Közel 220 milliárd forintos finanszírozási programcsomagot indít az MFB az állattartó vállalkozásoknak

Az év elején Magyarországon megjelenő ragadós száj- és körömfájás járvány következményeinek mérséklése érdekében szoros együttműködésre lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium, az Agrárminisztérium, valamint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB). Az együttműködés keretében egy olyan részletes programcsomag készül, amely kedvező feltételek mellett nyújt finanszírozást az agrár- és élelmiszeripari vállalkozások számára.
Viski József, az Agrárminisztérium agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a száj- és körömfájás okozta helyzetben különösen szükség van a már meglévő források mellett további, célzott, az agrár- és élelmiszeripari vállalkozások finanszírozási forrásokhoz való hozzájutását elősegítő forgóeszközhitelekre. Éppen ezért az elmúlt években már bizonyított és sikerrel működtetett forgóeszköz hitelprogramrendszert indítja újra a kormány. „Ezzel a kárt szenvedett állattartókon túl az agrárágazat szereplőinek széles köre számára lesz elérhető a gazdálkodói fizetőképesség fenntartását erősítő kiemelten kedvező, kamattámogatott forgóeszközhitelek rendszere, ami hatékony segítség az egyes szektorokban tapasztalható többletfinanszírozási igény és az esetleges jövedelemkiesés vagy piacvesztés ellentételezésére.” Végül felhívta a figyelmet arra, hogy hamarosan elérhető lesz az agrárberuházások megvalósításához kapcsolódó kamat- és intézményi kezességvállalási díjtámogatás-felhívás, ami ugyancsak hozzájárul a gazdálkodói likviditáshoz, hiszen a gazdálkodók a vissza nem térítendő beruházási támogatásaik mellé kezelési- és kamatköltségeikhez díjtámogatást is igénybe vehetnek.
A program első lépcsőjeként májusban egy új forgóeszközhitel termékkel és egy dedikált bankgaranciakerettel áll az állattartó vállalkozások rendelkezésére az MFB összesen 150 milliárd forint értékben. Az MFB Állattartó Forgóeszköz Hitelprogram 2025 az állattenyésztéssel foglalkozó vállalkozások működéséhez járul hozzá, éven belüli, illetve éven túli forgóeszköz-hitel biztosításával. A 100 milliárd forintos keretösszegű hitelprogram konstrukcióját a meglévő kereskedelmi banki forgóeszközhitelek kiváltására lehet majd igényelni, legfeljebb 3 éves futamidő és 3 havi BUBOR (6,5 százalék) + 2,00 százalékos kamatszint mellett. A hitelösszeg minimum 100 millió forint, maximálisan pedig a kiváltandó hitel összegével megegyező összeg lehet.
A biztosítéki struktúra megerősítésére az MFB bankgaranciát is nyújt a vállalkozásokat finanszírozó hitelintézet, mint kedvezményezett részére. Ennek keretében a Bank az MFB Növekedési Garanciaprogramból elkülönítve összesen 50 milliárd forint értékben biztosít garanciát az állattartással foglalkozó vállalkozások működéséhez szükséges forgóeszköz-hitelekhez. A bankgarancia mértéke a kereskedelmi bank által a vállalkozásnak nyújtott forgóeszköz-hitel tőkeösszegének legfeljebb 80 százaléka lehet. Az MFB által vállalt garanciához a garancia összegének 90 százaléka erejéig állami készfizető kezesség is kapcsolódik. A garancia díja az ügyfél minősítésétől függően kerül meghatározásra.
Az első lépcső programjaira a Magyarországon székhellyel és/vagy telephellyel és kereskedelmi banki forgóeszközhitellel rendelkező, állattartó kis- és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok pályázhatnak. A hitelterméket hamarosan, közvetlenül az MFB-től igényelhetik a vállalkozások, illetve a garanciakeret terhére a vállalkozásokat finanszírozó hitelintézetek igényelhetnek garanciát.
„Az MFB fejlesztési bankként kiemelt szerepet tölt be a piaci hiányosságok kitöltésében, olyan területeken is finanszírozást biztosítva, ahol a kereskedelmi bankok kevésbé vagy egyáltalán nem képesek. A most kidolgozott intézkedések célja az élelmiszer-ellátási lánc zavartalanságának biztosítása, illetve a gazdasági stabilitás fenntartása az állattenyésztési ágazatban, hogy versenyképes, fenntartható és válságálló maradhasson” – nyilatkozta Katona Bence, a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója.
A programcsomag második lépcsőjeként újra elérhetővé válik az MFB három korábbi agrár terméke, összesen közel 17 milliárd forintos keretösszeggel, MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 2025, MFB Élelmiszeripari Forgóeszköz Hitelprogram 2025, illetve MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram 2025 néven. A három, tervezetten május végétől elérhető konstrukció új forgóeszközhitel igénylésre és meglévő hitel kiváltására lesz fordítható.
A harmadik lépcső keretében, a tervek szerint június végétől egy 50 milliárd forintos keretösszeggel bíró beruházási hitelprogram is elindul. A termék az Agrárminisztérium által EU-s forrásból biztosított kamattámogatás mellett lesz elérhető.