Mibe fektessünk: Az értékalapú részvények éve lehet 2022 az Equilor szerint

2022 is az inflációról és annak letörését célzó gazdasági, monetáris intézkedésekről szólhat az Equilor Befektetési Zrt. éves elemzése szerint. Mindez új lehetőségeket teremt a befektetésekben, mert a részvénypiacokon a növekedési papírok felől az értékalapúak felé mozdulhat a kereslet, míg az állampapírok között az inflációkövetőek lehetnek népszerűbbek. Magyarországon az év második felében csökkenhet az áremelkedés üteme, így éves átlagban 4,8 százalékra, míg a gazdasági növekedés a tavalyi ugrást követően 4,5 százalékra mérséklődhet. Az MNB idén is folytathatja a kamatemeléseket, az irányadó alapkamat 4,9 százalékra emelkedhet decemberben, míg a forint az év eleji erősödést követően egy enyhén gyengülő pályán mozoghat, így az év végén 365 forint körül alakulhat az euró árfolyama.

Mibe fektessünk: Az értékalapú részvények éve lehet 2022 az Equilor szerint

Alapjaiban lehet más idén a tőkepiac az elmúlt két esztendőhöz képest az Equilor Befektetési Zrt. kitekintő elemzése alapján: a koronavírust szerencsés esetben magunk mögött hagyhatjuk, igaz egy új mutáns bármikor felülírhatja az alapforgatókönyvet. A korábban bevezetett korlátozások negatív gazdasági hatásai egy ideig velünk maradhatnak, különösen az arra adott korábban nem látott fiskális és monetáris stimulusok, valamint a töredezett ellátási láncok miatt kialakult infláció. Az áremelkedés üteme globálisan decemberben rekord magasságokban mozgott: az Egyesült Államokban 40 éve nem látott mértékben 7, az Eurózónában az euró bevezetése óta nem tapasztalt 5, míg Magyarországon 7,4 százalékkal emelkedtek az árak év/év alapon.

Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a magas infláció miatt elkerülhetetlen a monetáris politika szigorítása: az USA-ban a Fed megkezdheti a szigorítást, így nem csak az új eszközök vásárlását állíthatják le, hanem az alapkamatot is emelhetik, idén összesen három alkalommal. Az év második felében a rekordmagas mérleg leépítése is elkezdődhet, mely tovább emelheti a kötvénypiaci hozamokat és nyomást helyezhet a kockázatos eszközosztályokra. Ehhez képest az Európai Központi Bank várhatóan jövőre kezdi meg a szigorítást, és a várható inflációs nyomás miatt 2023-ban Európában is megkezdődhet a normalizáció.

A hozamemelkedés negatívan érintheti a jövőben eredményt ígérő növekedési részvényeket, így az Equilor az értékalapú részvények felülsúlyozását javasolja. Ezek közé elsősorban olyan társaságok papírjai tartoznak, melyek a belső értékükhöz, a fundamentumukhoz viszonyítva alacsonyan árazottak a piacon, és jellemzően kisebb szorzószámokon forognak (P/E, P/BV, osztalékhozam), mint a piac átlaga. Ilyenek például a bankrészvények, vagy az olajtársaságok papírjai. Ezzel szemben a növekedési részvények a piac átlagánál várhatóan gyorsabban növelik nyereségüket, ugyanakkor ezek a társaságok jellemzően nem fizetnek osztalékot, és magas P/E rátán forognak.

Magyarországon is rég nem látott szinten áll az infláció, ráadásul idén választások lesznek, ami előtt újabb pénzeső érkezik a háztartásokhoz, tovább fűtve az első negyedévben az inflációt. Az áremelkedés üteme a folyamatos monetáris szigorítás ellenére idén is magas maradhat: számos felfelé mutató kockázat érzékelhető, például az emelkedő energiaárak, az élénk belső kereslet, a megindult ár-bér spirál, illetve a kínálati oldali problémák. Az Equilor szerint éves átlagában az infláció 4,8 százalék körül alakul, de az első negyedévben láthatunk még 7 százalék feletti számokat is. Az MNB ezt szigorodó monetáris politikával, míg a kormányzat árkontrollal, bizonyos áruk esetében hatósági árral fékezné.

Az Equilor elemzése szerint a jegybanki szigorítás januárban eddig sikeresen erősítette a forintot, mely enyhén visszafoghatja az inflációs nyomást, az árkontrollnak azonban a rövid távú hatása kiszámíthatatlan. Az elemzés szerint akárki nyeri is a tavaszi választást, kénytelen lesz a jelenleginél jóval szigorúbb fiskális politikát folytatni, hogy az államháztartás hiányát az alkotmányban előírt szintre csökkentse, így várhatóan enyhén lassulhat a gazdasági növekedés üteme. A hiány a járvány hatásainak kezelése miatt tavaly 7 százalék felett alakult, a kormányzati tervek szerint idén 5 százalék alá csökkenhet, amihez azonban a harmadik, negyedik negyedévben a jelenleginél szigorúbb fiskális politikára lehet szükség. A cél az állami beruházások fokozatos csökkentésével csak részben lehet elérhető, az alacsony hiányszámhoz szükség lenne az uniós források beérkezésére is.

Az elemzés rámutat, hogy a lakosság részére nyújtott direkt transzferek kifutnak, és nem zárható ki a támogatások szűkítése sem. A helyzetet nehezíti az állampapírpiaci hozamok folyamatos emelkedése, mely jelentősen drágítja az adósság refinanszírozását. A GDP-növekedést az első félévben elsősorban az erőteljes belső fogyasztás hajthatja, majd az ellátási lánc zavarainak enyhülésével a külső kereslet is élénkülhet az elemzés alapján. Török Lajos szerint a belső keresletet jelentős mértékben támogatják az év elején kifizetendő kormányzati transzferek, így a személyi jövedelemadó visszatérítése, illetve a 13. havi nyugdíj.

A vállalati beruházások volumene az emelkedő finanszírozási költségek, illetve energiaárak miatt mérséklődhet, az állami beruházások visszafogására pedig az idei év második felében van esély. A növekedés értelemszerűen lassulhat a tavalyihoz képest, 4,5 százalék lehet az év egészében. Fontos kérdőjel ugyanakkor az EU Helyreállítási Terv alapján várt források beérkezése körüli bizonytalanság, mely lefelé mutató kockázatot jelent.

Az MNB a sokasodó inflációs kockázatok miatt tavaly júniusban megkezdte a kamatemelési ciklust. Az alapkamat az Equilor várakozása szerint 4,9 százalék lehet az év végén, és jövőre is folytatódhat a kamatemelési ciklus, de már jóval kisebb ütemben, így 2023-ban összesen 30 bázispontos szigorításra lehet számítani. A forint árfolyama szokatlanul nagy utat járt be 2021-ben: előbb egészen a 345-ös szintig süllyedt az euró-forint jegyzése, majd az inflációs folyamatok erősödésével, illetve több régiós jegybank agresszív kamatemelései nyomán a 370-es szintet vette célba, és egészen az év végéig ott maradt.

Az év elején indult intenzív forinterősödés egyelőre megakadt, jelenleg a 355-360-os tartományban mozog, mely az enyhén emelkedő, széles kereskedési sáv közepe. Az Equilor várakozása szerint az év elején folytatódó alapkamat-emelések, illetve a szigorú hangvételű jegybanki üzenetek hatására az első negyedévben erős maradhat a hazai fizetőeszköz, könnyen tesztelheti az árfolyam a 345-350-es zónát is, majd a második negyedév végétől lassú, fokozatos forintgyengülés várható, és az euró árfolyama 365 forinton zárhat az év végén.

Kiderült: Nyugdíjasként is dolgoznia kell a magyar nyugdíjasoknak

Csupán minden ötödik magyar gondolja azt, hogy nem kell nyugdíjasként dolgoznia – derül ki az OTP Nyugdíjpénztár reprezentatív felméréséből. Ráadásul sokan azon sem lepődnének meg, ha 70 éves korukig, vagy még azután is munkába kellene járniuk.
2024. 12. 05. 01:00
Megosztás:

1200 kistelepülésen indult meg a népesség növekedése

Mintegy 1200 kistelepülésen indult meg a népesség növekedése a Magyar falu programnak is köszönhetően - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter éves meghallgatásán a parlament igazságügyi bizottságának szerdai budapesti ülésén.
2024. 12. 05. 00:05
Megosztás:

Jövőre megkezdődik a brit vasút újbóli államosítása

Jövőre megkezdődik a konzervatív párti kormányok által három évtizeddel ezelőtt privatizált brit vasúthálózat újbóli államosítása. A program a nyári parlamenti választások óta kormányzó Munkáspárt előre meghirdetett gazdaságpolitikai cselekvési terveinek egyik sarkalatos eleme.
2024. 12. 04. 23:00
Megosztás:

Legendás Mercedeseket mutatnak be Szegeden

Az elmúlt évtizedek Mercedes-Benz klasszikusait, száz legendás autót mutatnak be jövő tavasszal Szegeden, a Classic Car Show & Expón - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
2024. 12. 04. 22:30
Megosztás:

Online csalókat fogott el a rendőrség

Online csalásokkal foglalkozó bűnbanda tagjait fogták el a rendőrök - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szerdán a honlapján.
2024. 12. 04. 22:00
Megosztás:

Ukrajna a háború alatt nem erőlteti a NATO-tagságot

Ukrajna a háború alatt nem erőlteti a NATO-tagságot, figyelembe véve az egyes tagállamok álláspontját, ugyanakkor a szövetséghez való csatlakozás változatlanul stratégiai célja - jelentette ki Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján.
2024. 12. 04. 21:30
Megosztás:

Gyenge marad az euróövezet gazdasági növekedése

Az euróövezet gazdasági növekedése valószínűleg gyenge marad a közeljövőben, jövőbeni kilátásait pedig több bizonytalansági tényező gyengíti - jelentette ki az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerdán az Európai Parlamentben tartott meghallgatásán.
2024. 12. 04. 21:00
Megosztás:

Válsághelyzet a székelyudvarhelyi kórházban

Válsághelyzet alakult ki a székelyudvarhelyi városi kórházban, miután az elmúlt időszakban az intézmény hat vezető beosztásban levő munkatársa is benyújtotta felmondását - közölte szerdán Szakács-Paál István, a székelyföldi városi polgármestere.
2024. 12. 04. 20:30
Megosztás:

Nem tesznek eleget a cégek a globális felmelegedés kordában tartásáért

A vállalatok még mindig nem fordítanak elegendő figyelmet a Párizsi Megállapodás kulcsfontosságú céljainak teljesítésére, amivel 1,5 Celsius-fok alatt maradhatna a globális felmelegedés mértéke – derül ki az EY nemzetközi klímaaktivitási barométeréből.
2024. 12. 04. 20:00
Megosztás:

Gyorsult az infláció az OECD-ben

Gyorsult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban októberben éves összevetésben.
2024. 12. 04. 19:00
Megosztás:

Az Indotek 47 százalékos tulajdonrésszel az Auchan irányítását is átveszi

A hétvégén lezárult az Indotek Group tulajdonszerzése az Auchan Magyarország Kft.-ben. Az ingatlanbefektető a kiskereskedelmi vállalat 47 százalékos tulajdonrész mellett az Auchan-áruházlánc operatív irányítását is átveszi - közölte a befektető szerdán az MTI-vel.
2024. 12. 04. 18:30
Megosztás:

Az Európai Unió Tanácsa megállapodott a fogyasztók pénzügyi adatainak hozzáférhetőbbé tételéről

Az Európai Unió Tanácsa szerdán bejelentette, hogy megállapodásra jutott a pénzügyi adatokhoz való hozzáféréssel (FIDA) kapcsolatban javasolt keretrendszerről, amelynek célja, hogy a pénzügyi intézmények hozzáférjenek egymás ügyféladataihoz.
2024. 12. 04. 18:00
Megosztás:

Egy ellenszavazattal döntött a monetáris tanács az alapkamat szinten tartásáról novemberben

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának nyolc tagja az alapkamat szinten tartására, egy döntéshozó pedig 25 bázispontos csökkentésre szavazott a testület novemberi ülésén a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.
2024. 12. 04. 17:00
Megosztás:

Óvatosságra figyelmeztet az UNIQA: a téli időszakban jelentősen nő a lakástűz kockázata

Évente átlagosan mintegy 130 millió forintot fizet ki az UNIQA Biztosító Zrt. a decemberi időszakban történő otthoni tűzesetek károsultjainak. Mindez a teljes évi kárrendezések egyötödét adja, ami azt is bizonyítja, hogy az ünnepek idején a tűz jelenti az egyik legkomolyabb kockázatot a háztartásokban. Bizakodásra adhat okot, hogy a családok egyre tudatosabbak: a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva ugyanis 10 százalékkal kevesebb káreseményt jelentettek be az idén.
2024. 12. 04. 16:30
Megosztás:

Az OECD feljavította globális GDP-növekedési előrejelzését 2025-re

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az eddigi 3,2 százalékról 3,3 százalékra javította a jövő évre vonatkozó globális gazdasági növekedési előrejelzését szerdán. Az OECD egyben megerősítette az idei évre vonatkozó 3,2 százalékos növekedési becslését. A szervezet 2026-ra 3,2 százalékos gazdasági növekedést vár.
2024. 12. 04. 16:00
Megosztás:

A napenergia az évtized végére a legnagyobb arányban felhasznált megújuló energiaforrás lesz

Az évtized végére várhatóan az emberiség teljes elektromosenergia-termelésének több mint fele megújuló forrásokból fog származni. A legnagyobb arányban felhasznált megújuló energia pedig a napenergia lehet, ha a kapacitások továbbra is ilyen dinamikusan növekednek – értékel Csatári László, a Trustify befektetési szakértője. A napelem-projektek fenntarthatóságához és pénzügyi megtérüléséhez ugyanakkor kiemelkedően fontos a tárolókapacitások bővítése is.
2024. 12. 04. 15:30
Megosztás:

Meddig drágulhatnak az európai gázárak?

Az európai földgázárak az elmúlt napokban is folytatták a február óta tartó nagy emelkedésüket. A TTF másnapi ár már az 50 euró/MWh-os szintet érinti, miközben a holland gáz ára idén februárban még 25 euró/MWh alatt volt.
2024. 12. 04. 15:00
Megosztás:

Hogyan segítik az ipari parkok a vállalkozások fejlődését?

Az ipari parkok mára a modern gazdaság alapköveivé váltak, mivel olyan komplex infrastruktúrát és szolgáltatásokat nyújthatnak, amelyek hatékonyan támogatják a vállalkozások működését. A jól megtervezett és rugalmas ipari park nemcsak helyszínt biztosít, hanem a vállalatok számára kézzelfogható gazdasági előnyöket is kínál. Lássuk, miben rejlik ezeknek a létesítményeknek az értéke, és hogyan járulhatnak hozzá a cégek sikeréhez!
2024. 12. 04. 14:30
Megosztás:

Könnyebb lesz 2025-ben első lakáshoz jutni?

Az utóbbi időben számos bejelentés elhangzott a kormány részéről az otthonteremtéssel, lakáshoz jutást segítő támogatásokkal kapcsolatban, az ingatlanárak emelkedése miatt azonban összességében nincsenek könnyű helyzetben azok a fiatal felnőttek, akik saját ingatlant szeretnének vásárolni. A money.hu szakértője most összegyűjtötte, milyen támogatásokra számíthatnak 2025-ben a 35 év alatti fiatalok, ha első lakásukat szeretnék megvásárolni.
2024. 12. 04. 14:00
Megosztás:

A legfontosabb jogi tudnivalók a munkáshitellel kapcsolatban

Újabb hitelkonstrukció lesz elérhető 2025 januárjától a magyar dolgozók számára. A munkáshitel 4 millió forint kamatmentes kölcsön felvételére biztosít lehetőséget 10 éves futamidő mellett, ami megkönnyítheti a fiatal munkavállalók pályakezdését.
2024. 12. 04. 13:30
Megosztás: