezt követte a Richter 2,4%-os és a Mol 0,3%-os növekedése, míg az MTelekom stagnált.
(Forrás: OTP Ébresztő)