Jelentős méretű napelempark állt üzembe a királyegyházi cementgyárnál

A Pécs közelében fekvő Királyegyházán cementgyárat üzemeltető Holcim Magyarország Kft. közleményében felhívták a figyelmet: a napelempark egyedülálló Magyarországon, mert ez az első, amelyet villamosenergia-vásárlási megállapodás (PPA - power purchase agreement) keretében létesítettek és rendelkezik közcélú hálózati betáplálási joggal is.
Az előzetes felmérések szerint a gyár teljes működéséhez szükséges energiamennyiség mintegy 30 százalékát tudják majd kiváltani napenergiával, és további zöldenergia-projekteket is terveznek
- olvasható a közleményben.
A svájci székhelyű Holcim cégcsoport több mint 140 főt foglalkoztató magyarországi leányvállalata az MTI kérdésére közölte: a társaság célja, hogy a jelenlegi gazdasági és iparági változások közepette innovatív megoldásokat kínáljon a hazai hulladékproblémára és 2040-re elérje a karbonsemleges működést.
Ennek érdekében készülnek az építési és bontási hulladékok hasznosítására, a megújuló energiaforrások bővítésére, a bányák biodiverzitásának növelésére, valamint a szén-dioxid megkötését és tárolását szolgáló projektre is.
A cementgyár 2011-es indulása óta 4,5 milliárd forintot költött környezetvédelmet beruházásokra.
A Holcim Magyarország az elérhető legmodernebb technológiával működteti egyetlen magyarországi cementgyárát Királyegyházán, de egy agyag- és mészkőbányát is működtet Bükkösdön.
Mint írták, a vállalatot jelentős kihívások elé állítja a jelenlegi jogi és gazdasági környezet, amelyek miatt korlátozottak a lehetőségei, ezzel együtt 2025-ben is fontos célkitűzésük a helyi foglalkoztatás, a gazdaság erősítése, a hazai építőipar zöldátállásának elősegítése, az ehhez szükséges alacsony karbonlábnyomú cementeket biztosítása.
Közölték, hogy a társaság 2024-es nettó értékesítési árbevétele meghaladta a 46 milliárd forintot, míg a nyilvános cégadatok szerint 2023-ban 34,316 milliárd forint árbevételt ért el és 1,476 milliárd forint vesztesége keletkezett.