Akár napi 20 munkamegszakítás, extra dolgozói stressz és jelentős pazarlás forrása a gyárakban a tisztítás, pedig lenne megoldás

Műszakonként akár 20 megállás – ennyiszer kell egy gépkezelőnek otthagynia a munkáját csak azért, hogy elérje a tisztítókendőket. Háromnegyedük pedig a szükségesnél több törlőkendőt vesz magához ilyenkor. Ez derül ki Tork kutatásából, mely arra is rávilágít, hogy mindez nemcsak időveszteség, hanem készletpazarlás, stressz és elégedetlenség forrása is. A vállalat mozgásiveszteség-kalkulátorával minden gyár kiszámolhatja, mennyit spórolhatnak hatékonyabb tisztítási megoldásokkal.
A gyártás hatékonysága nemcsak a gépeken és a munkafolyamatokon múlik – sokszor éppen azok a részletek okozzák a legnagyobb veszteséget, amelyek első ránézésre nem tűnnek kritikusnak. Ilyen például a törlő- és tisztítóeszközök használata és elérhetősége a termelő üzemekben. A Tork gépkezelők körében végzett kutatása[1] szerint a dolgozók jelentős része napi szinten legalább 20 alkalommal kénytelen megszakítani munkáját, hogy elmenjen a megfelelő tisztítószerért, törlőkendőkért, vagy kidobja a használtakat.
Forintosítható veszteségek: a kalkulátor segít a cégeknek felmérni a pazarlás léptékét
„A törlés és tisztítás nem csupán a rend fenntartásáról szól – ezek az apró folyamatok komoly hatással lehetnek a teljes üzem termelékenységére és hatékonyságára. A tisztítási folyamatokkal járó apró megállások komoly, forintosítható veszteséget jelenthetnek, nem kellően hatékonyak a folyamatok” – fogalmazott Nagy Géza (képünkön lent), az Essity Hungary Professional Hygiene divíziójának kereskedelmi igazgatója.
A Tork – az Essity professzionális higiéniai megoldásokat kínáló márkája – az ipari tisztítás terén szerzett több évtizedese tapasztalata alapján egy digitális eszközt is kifejlesztett, hogy megmutassa, mennyi veszteség múlhat azon, hogy „kézre áll-e” a dolgozóknak a tisztítókendő. A cég Mozgásiveszteség-kalkulátora egy könnyen használható felület, amely segít azonosítani és csökkenteni a mozgási és készletpazarlásból fakadó veszteségeket.
A láthatatlan veszteségek nyomában: naponta több munkaóra is a „kukába” mehet
A Tork gépkezelői kutatásában a válaszadók nemcsak sok munkamegszakításról számoltak be, de 74%-uk azt is elismerte, hogy általában a szükségesnél több tisztító kendőt vesz magához, csak hogy ne kelljen újra megtennie ugyanazt az utat a munkahelytől a higiéniás pontig. Ez készletpazarláshoz, több hulladékhoz és magasabb költségekhez vezethet.
Pedig mindez kiküszöbölhető lenne, ha a gyártó cégek takarékos adagolókat telepítenének a munkaterület, a gépek, a munkavégzés közvetlen közelébe. A Tork Performance adagolórendszer elemei például szinte bárhová könnyel telepíthetők, így a vállalatok saját munkafolyamataikhoz tudják igazítani az adagolók elhelyezését. Ezzel kiküszöbölhető a felesleges mozgás, ami egyes esetekben akár napi több órányi időnyereséget is jelenthet. A laponkénti törlőkendő adagolás pedig lehetővé teszi a túlfogyasztás és a hulladékmennyiség csökkentését.
„A cél az volt, hogy olyan adagolókat fejlesszünk, amelyek bármilyen iparágban bármilyen gyártási környezetbe beilleszthetők. Ezért terveztük meg a rugalmas rögzítési lehetőségeket: falra, gépre, oszlopra vagy akár mobil állványra is felszerelhetők az adagolók” – mondta el Nagy Géza.
Több fenntarthatóság, kevesebb stressz
A Tork megoldásai nemcsak időt takarítanak meg. A Tork exelCLEAN ipari törlőkendők 35%-kal gyorsabb[2] tisztítást tesznek lehetővé a hagyományos alternatíváknál, miközben 30%-kal kevesebb erőkifejtést igényelnek, és akár 40%-kal kevesebb oldószerrel is hatékonyan működnek[3]. Ez utóbbi a fenntarthatóság szempontjából sem utolsó szempont, ahogy az sem, hogy a kendők csomagolása 100%-ban újrahasznosított kartonrostból készül, tárolásuk pedig akár 80%-kal kevesebb helyet igényel, így csökkenthető a szállítás és tárolás ökolábnyoma.
A gépkezelők 69%-a arról is beszámolt, hogy stresszt él meg, amikor félbe kell szakítania a munkát egy olyan alapvető dolog miatt, mint egy törlőkendő. Ez nemcsak időveszteség, de növeli a hibalehetőségeket és a dolgozók mentális terhelését. Tízből kilenc gépkezelő azt mondja: ha profi ipari tisztítókendőket biztosítanak neki a közvetlen közelében, elégedettebb a munkájával.
---
[1] A Tork, gépkezelők körében végzett felmérése (2019. július)
[2] Az SCA géprongyokkal kapcsolatos elemzése (2013), az SCA által végzett laboratóriumi tesztek alapján
[3] A Swerea Kutatóintézet által végzett panelteszt (Svédország, 2014), átlagban, a géprongyokkal összehasonlítva