Rekordot ért el az aranykereslet 2025 első negyedében

Gyors áttekintő:
Az arany iránti teljes kereslet (beleértve a tőzsdén kívüli – ún. OTC – ügyleteket is) 1%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, és 1206 tonnát ért el – ez a legmagasabb első negyedéves érték 2019 óta.
- Arany ETF-ek: a legmagasabb negyedéves beáramlás 2022 első negyedéve óta
- Központi bankok: az elmúlt három év negyedéves tartományán belül
- Aranyrudak és érmék: továbbra is magas szinten, 325 tonnán, de Ázsia dominál
- Ékszerek: a magas árfolyam miatt alacsonyabb mennyiség, de magasabb érték
- Technológia: az AI chipgyártás keresletnövekedése támogató, de a vámok negatívan hathatnak
- Kínálat: a bányatermelés új rekordot ért el, az újrahasznosítás 1%-kal visszaesett.
- Hozam: Az arany idei teljesítménye dollárban +25%, forintban +12% jelenleg.
Az aranyárfolyam alakulása
2025 első negyedévében az arany árfolyama folytatta felfelé ívelő trendjét, sőt, április 22-én 3.500 dollár/uncia történelmi csúcsot ért el– mondta el Juhász Kristóf, a Conclude Zrt. cégvezetője. Jelenleg a 3.265 dolláros szint támaszként funkcionál; ennek letörése esetén 3.040–3.050 dolláros korrekció következhet
A hosszú távú aranybefektetés fundamentumai – geopolitikai kockázatok, a dollár gyengülése, és újabban a vámháború kapcsán felröppent stagflációs félelmek – továbbra is változatlanok. A Conclude szerint az arany kiemelkedő stratégiai szerepet játszhat a portfóliónkban a következő években, különösen az amerikai részvény és kötvénypiaci korreláció erősödése mellett.
Az arany aranyárfolyam alakulása 2024 Q1 és 2025 Q1 között
Befektetői aranykereslet
A befektetői aranykereslet a tavaly év eleji 204,4 tonnáról 551,9 tonnára nőtt, ami 170%-os éves növekedés 2024 azonos időszakához képest, aminek a forrása elsődlegesn az arany ETF-ek állomány növekedése volt. A befektetők ezzel oroszlánrészt vállaltak az aranyárfolyam felfelé meneteléséből a folytatódó jegybanki aranyvásárlások mellett.
A globális szinten 325,4 tonnás befektetési aranyrúd- és érme kereslet átlagosnak mondható, ezzel szemben az arany ETF-ek állománya több éves negatív trendet követően 226,5 tonnát ért el – ismertette a Conclude.
Az arany ETF-trend különösen Észak-Amerikában és Ázsiában volt látványos. A kézbevehető befektetési aranyrudak és érmék kereslete 325 tonnát tett ki, amihez Kína 124 tonnával járult hozzá – ez a valaha mért második legmagasabb érték a WGC adatsorában.
Emellett a brit és a német aranypiac mutatott némi élénkülést, de összességében továbbra is az ázsiai magánbefektetők uralják a befektetési aranypiac keresletét. ami szomorú hír a nyugati aranybefektetőknek, mivel ők nagyrészt kimaradtak az elmúlt hónapok árfolyam-emelkedéséből – sommázta Juhász Kristóf.
Jegybanki aranykereslet
A központi bankok továbbra is aktív szereplői a piacnak: 2025 Q1-ben 244 tonnával növelték aranytartalékaikat a WGC adatai szerint. A legnagyobb vásárló a Lengyel Nemzeti Bank volt, 49 tonnás beszerzéssel. Kína, India, Kazahsztán és Törökország szintén jelentős tételeket vásárolt.
Az elmúlt három év átlagával egybecsengő első negyedéves adat azt sugallja, hogy a jegybankok továbbra sem árérzékeny szereplői az aranypiacnak, azaz hosszútávú, stratégiai célok vezérlik a központi bankok aranyfelhalmozását – jelezte a Conclude cégvezetője.
Ékszeripari aranykereslet
A globális ékszerkereslet 21%-kal, 380 tonnára csökkent, de a dollárban mért értéke meghaladta az előző év azonos időszakát, elsősorban a rekordmagas árfolyam. A legnagyobb visszaesést Kína (-32%) és India (-25%) produkálta.
Ennek ellenére az érték szerinti kereslet 9%-kal nőtt, ami a fogyasztók kiadási hajlandóságát mutatja. A legnagyobb ékszerpiacnak számító Indiában, ahol hagyományosan nagy mennyiségű aranyékszert viselnek a menyasszonyok az esküvőjük napján gyakorlattá vált a régi, családi ékszerek beolvasztása és új ékszerekké való átalakítása.
Ékszeripari kereslet tonnában (bal skála) és értéke milliárd dollárban (jobb skála)
Technológiai aranykereslet
A technológiai szektor aranykereslete 80 tonna maradt, ami stagnálást jelent. A növekvő AI-alkalmazások támogatták az elektronikai aranyfelhasználást, ám a magas árak miatt az ipari és fogászati kereslet visszaesett.
Kínálati oldal: aranybánya kitermelés és újrahasznosítás
A világszerte felszínrehozott arany mennyisége elérte a 856 tonnát, ami új első negyedéves rekord. Az újrahasznosított arany mennyisége viszont 1%-kal csökkent (345 tonna), amiből arra következethetünk, hogy a magánbefektetők egy része inkább megtartották aranykészleteiket további árfolyam-emelkedésre várva – értékelte a Conclude.
Conclude vélemény
Az arany ismét bizonyította fontosságát, mint stratégiai befektetési eszköz.
A 2025-ös első negyedévben megfigyelt árfolyamemelkedés és az élénkülő befektetői, valamint kitartó jegybanki kereslet megerősíti, hogy az arany portfólióba illesztése hosszú távon is értékálló döntés lehet.
Rövid távon ugyan adódhatnak még belépési pontok, de ezek időzítése problémás, így folyamatos vásárlásokkal érdemes elérnünk az általunk kitűzött aranytartalék célt, amit a Conclude jelenleg 20%-os arányban tart optimálisnak a befektetési portfólión belül– zárta gondolatait Juhász Kristóf, a Conclude Zrt. cégvezetője.