Deeszkalációt árazott a piac a vámháborúval kapcsolatban, emelkedtek az európai indexek

A luxuscikkekre specializálódott LVMH holdingtársaság részvényárfolyama 7,8%-kal esett, miután az értékesítések 3%-os év/év alapú csökkenéséről számolt be az első negyedévben. A kedvezőtlen adat értelmezésekor érdemes figyelembe venni, hogy a luxusipar erősen függ az amerikai fogyasztói kereslettől. Emellett a kínai eladások is gyengélkedtek.
A luxuscikk-gyártókat tömörítő STXLUXP szektorindex a kedvező piaci hangulat ellenére is 1,5%-ot veszített értékéből. Az Ericsson árfolyama 7,9%-kal emelkedett, miután a várakozásokat felülmúló negyedéves jelentést tett közzé. A svéd távközlési vállalat legjobban az amerikai piacán teljesített, amiben ugyanakkor minden bizonnyal szerepet játszottak a vámok miatti előrehozott eladások. A nyertesek közé tartozott az autóipar is, az SXAP szektorindex 2,3%-ot erősödött.
Az eurózóna ipari termelése – jelentősen felülmúlva a 0,3%-os a várakozást – hó/hó alapon 1,1%-kal emelkedett februárban. Az adat ugyanakkor nem feltétlen ad optimizmusra okot. Egyrészt a januári adatot 0,8%-ról 0,6%-ra revideálták, továbbá a februári erős számok mögött minden bizonnyal a vámok miatti előrehozott export egyszeri hatása húzódik meg.
Az EKB 2025 első negyedévére vonatkozó hitelezési felmérése szerint az euróövezet bankjai szigorították hitelfeltételeiket a vállalati és a fogyasztási hiteleknél. A jelzáloghiteleknél egyelőre lazításról számoltak be a bankok, de a második negyedévben már mindhárom kategóriában szigorításra számítanak.
A német ZEW gazdasági hangulatindex áprilisban a vártnál nagyobb mértékben romlott, feltehetően a vámok és az amerikai kereskedelmi politika kiszámíthatatlansága miatt. A -100 és 100 között alakuló index értéke a márciusi 51,6 pontról -14-re süllyedt, ezzel alulmúlva a 9,5-ös várakozást. Ennél meredekebb esést utoljára orosz-ukrán háború kirobbanásakor láttunk.
Az OTP vezetésével 1,46%-kal került feljebb a BUX. A bankpapír 3,4%-ot emelkedett miután a Standard and Poor's hétfőn felminősítette, és így – az eddig megszokottól eltérően – kedvezőbb adósbesorolást kapott a magyar államénál. Régiónkban a lengyel WIG20 0,4%-ot, a cseh PX50 1,1%-ot emelkedett.
(Forrás: OTP Ébresztő)