A Trump-adminisztráció bejelentései mozgatták a kötvénypiacokat, erősödött a dollár

A megelőző héten a vámok inflációemelő hatása miatt Jerome Powell, a Fed elnöke eloszlatta a gyors kamatcsökkentésbe vetett reményeket, ami miatt Trump azonnali kamatcsökkentésre szólította fel Powellt; Kevin Hassett, a Fehér Ház Nemzetgazdasági Tanácsának igazgatója pedig elmondta, hogy vizsgálják Powell elmozdításának lehetőségét. Később Trump elmondta: nem tervezi a Fed elnökének leváltását, de alacsonyabb kamatokat szeretne. Hasonló vargabetűt okozott a Kínával szembeni vámháború. Korábban az USA és Kína is 100% fölé emelte a másik országból származó termékekre kirótt vámokat, de a múlt héten Scott Bessent, amerikai pénzügyminiszter, majd Trump elnök is megerősítette, hogy a jelenlegi szintek nem fenntarthatóak.
A kötvénypiacokon a Fed elleni roham a múlt hét elején érdemben emelte a hozamokat, de a hét második felében visszatért a hozamesés, miután az amerikai adminisztráció a Fed és a kínai vámok esetében is meghátrálni látszott. A piac idénre továbbra is összesen 100, jövőre 25 bázispontos kamatcsökkentést áraz. Az amerikai tízéves hozam végül 4,25% körül zárta a hetet, ami tíz bázispontos csökkenést jelent heti összevetésben, így a világ legfontosabb pénzügyi instrumentumának hozama továbbra is az elmúlt másfél-két év kereskedési sávjának közepe környékén ingadozik.
Európában az EKB-tól továbbra is további 50-75 bázispontnyi kamatvágást vár a piac, a francia és az olasz hozamok a múlt héten pár bázisponttal csökkentek, a német tízéves pedig 2,5% alatt oldalazott, az utóbbi szintén az elmúlt másfél évben látott értékek középső tartományánál jár. A Fed elleni támadás újabb, jelentős dollárgyengülést okozott, de a Feddel és a kínai vámokkal kapcsolatos fordulat után gyorsan erősödött: az EUR/USD a hét elején több mint hároméves csúcsra, 1,15 fölé emelkedett, majd péntekre 1,135-ig korrigált, ami a hét egészét tekintve 0,5%-os süllyedés (euróval szembeni dollár-erősödés).
A hazai piacokat is főként a globális folyamatok mozgatták. A forint a régiós devizákkal együtt a hét elején gyengült – 410 felé -, a hét második felében viszont erősödni tudott, egészen 405,6-ig az euróval szemben, így fél százalékos erősödéssel zárta a hetet. A múlt héten a cseh korona hasonló mértékben erősödött, a zloty jegyzése viszont stagnált. Úgy tűnik, ahogy egyre több befektető gondolja azt, hogy a vámháború Európában csökkenti az inflációt, az EKB pedig a kamatokat, úgy az MNB is újraindíthatja kamatcsökkentési ciklusát.
A hazai kamatcsökkentési várakozások ugyanis tovább erősödtek a múlt héten: az árazás alapján a jelenleg 6,5%-os alapkamat az idén 6,25-6%-ig, jövő év első felében pedig akár 5,25%-ra is csökkenhet. A kötvénypiacon a múlt héten a három-öt éves szegmens 20, a hosszabbak 10-15 bázisponttal estek, a tízéves 6,9% felett állt meg pénteken, ami továbbra is az elmúlt másfél-két évben látott szintek felső széléhez van közel.
forrás: OTP Ébresztő