Hátborzongató kapcsolat a hamburgi késelő és a kombinós gyilkos között

Miután múlt hét pénteken a késelős nőt a hamburgi pályaudvaron elfogták, a tartományi egészségügyi miniszter szóvivője elárulta: a 39 éves támadót a késelés előtti napon engedték el egy cuxhaveni pszichiátriai intézetből.
Ugyanez történt 2014-ben Budapesten: a 41 éves A. Áront, aki a Margit híd budai hídfőjénél hidegvérrel a villamos alá rúgott egy 74 éves nőt, egy nappal korábban „gyógyultan” engedték ki a János Kórház pszichiátriájáról.
Hogy az elkövetőknek mi a kór- és háttértörténete, az egy dolog. Ám a két eset közti hasonlóság a civilek szerint több kínos pontra is felhívja a figyelmet:
– A jelek szerint az ámokfutók pszichiátriai kezelése nem ért semmit – ez a legenyhébb következtetés.
– Régóta tudott, hogy bizonyos pszichiátriai szerek szedése – elsősorban, de nem kizárólag antidepresszánsoké – öngyilkos gondolatokat és erőszakos viselkedést válthat ki. Erről tucatjával jelentek már meg hivatalos figyelmeztetések.
– Ilyen esetek nem tízévente egyszer következnek be. A CCHR nevű civil szervezet – amely a pszichiátriákon történő jogsértések feltárásával foglalkozik – adatbázisa szerint a pszichiátriai kezelést követő erőszakos esetek magyarországi listája megdöbbentően hosszú.
– Annak ellenére, hogy ilyen esetek rendszeresen megtörténnek – és gyakran a legértelmetlenebb módon vesznek oda ártatlan emberi életek – a kezelő pszichiáter felelősségét soha nem vizsgálják. Ha pedig a pszichiáter nem vétett szakmai hibát, a jelenség még riasztóbb – hiszen így a szabályszerű pszichiátriai kezelések okoznak olyan kitöréseket, amik sokszor emberéleteket követelnek
A CCHR Magyarország szerint a baj rendszerszintű, ezért a témáról információs kiadványt állítottak össze, amely nemcsak a pszichiátriai szerek veszélyes mellékhatásait és az erről született hatósági figyelmeztetéseket ismerteti, hanem olyan megoldási javaslatokat is bemutat, amelyek segítenek helyreállítani a józan észt ezen a területen.