António Costa szerint válságot idézhet elő a boszniai Szerb Köztársaság helyzete
Az Európai Tanács elnöke a boszniai államelnökség három tagjával folytatott megbeszélést követően a Klix.ba szarajevói hírportál beszámolója szerint újságíróknak azt mondta, az Európai Unió továbbra is elkötelezett Bosznia-Hercegovina európai jövője mellett, viszont a feszültségek mérséklődésére van szükség, illetve arra, hogy a boszniai vezetők együtt tudjanak dolgozni.
António Costa azokra a feladatokra is rámutatott, amelyeket az integráció útját járó Bosznia-Hercegovinának még teljesítenie kell, és amelyek az igazságügyre, illetve a tervezett reformok megvalósítására vonatkoznak.
Megbeszélésükön Denis Becirovic, a háromtagú államelnökség bosnyák tagja aggodalmának adott hangot a boszniai Szerb Köztársasággal kapcsolatban, és úgy vélte, hogy fegyveres összecsapások is előfordulhatnak Bosznia-Hercegovinában, míg Zeljka Cvijanovic, az államelnökség soros, szerb elnöke szerint ennek a valós veszélye nem áll fenn.
Zeljko Komsic, az államelnökség horvát tagja a kormányzatot bírálta, amely - szerinte - semmit nem tett a csatlakozási tárgyalások előrehaladása érdekében. Zeljka Cvijanovic ezzel sem értett egyet, és azt mondta, számos előrelépés történt.
Közölte, fennakadásra azért került sor, mert a nemzetközi közösség boszniai főképviselője alkotmányellenes döntéseket hozott, és ezzel válságba sodorta az országot, így az nem tudja teljesíteni az EU feltételeit.
Leszögezte ugyanakkor, hogy uniós segítséggel a folyamatokat újra lehet kezdeni.
Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke az utóbbi hónapokban több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni: március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt.
Február 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egyévi letöltendő börtönbüntetésre ítélte, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta Milorad Dodikot.
Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől.
Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, és Milorad Dodikot a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsították meg.