Hogyan hatna az ukrajnai béke a hazai gazdaságra?

Az elmúlt hetekben felgyorsulni látszanak az események az orosz-ukrán háború esetleges közeljövőbeli lezárásával kapcsolatban. Bár február végén drámai fejlemények történtek amerikai-ukrán tárgyalásokban, a folyamatok idővel várhatóan továbbra is a békekötés felé mozdulhatnak. A konfliktus lezárása az idei év egyik legmeghatározóbb geopolitikai eseménye lehet, amely jelentős hatással bírhat a globális és a hazai gazdasági viszonyokra. Elemzésünkben számszerűsítettük az esetleges békekötés magyar gazdaságot érintő legjelentősebb következményeit.

Hogyan hatna az ukrajnai béke a hazai gazdaságra?

Az elemzés kontextusa

Két lehetséges forgatókönyv körvonalazódik: az egyik egy törékenyebb tűzszünet, ami a problémás pontok sokasága miatt könnyen a konfliktus kiújulásához vezethet, míg a másik egy átfogó és tartós békemegállapodás, amely stabilitást hozhat a régióban. A konfliktus lezárásával kapcsolatos esélyek növekedésével párhuzamosan érdemes számba venni, milyen pozitív gazdasági hatásokra lehet számítani béke esetén. Elemzésünkben elsősorban a második forgatókönyvet vizsgáljuk, amely nemcsak politikai, hanem gazdasági szempontból is jelentős változásokat hozhat. Felhívjuk ugyanakkor a figyelmet arra, hogy ez a forgatókönyv egyelőre csak lehetőségként áll fenn, hiszen még számos kérdést meg kellene oldani egy tartós béke megteremtéséhez, miközben egy valószínűleg alacsonyabb pozitív hatással járó, törékenyebb tűzszüneti megállapodás ugyancsak benne van a pakliban.

A Pénzügyminisztérium egy korábbi (2024. áprilisi) elemzésében a geopolitikai feszültségek rövid időn belüli rendeződése kapcsán azt mérte, hogy a kiszámíthatóbb gazdasági kilátások nyomán az óvatossági motívum gyorsabb oldódása, az infláció és a kamatkörnyezet dinamikusabb mérséklődése kedvezően hatna a hazai konjunktúrára. Ezen forgatókönyv megvalósulása esetén, két év alatt közel 0,6 százalékponttal magasabb lehet a GDP-növekedés az alappályában előrejelzettnél a Pénzügyminisztérium szerint. Fontos ugyanakkor, hogy az említett elemzés a geopolitikai feszültségek csökkenésébe beleértette a közel-keleti feszültség enyhülését is, ezzel azonban jelenlegi anyagunkban nem foglalkozunk.

Másfelől a Pénzügyminisztérium elemzésében jelzett hatás összességében alacsonynak tűnő becslést ad a várható pozitív GDP elmozdulásra: egy későbbi, 2024. augusztusában készült EKB-elemzés az euróövezetre 10%-os gázárnövekedés esetén becsült a Pénzügyminisztériumhoz hasonló mértékű negatív hatást, márpedig Magyarország jobban kitett a gázimportnak, mint az euróövezet, ráadásul egyéb pozitív hatások is körvonalazódnak egy békekötés esetén (pl. lehetséges újjáépítés Ukrajna területén, illetve a békekötéstől valószínűleg függetlenül Európa-szerte meginduló hadiipari beszerzések, fejlesztések). Az újjáépítéssel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy eddig a keletkezett kár mértékéről érkeztek becslések, az újjáépítés finanszírozásának mikéntjéről pedig még nem igazán. A Világbank számításai szerint 2024 végével Ukrajna újjáépítésének költsége 524 milliárd dollárra rúghat. 

Elemzésünkben azt feltételezzük, hogy egy tartósnak ígérkező békemegállapodást követően a földgáz ára fokozatosan 30-40% körüli mértékben csökkenhet, így a közelmúltbeli, 50 eurót közelítő szintekről 30-35 euró körüli sávba eshet vissza, azonban a 2010-es években látott 20 euró körüli átlagos gázár visszatérésére nem számítunk. A gázárak csökkenése egyébként nem pusztán a békemegállapodásból következhet, de abból is, hogy az elmúlt években rengeteg LNG-terminál építése indult be Európában, amelyek folyamatosan működésbe állnak, miközben az Egyesült Államok is szeretné, ha minél több cseppfolyós földgázt importálna Európa. Emellett arra is számítunk, hogy egy békemegállapodás során a kockázati felárak érdemben csökkenhetnek, ami ugyancsak pozitívan hathat a magyar növekedésre és a devizaárfolyamra.

A további lehetséges pozitív kimenetek számszerűsítésére ezen cikk keretei között nem vállalkoznánk, ugyanakkor megjegyzendő, hogy ezek egyértelműen fennállnak (például a már említett, esetleges újjáépítési tevékenységek Ukrajnában, illetve fegyverkezés Európában). A reális helyzetértékeléshez azonban figyelembe kell venni azt is, hogy a külső környezet tartogat kockázatokat is (például elmaradó gazdasági élénkítés az új német kormány részéről, vagy a vámháború esetleges eldurvulása), ami a pozitív kockázatokat ellensúlyozhatja.

Energiaimport-kitettség: a csökkenő gázárak hatása

Európa alapvetően viszonylag szegény energiahordozókban, így a földgáz esetében is jelentős importra szorul. Ez még inkább igaz Magyarországra. Az persze tény, hogy az orosz-ukrán háború kitörésekor még jobban rá volt utalva a földgázra az öreg kontinens, mint most, a függőség azonban továbbra is nagyrészt fennmaradt. 2022-ben az EU esetében az importarány (a nettó energiaimport a teljes rendelkezésre álló bruttó energiamennyiség arányában) megközelítette a 63%-ot, míg Magyarországon meghaladta a 64%-ot az Eurostat adatai szerint.

Ehhez hozzá kell tenni azt is, hogy a magyar gazdaság sokkal energiaintenzívebb az EU-hoz képest: 2022-ben ezer USD-nyi hozzáadott érték előállításához 1586 megajoule energiát használt fel az EU, miközben Magyarországon ugyanez 3224 megajoule volt. Ez azt jelenti, hogy a hajszállal nagyobb importarány sokkal nagyobb energiamennyiség-szükségletet jelent ugyanakkora hozzáadott érték előállításához. A teljes energiafelhasználáson belül egyébként a földgázfelhasználás aránya Magyarországon közel 30%, míg az EU-ban inkább 25% körüli, ami még tovább emeli a magyar földgázintenzitást.

Egy 2024-es elemzésében az Európai Központi Bank megvizsgálta, hogy a gázárak változása az Euróövezet GDP-jére hogyan hat, akkor még a gázárak emelkedésére fókuszálva. Az EKB arra jutott a gázárak átgyűrűzése kapcsán, hogy a gázár 10%-os meglepetésszerű növekedése nagyjából 0,1, éven túli tartós inflációs hatással jár az euróövezetben, miközben 0,2-0,4 százalékponttal is csökkenthette a GDP-t év/év alapon.

Az euróövezet GDP-jének változása 10%-os gázáremelkedés hatására

Forrás: EKB

Ez az átgyűrűző hatás a fenti adatok ismeretében, Magyarország esetében még inkább érvényesül: ugyanis míg a GDP-arányos nettó földgázimport (TJ/millió euró) az euróövezet esetében 0,69, addig ez a mutató hazánk esetében 1,65, míg a belföldi GDP arányos földgázkitermelés 0,29 (euróövezet 0,05) 2023-as adatok alapján számítva.

Nettó gázimport és belföldi földgázkitermelés a GDP-hez képest (2023, TJ / millió euró)

Forrás: Eurostat, MBH számítás

Az euróövezethez képest tehát ugyanakkora gázárcsökkenés esetében jelentősebb pozitív hatás érvényesülhet Magyarországon. Persze az öreg kontinens és Magyarország is jobban hozzászokott a magasabb gázárakhoz, és a földgázintenzitás és importarány is csökkent az elmúlt években, de továbbra is jelentős maradt. Az is felmerül, hogy a 10%-os gázárcsökkenés az emelkedéshez képest abszolút értékben nem ugyanakkora (hanem vélhetően némileg alacsonyabb) GDP elmozdulást eredményezhet, ami mérsékli a hatást. Ugyanakkor az EKB feljebb citált elemzése és ezen megfontolások miatt egy 30-40%-os földgázár-csökkenés akár fél-másfél százalékponttal is emelheti a hazai GDP-t egy év alatt az alappályához képest.

Fontos ráadásul megjegyezni, hogy mindez csupán a földgázárak csökkenéséből adódó árcsökkenést igyekszik számszerűsíteni, és még nincs benne egyéb (például a kockázati felár csökkenéséből, vagy az esetleges újjáépítésből adódó) pozitív hatás.

Az inflációval kapcsolatban mindazonáltal kisebb lehetne a mérséklő hatás itthon: ennek oka, hogy a magyar háztartások jelentős része rezsivédelemben részesül, így csak bizonyos fogyasztási szint felett szembesülnek a magasabb energiaárakkal. Ezért az energiaárak csökkenése nem feltétlenül vezetne az infláció jelentős mérséklődéséhez. 

Tartósan erősödő forint

A GDP és az infláció mellett a forintárfolyamra kifejtett hatásokat is érdemes elemezni, ugyanis a 2022-ben látott rekordmértékű gyengüléshez jelentősen hozzájárult az energiaárrobbanás miatti folyó fizetési mérleg romlás, valamint a kockázati felárak emelkedése is. Ha az orosz-ukrán háború belátható időn belül tartósnak ígérkező békével lezáródna, az a gázárak csökkenéséhez is hozzájárulna. Ugyan a csökkenés mértéke várhatóan nem lenne azonnali és nem is jelentene visszatérést a 2010-es évek megawattóránkénti 20 euró körüli átlagos árszintjéhez, de a jelenlegi, 50 euró körüli árban markáns csökkenést hozhatna. Mivel Magyarország továbbra is jelentős gázimportra szorul, a gázárak lehetséges csökkenése a külkereskedelmi mérlegben hosszabb távon a GDP arányában nagyságrendileg egy százalékpontos javulást is eredményezhetne.

A gázárak csökkenése mellett a CDS-felár csökkenése révén az elvárt kockázati prémium is mérséklődhetne. Ez a jelenség hasonló hatást gyakorolna a gazdaságra, mintha a jegybank körülbelül 50 bázisponttal emelte volna a kamatlábakat, feltéve, hogy minden más tényező változatlan marad (és a CDS-felárak a háború előtt jellemző szinteket újra megközelítenék). Ez a változás valószínűleg néhány forinttal mérsékelné az árfolyamot az euróval szemben.

Továbbá a földgáz árának jelentős csökkenése esetén, Magyarország folyó fizetési mérlegének egyenlege is javulhatna a már említett külkereskedelmi egyenlegjavuláson keresztül. A GDP arányában ez a javulás közel egy százalékpontnyi lehetne, ami további 5-10 forintos erősödést eredményezhetne az EURHUF árfolyamában.

Eközben, mivel az infláció az elmúlt hónapokban váratlanul nagyon megugrott idehaza, ezért az MNB-nek továbbra is óvatos politikát kellene folytatnia, nem kezdhetne hirtelen monetáris lazításba, még a kockázati megítélés javulása esetén sem. Mindez további forinterősödést válthatna ki, akár tartósabban 400 forint alatti euróárfolyamot eredményezve. Ugyanakkor ehhez az kell, hogy a hírek a következő napokban, hetekben arról szóljanak, hogy hamarosan tényleg beköszönthet a tartós béke, és a gázárak valóban jelentősen csökkenjenek. Egy átmeneti tűzszünettel azonban ezt nem biztos, hogy el lehet érni.

Összességében, tartós béke esetén a fenti folyamatoknak köszönhetően akár 2025 végéig 390 forint körüli euróárfolyammal, valamint 2025-ben kismértékben, 2026-ban pedig jelentősebb mértékben emelkedő GDP-vel lehetne számolni. Utóbbi a gazdaság kibocsátási szintjét az alappályához képest 1-2 százalékkal is megemelhetné 2026 végéig. 

Hamarosan kihirdethetjük a mentességet a ragadós száj- és körömfájás ügyében

A ragadós száj- és körömfájás vírus utolsó kitörése óta nem észleltek új eseteket, a lappangási idő leghosszabb részén is "túl vagyunk". Amennyiben így marad a helyzet május 31-ig, akkor kihirdethetik a mentességet, és az Európai Unió egy hónappal később eltörölhet minden korlátozó intézkedést Magyarországgal szemben - jelentette be Nagy István agrárminiszter az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorának szombati adásában.
2025. 05. 17. 18:00
Megosztás:

Trump kriptós projektje támadás alatt – politikai vihar közepén a World Liberty Financial

Egyre nagyobb politikai hullámokat vet Donald Trump kriptoalapú pénzügyi projektje, a World Liberty Financial (WLFI). A demokrata szenátorok aggodalmait nem csillapította a cég legutóbbi válasza a Szenátus vizsgálóbizottságának kérdéseire. Sőt, újabb gyanú árnyékolja be a projektet: külföldi kapcsolatok, lobbitevékenység és összefonódások a Trump családdal – mindez egy olyan időszakban, amikor az USA kriptoszabályozási keretei még kialakulóban vannak.
2025. 05. 17. 17:00
Megosztás:

A NAV 2025-től már 116 joghatósággal cserél bankszámla-információt

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idei évtől már 116 joghatósággal cserél bankszámla-információt - közölte a hivatal szombaton az MTI-vel.
2025. 05. 17. 16:00
Megosztás:

Leminősítette az Egyesült Államokat a Moody's

Megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, "Aaa" államadós-osztályzatot a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt azzal indokolta a lépést, hogy több mint egy évtizede folyamatosan növekszik az amerikai államadósságráta és a kamatteher, és ma már mindkét mutató jelentősen meghaladja a hasonló besorolású szuverén adósokra jellemző szinteket.
2025. 05. 17. 15:00
Megosztás:

Elkészült az egymilliomodik Audi Q3 modell az Audi Hungaria győri gyárában

Legördült a gyártósorról az egymilliomodik Audi Q3 modell az Audi Hungaria Zrt. győri gyárában. Az ünnepség részeként az Audi Hungaria és a magyar kormány megújította a 2013-ban kötött stratégiai együttműködési megállapodását.
2025. 05. 17. 13:00
Megosztás:

Időszerűen és megalapozottan végzi munkáját a Gyulai Törvényszék

A Gyulai Törvényszék 2024-es mutatói az időszerűség és a megalapozottság szempontjából is kiemelkedőek; a két éven túl zajló peres ügyek számát tekintve pedig "aranyérmesek" - mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese a Gyulai Törvényszék összbírói értekezlete előtt tartott sajtótájékoztatón pénteken.
2025. 05. 17. 12:00
Megosztás:

Rekordszintre nőtt az euróövezet külkereskedelmi többlete márciusban

Rekordmagas külkereskedelmi többletet ért el márciusban az euróövezet az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett első becslése alapján.
2025. 05. 17. 11:00
Megosztás:

Egészségpénztári hozamok 2024

Milyen hozamokat értek el az egészségpénztárak? Prémium Egészségpénztár hozama 2024-ben. Patika Egészségpénztár hozama 2024-ben. Generali Egészségpénztár hozama 2024 és a Vasutas Egészségpénztár 2024-es hozamai. Tekintsük át a hazai egészségpénztári hozamokat a szakértő segítségével!
2025. 05. 17. 10:00
Megosztás:

Ötödik hónapja romlik az amerikai fogyasztói hangulat

Májusban már az ötödik egymást követő hónapban csökkent a Michigani Egyetem (University of Michigan) amerikai fogyasztói hangulatindexe.
2025. 05. 17. 09:00
Megosztás:

A magas árszintek miatt csökken a kereslet az ingatlanpiacon

Megtorpant az év eleji ingatlanpiaci lendület áprilisban, a Duna House becslése szerint 10 415 lakóingatlan-adásvétel történt országosan, ami 14,6 százalékkal kevesebb, mint az előző hónapban, és 7 százalékos visszaesés 2024 áprilisához képest.
2025. 05. 17. 08:00
Megosztás:

Semmi sem biztos a világon, csak az adók – vagy már azok sem?

Megbirkózni a dinamikus és sokszor kiszámíthatatlan gazdasági környezettel, hatékonyan alkalmazni a generatív mesterséges intelligenciát az adózásban, fejleszteni az adózási csapatokat – a jövőben ez a három kulcsfontosságú feladat áll az adózási vezetők előtt. A KPMG Navigating the Forces of Change in Tax elemzésében összefoglalja a kapcsolódó kutatási eredményeket, trendeket, és segítséget nyújt az érintetteknek, hogy felkészíthessék vállalatukat a jövőre, miközben megfelelnek a folyamatosan változó szabályozási környezetnek.
2025. 05. 17. 07:00
Megosztás:

Megszünteti magyarországi menetrend szerinti járatait a Universal Air

A máltai Universal Air (UA) május 31-től megszünteti menetrend szerinti járatait a debreceni és a pécs-pogányi repülőtereken - tájékoztatták az érintett repülőterek az MTI-t pénteken.
2025. 05. 17. 06:00
Megosztás:

Importtilalom vége: újraindulhat az élőállat-szállítás Magyarországról Csehországba

Csehország vasárnaptól megszünteti az élőállatok, a takarmányok és az állati eredetű nem hőkezelt termékek behozatalának tilalmát Magyarországról és Szlovákiából - közölte a cseh állami állategészségügyi hivatal pénteken Prágában.
2025. 05. 17. 05:00
Megosztás:

Melyik a legjobb magyar wellness szálló? Mutatjuk!

Hat magyarországi konferencia és wellness szálloda, valamint rendezvényhelyszín kapott Aranynap-díjat kiemelkedő színvonalú szolgáltatásaiért 2024. évi teljesítménye alapján; a szállodák egész éves munkáját értékelő díjat 17. alkalommal adták át pénteken Budapesten - közölték a szervezők az MTI-vel.
2025. 05. 17. 04:01
Megosztás:

Pár hónap múlva kamatvágás jöhet Amerikában

Az UBS szerint a következő hónapokban elegendő gyenge gazdasági adat érkezik az Egyesült Államokban ahhoz, hogy a Fed rászánja magát a kamatcsökkentésre.
2025. 05. 17. 03:00
Megosztás:

Így kell a magyar nyugdíjtörvényt 10 ponton megváltoztatni!

A Magyar Szakszervezeti Szövetség időspolitikája a 2025 – 2026 évekre. A magyar nyugdíjrendszer javasolt változtatásai.
2025. 05. 17. 02:00
Megosztás:

Ez tette tönkre a magyar nyugdíjakat az elmúlt 15 évben

A nyugdíjrendszer átalakítása különösen nagy körültekintést igényel, mivel hatásai akár több évtizedre is kihatással lehetnek, és egy esetleges korrekció komoly költségvetési terhet jelenthet. Ezért minden reformjavaslatot alapos előzetes kalkulációknak és hatáselemzéseknek kell megelőznie.
2025. 05. 17. 01:00
Megosztás:

Kiderült! Ezért válik Gyurcsány és Dobrev!

Tudatos áldozat vagy személyes döntés? – Válás a politika árnyékában.
2025. 05. 17. 00:01
Megosztás:

Japán ipari termelése a vártnál jobban teljesített márciusban

Japánban havi és éves összehasonlításban egyaránt nőtt az ipari termelés márciusban.
2025. 05. 16. 23:00
Megosztás:

Mi az interoperabilitás, és miért fontos a kriptovilágban?

Interoperabilitás jelentése: az interoperabilitás (angolul: interoperability) az informatikában és a pénzügyi rendszerekben azt jelenti, hogy különböző rendszerek, hálózatok vagy eszközök képesek zökkenőmentesen együttműködni egymással. A kriptovaluta és stabilcoin szektorban ez azt jelenti, hogy különféle blokkláncok, kriptoeszközök, pénztárcák, tőzsdék és fizetési rendszerek képesek egymással adatot, értéket vagy tranzakciókat megosztani anélkül, hogy központi közvetítőre lenne szükség.
2025. 05. 16. 22:00
Megosztás: