Sok országnak fájhat idén a dollár erősödése

A két nagy jegybank – a Fed és az EKB – monetáris politikájának széttartása miatt már 2021-ben mintegy nyolc százalékkal erősödött a dollár az euróval szemben, és ez várhatóan folytatódik majd az idei év első felében is. A zöldhasú erősödésének vesztesei pedig a feltörekvő országok lehetnek, különösen azok, melyek jellemzően dollárban vannak eladósodva. Így, ha bejönnek a várakozások, akkor sokak számára fájdalmas év lehet 2022 - olvashatjuk az Aegon Alapkezelő blogjában a TotalReturn.hu oldalon.

Sok országnak fájhat idén a dollár erősödése

A FED idén már emelhet 

A koronavírus-járvány előtt sokan várták a dollár gyengülését, elsősorban azért, mert az USA jelentősen el van adósodva, az amerikai deviza pedig fokozatosan veszít globális tartalékvaluta szerepéből. Az elmúlt egy-másfél évben viszont megfordultak az elemzői vélemények, ma már az lenne a meglepetés, ha 2022 nem a dollár erősödéséről szólna. Sőt, a folyamat már elkezdődött 2021-ben az amerikai deviza közel 8 százalékos felértékelődésével.

Ennek oka pedig elsősorban az, hogy az USA gazdasága a jelek szerint gyorsabban kilábal a válságból, mint az eurózóna, ennek nemkívánt következményeként pedig erőteljesebben jelent meg az egész világot fenyegető infláció. Novemberben a tengerentúlon 6,8 százalékos volt az áremelkedés, az eurózónában pedig 4,9 százalékot mértek. Ha a Fed által is jobban figyelt személyes fogyasztások árindexét (PCE) nézzük Amerikában, akkor annak 4,7 százalékos értéke gyakorlatilag megegyezik az európaival.

Az inflációs különbség miatt a Fednek várhatóan előbb és gyorsabban kell majd reagálnia. Az amerikai jegybank már novemberben elkezdte visszafogni eszközvásárlási programját, decemberben pedig bejelentette a folyamat felgyorsítását, így várhatóan márciusra teljesen le is építik azt. Utána pedig a szigorítás következő lépése már a kamatemelés lehet – a várakozások szerint idén két-három 25 bázispontos emelésre lehet szükség. Ez pedig csak növelheti a jelenleg is meglévő kamatkülönbséget (az amerikai kamatszint 0-0,25%, míg az európai mínusz 0,5%), mivel az jókora meglepetés lenne, ha az EKB is lépne már 2022-ben. Így most rövidtávon mindenki elfelejtette a dollár kisebb-nagyobb gondjait.

Kik lehetnek az erősebb dollár vesztesei?

Az évek óta megfigyelhető tendencia, hogy a dollár erősödésével párhuzamosan általában a feltörekvő piaci devizák gyengülnek. Ennek igen egyszerű oka van: az amerikai deviza felértékelődése általában a globális kockázatkerüléssel párosul, ez pedig automatikusan rontja a kockázatosabb devizák kilátásait. Vagyis, ha előáll a fent vázolt helyzet, akkor 2022 sem a feltörekvő piacok éve lesz.

Különösen nehéz helyzetben lehetnek azok az országok, melyek jelentős részben dollárban vannak eladósodva. Náluk ugyanis a helyi deviza gyengülése automatikusan emelkedő adósságrátával jár az árfolyamon keresztül történő átértékelődés miatt. Vagyis, ha egyetlen fillér új adósságot sem vesznek fel, akkor is emelkedik a GDP-arányos államadósságuk, ami egy fontos sérülékenységi tényező.

Ebbe a körbe elsősorban a latin-amerikai feltörekvő országok tartoznak, az évek óta államcsődök között egyensúlyozó Argentína például idén sem néz könnyű év elé, de Brazíliának is lehetnek problémái, illetve Chilét lehet még kiemelni, melynek devizája már 2021-ben a legrosszabbul teljesítők között volt.

És ha már a közelmúlt legrosszabb teljesítményeinél tartunk, akkor nem lehet elmenni szó nélkül Törökország mellett, a líra ugyanis a tavalyi év messze legnagyobb vesztese volt. Ehhez persze kellett a politika által erősen befolyásolt önfejű török monetáris politika, mely 20 százalékos infláció mellett is kamatcsökkentésbe kezdett. Törökország esetében könnyebbséget jelent a viszonylag alacsony, a GDP 40 százaléka körül lévő államadósságráta, azonban a dollár erősödése és a gyakran logikátlan gazdaságpolitika 2022-ben sem vetít előre optimista képet a török gazdaságban.

Persze az erősödő dollár mellett is meg lehet találni a megfelelő befektetéseket, akár a feltörekvő piacon is lehetnek jó lehetőségek. Az elemzők egy része szerint például az idei év egyik nyertese lehet Kelet-Közép-Európa, a régiónkban ugyanis alacsony a dollárban való eladósodottság. 

További érdekes gazdasági elemzések itt: TotalReturn.hu blog

Lakásbiztosítást váltott? Erre még figyelnie kell!

Nem dőlhet hátra az a több százezer ügyfél, aki leváltotta márciusban az addigi lakásbiztosítását. Nem biztos ugyanis, hogy mindenkinek érvényes a felmondása, akinek pedig véletlenül két biztosítónál is lett így szerződése, az mindkét cégnek fizethet. Az is lecserélheti viszont még a biztosítását, aki lemaradt a váltási kampányról - derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.
2024. 05. 16. 03:00
Megosztás:

Miért adják el a befektetők a PEPE, WIF és BONK mémérméket, hogy felhalmozzák ezt az új kriptovalutát?

Mindig aggodalomra ad okot, amikor a befektetők elkezdik eladni kriptoportfólióikat. Bár ez nem feltétlenül jelent katasztrófát az eladásra kerülő kriptotokenek számára, egyszerűen arra utal, hogy egy jobb kriptobefektetési alternatíva jelent meg a kriptopiacon.
2024. 05. 16. 02:30
Megosztás:

Dobrev Klára vagy Dúró Dóra az esélyesebb a frizurája alapján?

Egy női politikus frizurája nem csak az önkifejezésről szól, hanem a politikai imázs kialakításának az eszköze, amely hatással van az emberek véleményére. Vajon mit árul el a politikusnők frizurája?
2024. 05. 16. 02:00
Megosztás:

Mi a normális vércukorszint 60 év felett a nők és a férfiak esetén?

Az öregedés természetes folyamat, amely számos változást hoz a testünkben, beleértve a vércukorszint szabályozásának képességét is. A megfelelő vércukorszint fenntartása különösen fontos a 60 év felettiek számára, hogy elkerüljék a cukorbetegség és más egészségügyi problémák kialakulását. De vajon mi számít normális vércukorszintnek ebben a korban?
2024. 05. 16. 01:00
Megosztás:

A legtrendibb előértékesítést a 99Bitcoins produkálja, már 1 millió dollár fölött jár a learn-to-earn projekt

Egy izgalmas, új projekt körül nagy mostanában a felhajtás az Ethereumon. A 99Bitcoins egy innovatív, „learn-to-earn” platform, amely már több mint 1 millió dollárt gyűjtött össze az előértékesítés alatt.
2024. 05. 16. 00:01
Megosztás:

Visszapattanás előtt az építőipar

A lakásépítések számának csökkenése ellenére, a kamatok mérséklődése, az építőanyagárak normalizálódása és az új Otthonfelújítási Program közvetlen és közvetett hatásai miatt pozitív fordulatban bízik a Mapei Kft.
2024. 05. 15. 23:00
Megosztás:

Fokozatos bővülés jellemzi az EU gazdaságát

A magas geopolitikai kockázatok ellenére az év elején tapasztalt, vártnál jobb növekedés és az infláció folyamatos csökkenése az Európai Unió gazdaságának fokozatos bővülését eredményezte - közölte az Európai Bizottság a szerdán közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében.
2024. 05. 15. 22:30
Megosztás:

Holnaptól lesznek elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint százötvenmilliárd forint - mondta a nemzetgazdasági miniszter a tárca szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
2024. 05. 15. 22:00
Megosztás:

Nőtt az euróövezet ipari termelése márciusban

Márciusban az elemzői várakozásokat némileg meghaladó mértékben nőtt az euróövezet ipari termelése havi összevetésben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint.
2024. 05. 15. 21:30
Megosztás:

Több ezer nyertes család a Napenergia Plusz Programban

Meghaladta a tízezret a kedvezően elbírált támogatási kérelmek száma a modern napelemes rendszerek telepítését támogató pályázaton. A mostanáig megítélt több mint 40 milliárd forint állami hozzájárulás a zöldenergia termelésében és tárolásában segíti a háztartásokat - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) az MTI-vel szerdán.
2024. 05. 15. 21:00
Megosztás:

Fejlesztésen esett át a fővárosi távhőszolgáltatás

Bővült és korszerűsödött a budapesti távhőszolgáltatás, energiahatékonysági pályázat részeként a FŐTÁV Budapest tizenhárom kerületében 201 hőközpontot újított fel - közölte a BKM Budapesti Közművek szerdán az MTI-vel.
2024. 05. 15. 20:30
Megosztás:

Kissé enyhült az amerikai infláció

Az előzetes várakozásoknak megfelelően a márciusi 3,5%-ról 3,4%-ra mérséklődött áprilisban az éves infláció az Egyesült Államokban.
2024. 05. 15. 20:00
Megosztás:

Erősödött szerdán a forint

Erősödött a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2024. 05. 15. 19:30
Megosztás:

Erős zárás az európai tőzsdéken

Indexemelkedéssel zártak szerdán a főbb európai értékpapírpiacok.
2024. 05. 15. 19:00
Megosztás:

Enyhén csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 190,4 pontos, 0,28 százalékos csökkenéssel 68 673,84 ponton zárt szerdán.
2024. 05. 15. 18:30
Megosztás:

Lelassult az éves infláció áprilisban Franciaországban

Franciaországban 2,2 százalékra lassult az éves infláció áprilisban a márciusi 2,3 százalékról - közölte végleges adatként a francia statisztikai hivatal (Insee) szerdán.
2024. 05. 15. 18:00
Megosztás:

Márciusban csökkent az ipari termelés

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A jelentős eltérést a nyers és munkanaphatástól megtisztított adat között az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2023 márciusában.
2024. 05. 15. 17:30
Megosztás:

Országszerte összeírást kezd a KSH

Országszerte több mint 22 ezer egyéni gazdaság mezőgazdasági összeírását kezdte meg szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A gazdálkodók május 23-ig online, azt követően pedig - június 15-ig - összeírók segítségével személyesen vagy telefonon keresztül válaszolhatnak a kérdésekre - közölte a KSH szerdán az MTI-vel.
2024. 05. 15. 17:00
Megosztás:

Nőtt a román gazdaság az első negyedévben

A román gazdaság teljesítménye 1,8 százalékkal nőtt az első negyedévben 2023. azonos időszakához viszonyítva - közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. 05. 15. 16:30
Megosztás:

Éves viszonylatban csökkent az építőipari termelés volumene

2024. márciusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 6,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 05. 15. 16:00
Megosztás: