Ez ám a gazdaságirányítás: még be sem vezették, de máris eltörölhetik

A terv szerint az Egyesült Államok területén gyártott autókban és teherautókban használt külföldi alkatrészekre kivetett vámok ugyanis nem kerülnének bevezetésre. Ezenkívül az alumíniumra és acélra kivetett külön teher alól is mentesülnek az autógyártók, ezzel elkerülve a többszöri vámoltatást.
A változtatások végrehajtásáról szóló nyilatkozatot akár már a mai nap folyamán aláírhatják, még mielőtt a külföldi autóalkatrészekre vonatkozó, korábban bejelentett 25%-os vámok hatályba lépnének május 3-án.
Nagyhatalmi tangó
Scott Bessent pénzügyminiszter szerint Kínának kell az első lépést megtennie, hogy enyhüljön a vámháború. Indoklása szerint azért várják a túloldalról a kezdeményezést, mert az ázsiai ország ötször többet exportál az Egyesült Államokba, mint fordítva.
Bár a teljes embargó lehetőségét is felvetette a miniszter, a 125-145%-os vámok már önmagukban jelentősen korlátozzák a kereskedelmi lehetőségeket.
A covid óta nem látott adatok érkeztek
A dallasi Fed texasi üzleti aktivitási indexe áprilisában 19,5 ponttal -35,8 pontra csökkent, ami 5 éve a legalacsonyabb mért szint. A termelés 5,1 pontra, az új megrendelések indexe -20,0-ra esett vissza.
A szállítási index is a negatív tartományba került -5,5 ponttal. A vállalati kilátások is romlottak, -28,3 pontra esett vissza, míg a bizonytalansági mutató 10,9 ponttal növekedve 47,1-re ugrott.
Meglátogatják az elnököt
Több nagyvállalat vezérigazgatójának megjelenésére számítanak holnap a Fehér Házban tartandó „Invest in America” eseményen.
Várhatóan a Donald Trump második elnöki ciklusának első 100 napja alatt bejelentett, a vállalatok általi már megígért befektetéseket fogják összesíteni, ami az adminisztráció becslése szerint összesen 2000 milliárd dollár értékű is lehet eddig.
A résztvevő cégek közül a legnagyobbak az Nvidia, az Eli Lilly, a General Electric, valamint a Johnson & Johnson.