Kettős játékot űz Törökország
Törökország hozzájárult ahhoz, hogy Oroszország megkezdje a kutatómunkát a tervezett Déli Áramlat gázvezeték új nyomvonalán. A brüsszeli elemzők értékelése szerint ez rontja az EU által támogatott Nabucco gázvezeték megvalósításának esélyeit.
A Nabucco vezeték az orosz gáztól való európai függés enyhítését célozza. Az uniós hírportál megjegyezte: Putyin és Erdogan egyaránt azt állította, hogy a Déli Áramlat nem zárja ki a Nabuccót. Martin Selmayr brüsszeli uniós szóvivő is azt mondta, hogy a Déli Áramlat a folytatódó Nabucco-törekvések kiegészítéseként fogható fel.
Törökország a múlt hónapban a Nabucco-program megvalósítására irányuló kormányközi megállapodást is aláírta. A hírportál ugyanakkor megszólaltatta Zeyno Barant, a washingtoni székhelyű Hudson Intézet energiaügyi szakértőjét, aki szerint, ha a Déli Áramlat vezeték elkészül, akkor a Kaszpi-tenger térségében található gázkészletek azon át fognak áramlani, és a Nabucco elesik ettől a forrástól.
Azerbajdzsán például a ma még nem teljesen feltárt, hatalmas készleteit óhatatlanul a Déli Áramlatba fogja bevezetni, ha az hamarabb épül meg, mint a Nabucco-vezeték. Grúzia jelenleg azeri gázt szerez be, de ha az oroszok "elszívják" ezt a forrást, akkor az a helyzet állhat elő, hogy a grúzok kénytelenek lesznek az oroszokhoz fordulni, márpedig a grúz-orosz viszony közismert módon hallatlanul feszült.
Baran úgy véli: a Nabucco nem csupán azért lenne fontos, hogy csökkentse az európaiak függését az orosz gázszállításoktól, hanem azért is, hogy a közép-ázsiai és a kaszpi-térségbeli országoknak alternatívát nyújtson az egyetlen lehetséges felvevőként megjelenő Oroszországgal szemben. A szakértő szerint Törökország az oroszokkal kötött megállapodásokkal azt üzente: nem érdekli ezeknek az országoknak a helyzete, számára csak az fontos, hogy ő maga megszerezze a gázelosztó központ szerepét.